Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αδιαμόρφωτο ισόγειο 2


Recommended Posts

Καλημέρα Αστέριε

Το κλείσιμο του αδιαμόρφωτου σε αποθήκη είναι το αντίστοιχο του να έχει κλειστεί πυλωτή. Ο χώρος της πυλωτής μπορείς να πεις εκ του ασφαλούς ότι έχει χρήση και μάλιστα βοηθητικού χώρου,? 

Δεν έχω πρόχειρη κάποια ρητή διάταξη από τον ΓΟΚ σχετική με τη χρήση πυλωτής. 

Στον 3843 όπως ορθά προανέφερε ο Βασίλης (με τις καλημέρες μου) υπήρχε εκείνη η αλλαγή χρήσης της πυλωτής. Άρα ίσως εδώ υπάρχει ένα "πάτημα" στο να ισχυριστείς προηγούμενη χρήση βοηθητικού χώρου.

Αν όμως τελικά θεωρήσεις το σημερινό χώρο ως κύριας χρήσης το πρόστιμο θα υπολογιστεί με επιφάνεια και συντελεστές. 

Προσωπικά το βλέπω ως ΥΔΚΧ χωρίς αλλαγή χρήσης (χωρίς συντ. 1.4)

Link to comment
Share on other sites

α. Αν πιάσουμε την Εγκ.3 περ. 54 αναφέρεται ότι: 

 ‘’ Υπάγεται στην παρούσα παράγραφο η μετατροπή ισογείου βοηθ. χώρου σε κλειστό χώρο στάθμευσης αυτοκινήτου και υπολογίζεται με αναλυτικό Π/Υ.'' Οπότε ορθότατα αναρωτιέσαι αν η το αδιαμόρφωτο ισόγειο είναι κύριος ή βοηθ. χώρος.

β. Διαβάζοντας τον Κτιριοδομικό, είδα ότι μπορεί να πάει και έτσι (χώρος κύριας χρήσης) & αλλιώς (βοηθ. χρήσης).

γ. Χθές, πριν την ερωτησή μου τον είχα υπολογίσει ΥΔΚΧ βάζοντας και αλλαγή χρήσης (το πλέον δυσμενέστερο). Το είπα στον πελάτη ( γνωρίζοντας ότι θα του φανούν πολλά, όπως και έγινε) και του είπα θα κυττάξω αν μπορεί να πάει με άλλη λύση. Γι ''αυτό το ψάχνω.

δ. Επίσης, είχε εντάξει κάτι αυθαιρεσίες με τον 3843 χωρίς να το συμπεριλάβει αυτό.

ε. Στις ερωτοαπαντ. του ΤΕΕ Πελοπ. δεν βρήκα ''ad hoc'' περίπτωση   ( το ''ad hoc'' το έγραψα για τον Δημήτρη, αν το διαβάσει).

Edited by αστέριος
Link to comment
Share on other sites

Προσεγγίζοντας το θέμα ξανά, έχω τη γνώμη ότι ο αδιαμόρφωτος χώρος ο οποίος αφήνονταν ώστε να αποπερατωθεί στο μέλλον είχε παρόμοια χρήση με πυλωτη,  δηλαδή πρακτικά  η χρήση του ήταν για διέλευση πεζών με κατεύθυνση το κλεισμένο χώρο εισόδου της οικοδομής ή προς τον ακάλυπτο του οικοπέδου,μέχρι να κλείσει ο χώρος και να του "αποδοθεί" μια κύρια χρήση.

Άρα εδώ έχουμε μια σοβαρή ένδειξη να θεωρήσουμε τον αδιαμόρφωτο χώρο με χρήση βοηθητικού χώρου με βάση τον κτιριοδομικό. 

 

Υ.Γ.

Σε δική μου υπόθεση έχω δει οικοδομή με αδιαμόρφωτο ισόγειο να έχει προσμετρήσει κανονικά στη δόμηση. Γι αυτό ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα μήπως είχε μετρήσει.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προσεγγίζοντας το θέμα ξανά, έχω τη γνώμη ότι ο αδιαμόρφωτος χώρος ο οποίος αφήνονταν ώστε να αποπερατωθεί στο μέλλον είχε παρόμοια χρήση με πυλωτη,  δηλαδή πρακτικά  η χρήση του ήταν για διέλευση πεζών με κατεύθυνση το κλεισμένο χώρο εισόδου της οικοδομής ή προς τον ακάλυπτο του οικοπέδου,μέχρι να κλείσει ο χώρος και να του "αποδοθεί" μια κύρια χρήση.

Άρα εδώ έχουμε μια σοβαρή ένδειξη να θεωρήσουμε τον αδιαμόρφωτο χώρο με χρήση βοηθητικού χώρου με βάση τον κτιριοδομικό. 

 

Υ.Γ.

Σε δική μου υπόθεση έχω δει οικοδομή με αδιαμόρφωτο ισόγειο να έχει προσμετρήσει κανονικά στη δόμηση. Γι αυτό ανέφερα σε προηγούμενο μήνυμα μήπως είχε μετρήσει.

Καλημέρα φίλε. Σχετικά με το ΥΓ:  Αδιαμόρφωτο χώρο είχα δεί (σε άδειες) που εκδίδονταν σε περιοχές όπου δεν επιτρέπονταν οι πυλωτές και κατέφευγαν σε αυτή την λύση. Προσμετρούσαν στην Ο.Α. (όπως έχεις δεί & εσύ).

 

''Άρα εδώ έχουμε μια σοβαρή ένδειξη να θεωρήσουμε τον αδιαμόρφωτο χώρο με χρήση βοηθητικού χώρου με βάση τον κτιριοδομικό''  Ακολουθώντας την σκέψη σου, βλέπω ότι μάλλον είναι η πιο δόκιμη θεώρηση, άρα είναι περίπτωση αλλαγής χρήσης από Βοηθητική σε Βοηθητική δηλ. αναλυτικός Π/Υ. Τι πιστεύεις ???

 

Η βοηθειά σου είναι δυνατή .Σ'' ευχαριστώ  (το +1 το έβαλα, επειδή ''βάζεις πλάτη'')

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Αστέριε.

Αν θεωρήσουμε δεδομένη τη βοηθητική χρήση του αδιαμόρφωτου , σήμερα που ο χώρος αυτός είναι κλεισμένος με χρήση αποθήκη το τροποποιημένο παράρτημα του νόμου κάνει λόγο για ισόγειους βοηθητικούς χώρους έως 50 τ.μ.

Και το βασικό ερώτημα είναι αν μπορείς να "σπάσεις" τα τετραγωνικά σε 50 με μειωτικό και 5 χωρίς μειωτικό.

Τείνω προς το παρόν (μέχρι να μας προβληματίσει η επόμενη ασαφής εγκύκλιος που θα βγει) ότι δεν μπορείς να τα "σπάσεις" τα τετραγωνικά.

Δηλαδή με την ίδια λογική θα είχαμε μια υπέρβαση δόμησης ενός αυθαίρετου χώρου και θα βγάζαμε τα ποσοστά ανά τμήμα ώστε να έχουμε πάντα το μικρότερο ποσοστό υπέρβασης δόμησης κάτι που δεν ισχύει.

Άρα, προκρίνεται η αντιμετώπιση ως αλλαγή χρήσης από Β.Χ σε Χ.Κ.Χ χωρίς μειωτικό με υπολογισμό προστίμου ως υπέρβαση δόμησης στα 55 τ.μ. 

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Μ'' αρέσει που λέω σε όλους ότι μπορούμε να βάλουμε β.χ. μέχρι 50 m2 και στην συνέχεια της κουβέντας μας , δεν το έλαβα υπόψην.

Τότε αναμονή μπας και βγεί καμμία διευκρινιστική και γλυτώσει ο άνθρωπος κανένα πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

αν δεν το βιάζεσαι καλύτερα να περιμένεις...έτσι κ αλλιώς το υπουργείο  μας κρατά αμείωτο το ενδιαφέρον με τις @@ιες που βγάζει...Τι καλύτερο έχουμε να κάνουμε άλλωστε μέχρι το 2015 :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Υ.Γ ανάβει σιγά σιγά και η κουβέντα για το ΔΕΔΟΤΑ :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:  :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Καλησπέρα. Κάνω μια ανασύσταση βάσει του άρθρου 99, παρ. στ που αφορά μια άδεια διωρόφου κτιρίου στα Βριλήσσια, που εκδόθηκε τον Απρίλιο του 75. Έχει κατασκευαστεί : 1) ισόγεια κατοικία  + κλιμ/σιο 105 τμ. ,  με " αδιαμόρφωτο" χώρο επί υποστυλωμάτων (48τ.μ.) στην πρόσοψη και 2) μία κατοικία στον όροφο &  κλιμακοστάσιο,  158 τ.μ. που είναι και η κάλυψη του οικοπέδου. (Ο ιδιοκτήτης έχει στην κατοχή του μη εγκεκριμένο σχέδιο της πολεοδομίας που γράφει " ΑΔΙΑΜΟΡΦΩΤΟ" στην κάτοψη του ισογείου).

Διάβασα τα παραπάνω και ψάχνω να βρω τον αριθμό της εγκυκλίου ή της απόφασης για την έννοια του "Αδιαμόρφωτου" κατά ΓΟΚ 73. Στην περίπτωση μου, στο στέλεχος της Ο.Α. η επιφάνεια των 48 τ.μ. δεν συμπεριλαμβάνεται στην ολική επιφάνεια των ορόφων.

Παρακαλώ αν μπορείτε να με βοηθήσετε γιατί έχω πρόβλημα στην πολεοδομία με τον υπάλληλο που θα υπογράψει την ανασύσταση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.