Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αδιαμόρφωτο ισόγειο 2


Recommended Posts

Μόλις σήμερα μου ακύρωσαν από την πολεοδομία Συγγρού κατατεθημένο φάκελο τακτοποίησης με το νόμο 3843 αδιαμόρφωτου ισογείου σε κατοικία, με την πρόφαση οτι υπάρχει υπόλοιπο συντελεστή και οτι παρόλο που προσμετρά στον συντελεστή δεν υπάγεται στον συγγεκριμένο νόμο περί αλλαγής χρήσης. Η μόνη λύση που πρότειναν ήταν η έκδοση οικοδομικής άδειας και η ακύρωση του παραβολου των 350.

 

qtho: o χώρος προς τακτοποίηση ήταν εντός του αδιαμόρφωτου ισογείου που είχε προσμετρήσει στο ΣΔ με χρήση κατοικία ?(και επικρατούσα χρήση οικοδομής κατοικία ). Γιατί και μένα μου το είχαν πει ότι δεν μπορούσα να ενταχθω στον 3843 και είχα εξαντλήσει το Σ.Δ. με τα σημερινά δεδομένα. Δές και #14 που το αναφέρω. Η έκδοση οικοδομικής άδειας εννοούσαν να περάσει με παράβολο απο το Ν 4014 και εκδοση άδειας μετα υποθέτω;

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Faethon 11 Δεν είχε βγάλει πρόστιμα, παρ'όλα αυτά η ίδια την προηγούμενη εβδομάδα είχε σημειώσει μονάχα για διορθώσεις στο φάκελο οτι η σφραγίδα μου δεν ήταν καλά πατημένη στην τεχνική έκθεση και οτι το χαρτόσημο στην κάτοψη να τυπωθεί κατάτι πιο σκούρο... της την πάω καλά πατημένη μαλώνω και τον φωτοτυπατζή και βρίκομαι αντιμέτωπη με αυτήν την είδηση βόμβα.

 

Pavlos33 ο χώρος μετρούσε κανονικότατα στην κάλυψη. Όσον αφορά στην έκδοση άδειας αν το παιζα και λιγάκι ξανθιά , μια χαρά θα δεχόταν τα πρόστιμα διατήρισης και ανέγερσης. Έπρεπε να αναφέρω εγώ τη δυνατότητα νομιμοποίησης του νόμου 4014 για να μου πει..ααα...γίνεται και ετσι!!! :angry:

 

Το μόνο θετικό? οτί επιστρέφονται τα ποσά από τα παράβολα τελικά

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα αδιαμόρφωτα ισόγεια που κλείνονται και γίνονται κατοικίες, ρώτησα σήμερα στο Τ.Ε.Ε. και μου φάνηκαν πιο ενημερωμένοι. Μου είπαν ότι δεν έχει καμία δουλειά ο αναλυτικός υπολογισμός με τον πίνακα και θα πρέπει εφόσον είναι χώρος που προσμετράται στο Σ.Δ. να δηλωθεί η αυθαιρεσία σαν υπέρβαση δόμησης ανάλογα με τα τετραγωνικά, ανεξάρτητα από το αν έχει υπόλοιπο δόμησης. Δεν μπορεί να μπεί στις λοιπές παραβάσεις γιατί καλύπτεται από το 5 του φύλλου καταγραφής.Αυτά είναι τα τελευταία νέα..

Link to comment
Share on other sites

εφόσον το αδιαμόρφωτο ισόγειο προσμετρά στο Σ.Δ. από που προκύπτει η υπέρβαση δόμησης στη περίπτωση κλεισίματος του χώρου ή τμήμα αυτού??

Η παράβαση αφορά σε μια κατασκευή η οποία έγινε χωρίς οικοδομική άδεια (ενώ χρειάζεται κάποιες μελέτες κ επίβλεψη) και άλλαξε τις όψεις αλλά δεν μετέβαλε τη δόμηση και την κάλυψη (Δείτε το σαν να χωρίζεις ένα διαμέρισμα σε 2 μέρη). Άρα η μόνη λογική αντιμετώπιση στα πλαίσα του 4014 είναι να γίνει αναλυτικός προυπολογισμός για όλες τις εργασίες και να υπολογιστεί το πλήθος των παραβάσεων.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Αντίστοιχο θέμα. Ημιυπαίθριος που ένα μεγάλο μέρος του μέτρησε στην δόμηση, έκλεισε.

Πως θα δηλωθεί;

Ένα τμήμα με Υ.Δ. και ένα με αναλυτικό (αυτό που μέτρησε), όλο με Υ.Δ ή όλο με αναλυτικό;

Link to comment
Share on other sites

Αυτή μου το δικαιολόγησε ότι αφού έγινε κατοικία , σαν όροφος σκέψου, χωρίς άδεια μπορεί να μπεί καταχρηστικά, Υ.Δ.Εφόσον όμως υπάρχει υπολειπόμενο δόμησης τότε λογικά θα σου βγεί με συντελεστή 1. Δηλώνονται δηλαδή τα τετραγωνικά μόνο αυθαιρεσίας. Ο αναλυτικός επέμεινε ότι δεν έχει καμία σχέση.Μου φαίνεται λογικό.

Link to comment
Share on other sites

Κτιριολογική παράβαση που δεν επαυξάνει το Σ.Δ. και το ποσοστό κάλυψης αδυνατώ να κατανοήσω γιατί θα πρέπει να μετρήσει στη δόμηση και να θεωρηθεί υπέρβαση. Το ερώτημα που έθεσα σε 3 συναδέλφους μας ελεκτες ΓΟΚ και η απάντησή τους ήταν παρόμοια, ότι δηλαδή κάτι που μέτρησε στη δόμηση δεν αποτελεί υπέρβαση δομήσης. Προσωπικά έχω παρόμοια περίπτωση την αναφέρω σε προηγούμενα ποστ και σκοπεύω να την εντάξω μόνο με υπερβάσεις κατηγορίας 13.Φυσικά κάθε γνώμη σεβαστή συνάδελφοι.

Link to comment
Share on other sites

Σε αντίστοιχη περίπτωση που έχω, αδιαμόρφωτου ισογείου που μετρά στο ΣΔ και είναι φυσικά προ του 83, συμφέρει κατά πολύ από άποψη κόστους στα πρόστιμα, να καταχωρηθεί σαν Υπέρβαση Δόμησης. Αν και παράδοξο δεν λέω, ίσως και λάθος λογική. Θα δω τι θα ακολουθήσω συνεχίζοντας τις ερωτησεις προς τεε και περιμένοντας νεες ερωταπααντήσεις.Η λύση της πληρωμής παράβολου και έκδοσης άδειας μέσα σε 3 χρόνια προφανώς και είναι το πιο ''σωστό'', αλλά ο ιδιοκτήτης είναι ανένδοτος και με τα δίκια του, λόγω φόβου του τι άλλο πρόκειται να του φορτώσουν ως χρέη.

Link to comment
Share on other sites

gtho αν αποδεδειγμένα ο χώρος κλείστηκε πριν το 1983 ίσως και να συμφέρει με μικρή διαφορά σε σχέση με αναλυτικό. Εμένα για 50 τμ βγάζει 1000 ευρώ πρόστιμο (2 παραβάσεις), Άδεια και εγω δεν θα εμπιστευόμουν σε καμία περίπτωση. Ποιός ξέρει τι γίνεται μέσα σε 3 χρόνια.Κάθε μήνα και ένας νέος Νόμος....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.