Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Παραβίαση σε κοινόχρηστο χώρο οικοδομής


Recommended Posts

Δε διαφωνω στο οτι υπαρχουν καλοθελητες...

 

Απλως σκεψου αντιστοιχη περιπτωση οπου γινεται καρφωτη για κεραμοσκεπη, για την οποια ο ανθρωπος ομως εχει αδεια η τακτοποιηση τελος παντων και ο καταγγελων δεν τη δεχεται και αρχιζει να ψαχνει μονος του ορους δομησης, ιδεατα στερεα κλπ, ουτως ωστε να τη βγαλει ακυρη....

 

Ποσο πιθανο φαινεται αυτο τωρα...?

 

Δηλαδη, πλεον, σε παραβιαση κοινοχρηστου χωρου, δεν μας απασχολει το ενδεχομενο καταγγελιας απο συνιδιοκτητη αλλα το ενδεχομενο αυτος να μην πειστει απο την τακτοποιηση του και να κυνηγησει την ακυρωση του...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 261
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

στην απάντηση Η.6 του ΥΠΕΚΑ αναφέρει ότι οτι με τη βεβαίωση ο μηχανικός βεβαιώνει ότι στην αυτοτελή ιδιοκτησία δεν έχει εκτελεστεί αυθαίρετη κατασκευή ή εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση, υπερ της ιδιοκτησίας και εις βάρος των κοινόκτητων και κοινόχρηστων χώρων... σαφέστατο-->δεν γίνεται δήλωση (χωρίς συναίνεση)

και συνεχίζει...

Οι κοινόκτητοι και κοινόχρηστοι χώροι δεν έλεγχονται και δεν αποτελούν αντικείμενο της βεβαίωσης... καλά, θα μας τρελάνουν?

 

τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Προφανως και εννοει οτι δεν πρεπει να ελεγχθουν οι κοινοχρηστοι χωροι μην εχουν αυτοι οι ιδιοι αυθαιρεσιες υπερ η εις βαρος αλλων διαμερισματων, παρα μονο σε σχεση με το δικο μας διαμερισμα...

 

Το θεμα ειναι στη συναινεση, οταν εχουμε αυθαιρεσιες στο διαμερισμα μας εις βαρος των κοινοχρηστων χωρων...

Link to comment
Share on other sites

Η συναίνεση είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ για ρύθμιση παραβάσεων σε κοινόχρηστους χώρους!

Θα περιγραφεί στην τεχνική έκθεση ο προς ρύθμιση χώρος (κι αν είναι κοινόχρηστος δεν μπορεί ο μηχανικός να τον αναφέρει ως ..."άλλο").

Οι συναινέσεις θα ζητηθούν κάποια στιγμή από το σύστημα (άσε που εγώ συνεχίζω και πιστεύω ότι, θα υποβάλλουμε τους αντίστοιχους φακέλλους και στις πολεοδομίες όταν πάμε για την τελική σφραγίδα στο τελικό έγγραφο, οι οποίες θα κάνουν έλεγχο).

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω αυτο πιστευω....

Εκει θα ζητηθουν, ΑΝ ΖΗΤΗΘΟΥΝ...

Γιατι το συστημα δεν μπορει να "καταλαβει" την τεχνικη σου εκθεση οποτε αναλογα με την περιπτωση να σου ζητησει συναινεση η οχι....

 

Στην τεχνικη εκθεση μπορεις να τεκμηριωνεις καταλληλως καποιες αυθαιρεσιες που γινανε κατα το χρονο κατασκευης της οικοδομης (προ 83) ουτως ωστε να παρεις το μειωτικο συντελεστη?

Καποιες αυθαιρεσιες που κατασκευαστηκαν ετσι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΟΥΝ με κανενα τροπο απολυτως...

Πχ σπασιματα που βγηκαν πιο μπροστα, τοιχοι μετατοπισμενοι που "κερδιζουν" εμβαδον κλπ

Αυτα ειναι συνηθως κατασκευασμενα καθ υψος σε ολη την οικοδομη και κατασκευαστηκαν ετσι απο τον εργολαβο...

Δε γινεται να πρεπει να το αποδειξω για να μην πληρωσω τα κερατα μου σε προστιμα...

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι ότι, όπου μπορούμε να έχουμε αποδεικτικό παλαιότητας όπως ορίζει ο νόμος το βάζουμε, έχουμε τον αντίστοιχο συντελεστή, έχουμε και το "κεφάλι" μας ήσυχο.

Βεβαίως υπάρχουν περιπτώσεις που είναι αδύνατον να έχουμε αποδεικτικό. Άπειρες περιπτώσεις.

Εγώ τότε (αν έχω πεισθεί 100%) βάζω την αντίστοιχη παλαιότητα και θα την "αποδείξω" και με Υπεύθυνη Δήλωση του ιδιοκτήτη και θα το αναφέρω στην Τεχνική μου Έκθεση (π.χ. αυθαίρετο υπόγειο σε νόμιμη οικοδομή, κλείσιμο φωταγωγού, αρχιτεκτονικές προεξοχές κ.λπ. Βεβαίως ενημερώνω τους ιδιοκτήτες.

Σε περιπτώσεις που εγώ δεν πείθομαι ότι, έγιναν τότε που λέει ο ιδιοκτήτης δεν βάζω παλαιότητα.

 

Υπάρχει όμως και η εξής άποψη. Είχα περίπτωση με αυθαίρετα erker σε όλους τους ορόφους ενός ακινήτου. Πρώτα νομιμοποιήθηκαν με τον 1512/85 και στη συνέχεια έκανα δήλωση με τον 4014 για αυθαίρετες προσθήκες σε δύο ορόφους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τα αποδεικτικα παλαιοτητας ειναι μειζον προβλημα...

 

Μου προεκυψε χτες αυτο το προβλημα σε αρχιτεκτονικη προεξοχη οικοδομης του 1977 που ειναι ηλιου φαεινοτερο οτι εγιναν κατα την κατασκευη, μιας και όλα τα σπασιματα σε ολα τα επιπεδα ειναι ετσι, ανακολουθως της αδειας...

Τι να αποδειξω δηλαδη? Οτι δεν αποφασισανε οι ιδιοκτητες ολοι μαζι να γκρεμισουν ταυτοχρονα τους τοιχους τους για να τους τραβηξουν 30εκ πιο μπροστα?

Η να αποδειξω οτι ο δικος μου ιδιοκτητης δεν αποφασισε ενα πρωι να ριξει τον τοιχο του φωταγωγου για να παρει 40εκ μεσα στο διαμερισμα του για να μεγαλωσει το διαδρομο?

Μην τρελαθουμε τελειως...

Αυτα σκοπευω να τα δηλωνω με τις παλαιοτητες τους και ΥΔ ιδιοκτητων κλπ που να αποδεικνυουν του λογου το αληθες και οτι ηθελε προκυψει...

 

Εδω εχω φωταγωγο που εγινε αποθηκη στον 1ο οροφο (στη βαση του φωταγωγου δηλαδη) που φαινεται κιολας η συνεχεια του μωσαικου απο το διαδρομο προς το φωταγωγο μεσα...

Πως δηλαδη θα μπορουσε ο ιδιοκτητης να τον "παρει" μετα το φωταγωγο και να πετυχει το ιδιο μωσαικο?

Link to comment
Share on other sites

Η συναίνεση είναι ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ για ρύθμιση παραβάσεων σε κοινόχρηστους χώρους!

Θα περιγραφεί στην τεχνική έκθεση ο προς ρύθμιση χώρος (κι αν είναι κοινόχρηστος δεν μπορεί ο μηχανικός να τον αναφέρει ως ..."άλλο").

Οι συναινέσεις θα ζητηθούν κάποια στιγμή από το σύστημα (άσε που εγώ συνεχίζω και πιστεύω ότι, θα υποβάλλουμε τους αντίστοιχους φακέλλους και στις πολεοδομίες όταν πάμε για την τελική σφραγίδα στο τελικό έγγραφο, οι οποίες θα κάνουν έλεγχο).

Συνάδελφε ρωτώ ξανά. Σε πολυκατοικία με κλείσιμο ΗμιΥπαιθρίων σε 3 από τους 4 ορόφους, χρειάστηκε συναίνεση για να ρυθμιστούν. Εννοείται πως επιφέρουν αλλαγή στην όψη. Ο νόμος όμως δεν έλεγε τίποτα για συναίνεση. Και στο κάτω κάτω τι στο διάολο τακτοποιεί αυτός ο 4014 αν όλα πρέπει να γίνουν νόμιμα με έκδοση άδειας και συναινέσεις;

Link to comment
Share on other sites

Αν οι Η/Υ ήταν κοινόχρηστοι χώροι και ρυθμίστηκαν μέσω 3843 ήταν απαραίτητη η συναίνεση!

Αν οι Η/Υ ήταν χώροι των ιδιοκτησιών - διαμερισμάτων, ο κάθε ιδιοκτήτης ρύθμιζε (αν ήθελε) το δικό του χωρίς συναίνεση!

 

Τα ίδια ισχύουν σε αυτές τις περιπτώσεις και για τον 4014.

Link to comment
Share on other sites

Αν οι Η/Υ ήταν κοινόχρηστοι χώροι και ρυθμίστηκαν μέσω 3843 ήταν απαραίτητη η συναίνεση!

Αν οι Η/Υ ήταν χώροι των ιδιοκτησιών - διαμερισμάτων, ο κάθε ιδιοκτήτης ρύθμιζε (αν ήθελε) το δικό του χωρίς συναίνεση!

 

Τα ίδια ισχύουν σε αυτές τις περιπτώσεις και για τον 4014.

Μόνο που είτε έτσι είτε αλλιώς οι Η/Υ επηρεάζουν την "κοινόχρηστη" όψη του κτιρίου. Άρα εφόσον μπορούσα να ρυθμίσω τον Η/Υ στο διαμέρισμα μου - ο οποίος όμως επηρεάζει την "κοινόχρηστη όψη", τότε γιατί να μην μπορώ να τακτοποιήσω και ένα νέο ή αλλαγμένο στις διαστάσεις άνοιγμα?
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.