Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αδιαμόρφωτο ισόγειο 2


Recommended Posts

Γεια σας!Θα ήθελα να ζητήσω την άποψη σας, σε περίπτωση που κάποιος έχει βρει κάτι νεότερο σε σχέση με το αδιαμόρφωτο ισόγειο.Το συγκεκριμένο που με ταλαιπωρεί ως προς τον τρόπο δήλωσης του είναι διώροφο με χρήση κατοικίας και κατασκευάστηκε το 1983 με οικοδομική άδεια. Στη συνέχεια αυθαίρετα ο χώρος κλείστηκε και έγινε κατοικία. Από ότι κατάλαβα από τα προλεγόμενα δεν θεωρείται ότι πρέπει να δηλωθεί σαν αλλαγή χρήσης αφού από ''τίποτα'' γίνεται κατοικία. Θεωρείται σωστό να δηλωθούν σαν υπέρβαση δόμησης τα τετραγωνικά του ισογείου, χωρίς αλλαγή χρήσης με συντελεστή 1 επειδή δεν υπάρχει στην πραγματικότητα Υ.Δ.,;Ή υπολογίζεται με άλλον τρόπο; Με αναλυτικό;

Edited by Anthrini
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε έχω ακριβώς την ίδια περίπτωση. Άδεια του 75 -τριώροφη οικοδομή με αδιαμόρφωτο ισόγειο το οποίο είχε προσμετρήσει στη δόμηση. Πρίν ενάμισυ χρόνο τμήμα του αδιαμόρφωτου ισογείου μετατράπηκε σε κατοικία. Ακόμα δεν το έχω δηλώσει αλλά τείνω προς την περίπτωση να το δηλώσω με αναλυτικό προυπολογισμο (λοιπές παραβάσεις) χωρίς υπέρβαση δόμησης. Ένα πρόχειρο επιχείρημα που έχω στο μυαλό μου για να μην το θεωρήσω υπέρβαση δόμησης, είναι να σκεφτώ το κλεισμένο αδιαμόρφωτο σαν να χωρίζεις ένα διαμέρισμα, με τη μόνη διαφορά ότι έχεις και παράβαση αλλαγής όψεων.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να μπορεί να νομιμοποιηθεί η αλλαγή αυτή επειδή έχει μετρήσει στο συντελεστή δόμησης?

Link to comment
Share on other sites

και στη νομιμοποίηση όμως θα πληρωθεί το πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης και λογικά και αυτό θα βγει με αναλυτικο. Στη περίπτωσή μου βέβαια με το Ν. 4014 το έχω υπολογισει να βγαίνει 1000 ευρώ συνολικα για περίπου 50 τμ κλεισμένου χώρου (πλήρως αποπερατωμένου). Θα το διασταυρώσω με πολεοδομία και θα επανέλθω συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μετά από ερώτημα στο πολεοδομικο επιβεβαιώνεται η αρχική μου άποψη. Σε οικοδομικές άδειες με αδιαμόρφωτα ισόγεια (τα οποία προσμετρούσαν στη δόμηση με βάση το ΓΟΚ 73) οι κλειστοί χώροι εντός τους δεν αποτελούν παράβαση δόμησης. Οι λύσεις είναι 2. Α) άρθρο 22 και πρόστιμο ανέγερσης και διατήρησης Β) Δήλωση με Ν. 4014 ως λοιπές κτιριολογικές παραβάσεις (αναλυτικό για όλα τα στοιχεία της αυθαίρετης κατασκευής). Νομίζω ότι από άποψη ταχύτητας τακτοποίησης της αυθαιρεσίας και όγκου εργασίας συμφέρει ο 4014.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία!Ωστόσο δεν αντιλαμβάνομαι ακριβώς , μιας και είμαι και καινούργια και δεν έχω ξανακάνει αναλυτικό πως θα δηλωθεί αυτό στη φόρμα δήλωσης αυθαιρέτων του Τ.Ε.Ε.;Δηλαδή εννοείς να μπει στον αριθμό των λοιπών παραβάσεων;Πώς;Ή να πάει με φάκελο στην πολεοδομία;Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές θα το πούμε;;; Αν νομιμοποιηθεί με το άρθρο 22, πληρώνεις παράβολο ΜΟΝΟ με το 4014 και δεν πληρώνεις πρόστιμα ανέγερσης, διατήρησης και ασφαλιστικές εισφορές κατά την έκδοση της νομιμοποίησης

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι

Με αδιαμόρφωτο ισόγειο είχα και εγώ πρόβλημα και υπέβαλλα ερώτημα στο περιφέρεια Αν ΜΑκ-Θράκης

τελικά απάντησαν ότι ρυθμίζεται με τον 3843

Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές θα το πούμε;;; Αν νομιμοποιηθεί με το άρθρο 22, πληρώνεις παράβολο ΜΟΝΟ με το 4014 και δεν πληρώνεις πρόστιμα ανέγερσης, διατήρησης και ασφαλιστικές εισφορές κατά την έκδοση της νομιμοποίησης

 

 

Συνάδελφε στο προηγούμενο ποστ εννοούσα ότι κάποιος μπορεί να κάνει νομιμοποίηση με άρθρο 22 χωρίς να περάσει από τη διαδικασία του 4014.Φυσικά και έχεις δίκιο σε ότι ανέφερες.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι

Με αδιαμόρφωτο ισόγειο είχα και εγώ πρόβλημα και υπέβαλλα ερώτημα στο περιφέρεια Αν ΜΑκ-Θράκης

τελικά απάντησαν ότι ρυθμίζεται με τον 3843

 

 

Αν δεν έχει υπέρβαση δόμησης ή αλλαγή χρήσης εντός εγκεκριμένου όγκου μπορεί να ενταχθεί στον 3843?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.