Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αδιαμόρφωτο ισόγειο 2


Recommended Posts

pavlos33

Αν δεν έχει υπέρβαση δόμησης ή αλλαγή χρήσης εντός εγκεκριμένου όγκου μπορεί να ενταχθεί στον 3843?

 

Τότε δεν μετρούσε(ο αδιαμόρφωτος χώρος ισογείου) στο σ.δ

Αλλά ακόμη και αν μετρούσε έγινε αλλαγή χρήσης (από πυλωτή κατά την έννοια τη σημερινή σε κατοικία)

Εγώ στην περίπτωσή και στο ερώτημά μου, παρά του ότι έδειχνα ότι είχα υπόλοιπο σ.δ και άρα ότι μπορούσα να εκδώσω οικ άδεια νομ/σης με το άρθρο 22, πήρα τελικά την απάντηση ότι μπορώ να ενταχθώ στη ρύθμιση Η/Χ (που η πολεοδομία μου δεν δεχόταν αρχικά)

Link to comment
Share on other sites

Βεβαίως και ένα αδιαμόρφωτο ισόγειο (είναι χώρος εντός του εγκεκριμένου κτιριακού όγκου) μπορεί να ρυθμιστεί με τον 3843, εύκολα - γρήγορα - φτηνά, τις επόμενες δύο εργάσιμες ημέρες (κάποιες πολεοδομίες είπαν ότι σιωπηρώς θα δεχτούν για ολόκληρη την εβδομάδα φακέλλους 3843).

Link to comment
Share on other sites

Σε μία περίπτωση που είχα στην πολεοδομία του Περισσού, δεν δέχθηκαν 3843 σε χώρο που έχει προσμετρηθεί στη δόμηση (κοινόχρηστη δίοδος εντός όγκου για πρόσβαση στον πίσω ακάλυπτο) και μου είπαν να πάω με άρθρο 22.

Link to comment
Share on other sites

και στη δική μου ερώτηση για ένταξη στον Ν. 3843 μου είχαν απαντήσει αρνητικά με την αιτιολογία ότι δεν υπάρχει παράβαση σε δόμηση και αλλαγή χρήσης. (ο αδιαμόρφωτος ισόγειος χώρος δεν ταυτίζεται με την εννοια της πυλωτής γιατί προσμετρούσε στο ΣΔ και η κυρίαρχη χρήση του κτιρίου καθώς και του κλεισμένου χώρου παραμένει κατοικία), Υποθέτω ότι βασίστηκαν για να δώσουν απάντηση στην εγκύκλιο 5 3-5-2010 ΥΠΕΚΑ στην οποία αναγράφεται στη δεύτερη παράγραφο το εξής "...με Με τις διατάξεις αυτές αντιμετωπίζονται μόνο χώροι που έχουν προκύψει από υπερβάσεις δόμησης και αλλαγή χρήσης μέσα στο περίγραμμα του εγκεκριμένου όγκου νομίμως υφιστάμενου κτιρίου,"

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα ικα και δεν ειναι τοσο σιγουρο οτι ΔΕΝ πληρωνεις ασφαλιστικες εισφορες κατα νομιμοποιηση με αρθρο 22..... το παραβολο ειναι για να γλυτωσεις ΜΟΝΟ τα προστιμα ανεγερσηςκαι διατηρησης μεχρι αν βγει η αδεια....

 

 

το λεω με καθε επιφυλαξη

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ειναι πολύ ενδιαφέρον συνάδελφε. Δηλαδή ακόμα και αν πληρωθεί το παράβολο του Ν 4014 και στη συνέχεια εκδοθεί οικοδομική άδεια το ΙΚΑ θα απαιτήσει εκ των υστέρων μη καταβαλόμενα ημερομίσθια; Υπάρχει κάποια εγκυκλιος ή έγγραφο απο το ΙΚΑ να το διασταυρώσουμε;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

το ικα πατα στο γεγονος οτι θα παρει το 15% αν θυμαμαι καλα απο το ΠΡΟΣΤΙΜΟ με την ΠΕΡΑΙΩΣΗ........εσυ την βγαζεις καθαρη με ενα 500 η 1000 παραβολο και αδεια? η ζημια για το ικα ειναι μεγαλη....

 

ας το παρουμε αλλιως....

 

αυθαιρετο 100 τ.μ που μπορει να βγει αδεια...

 

1. αν τοχτιζες με αδεια θαχες και καμια 100 ενσημα δλδ 6,000 ευρω για ικα

2. αν το πηγαινες για 30 χρονια με 4014 το προστιμο περιπου 15000 ας πουμε δλδ ενα 2,250 ευρω για το ικα

3. αν τ πας με 4014 και εκδοση αδειας με 1000 προστιμο θα την γλυτωσεις με 150 ευρω για το ικα?

και στην τελικη που αναφερει οτι με την εκδοση αδειας δεν θα ζητηθουν ικα νομιμοποιησης? ασφαλιστικες εισφορες τακτοποιησης δεν θα αναζητηθουν...

 

πας πολεοδομιας βγαζεις αδεια και φτανεις στα φορολογικα.....με ποιο εγγραφο συγκεκριμενα θα παρεις απαλλαγη απο το ικα? που το λεει ακριβως αυτο?

εδβ θα ζητηθουν ικα για την αποπερατωση αυθαιρετων και δεν θα ζητηθυν ικα νομιμοποιησης με αδεια?

 

με την ιδια λογικη συμφερει αδειες που δεν εχουν κλεισει να τακτοποιησουν με 4014 να κλεισουν τις αδειες

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και εγκύκλιος του ΙΚΑ:

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/GEN_E41_432_18-11-2011.pdf

Όμως για δες και την Γ8

Edited by Giorgos Georgiou
Link to comment
Share on other sites

άρα όντως απο το έγγραφο του ΙΚΑ διατυπώνεται ότι αν δεν έχει παρέλθει η δεκαετία θα αναζητήσει τα μη καταβληθέντα ημερομίσθια. Ευχαριστώ συνάδελφε για την ανάρτηση του εγγράφου. Από την άλλη ερχόμαστε σε αντίθεση με την Γ8.Πάλι μπέρδεμα και με αυτο.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.