Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραβίαση σε κοινόχρηστο χώρο οικοδομής


Recommended Posts

Περιπτωση διαμερισματος που το κλιμακοστασιο, θεωρω ως κατασκευαστικο λαθος, τοποθετηθηκε στραβα, μπαινοντας η μια του ακρη κατα 16cm προς την ιδιοκτησια μου και σβηνοντας τη διαφορα αυτη στην αλλη του ακρη.

Δηλαδη η ιδιοκτησια μου εχει απωλεσει 0,16Χ5,50/2 = 0,44 τ.μ. υπερ τουκοινοχρηστου, το οποιο μετατοπιζομενο, εδωσε χωρο στο διπλα διαμερισμα, του ιδιου ιδιοκτητη επισης.

 

Εχει και ρυθμισμενους Η/Χ και φωταγωγους με Ν.3843/2010 περαιωμενους κανονικα.

 

Θα βεβαιωνατε η θα ρυθμιζατε διαμερισματωση?

 

τεινω προς το 1ο

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 261
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Επειδη τα σχεδια που μου εδωσαν ειναι Θερμομονωσης και οχι αρχιτεκτονικα, σκεφτομαι να περιμενω το φακελο ως την Τεταρτη να ερθει για να παρω το αρχιτεκτονικο και να ειμαι σιγουρος.

Μπορει να μου εδωσαν και καλυψη και να φαινονται οι Η/Χ και οι φωταγωγοι εκει πανω, ομως παρατηρησα κατι ασυμφωνιες στα νουμερα της κατοψης

Επισης με ξενιζει λιγακι που ο μηχανικος που ρυθμισε με Ν.3843/2012 τους ημιυπαιθριους, δεν πηρε το αρχιτεκτονικο σχεδιο της κατοψης απο το φακελο αλλα επελεξε αυτο της θερμομονωσης

Οπως και να χει, λιγες ημερες υπομονη κι ας με πιεζουνε λιγο...

Link to comment
Share on other sites

Είναι συνηθισμένη περίπτωση να έχουν μικροδιαφορές τα δύο σχέδια...... Να περιμένεις το αρχιτεκτονικό της κάτοψης.

Link to comment
Share on other sites

inzaghi λέγοντας σχέδιο θερμομόνωσης, ποιο εννοείς; Μπερδεύτηκα.

Πάντως συμφωνώ με τους προλαλήσαντες, να δεις την εγκεκριμένη κάτοψη των αρχιτεκτονικών.

Link to comment
Share on other sites

Περιπτωση διαμερισματος που το κλιμακοστασιο, θεωρω ως κατασκευαστικο λαθος, τοποθετηθηκε στραβα, μπαινοντας η μια του ακρη κατα 16cm προς την ιδιοκτησια μου και σβηνοντας τη διαφορα αυτη στην αλλη του ακρη.

Δηλαδη η ιδιοκτησια μου εχει απωλεσει 0,16Χ5,50/2 = 0,44 τ.μ. υπερ τουκοινοχρηστου, το οποιο μετατοπιζομενο, εδωσε χωρο στο διπλα διαμερισμα, του ιδιου ιδιοκτητη επισης.

 

Εχει και ρυθμισμενους Η/Χ και φωταγωγους με Ν.3843/2010 περαιωμενους κανονικα.

 

Θα βεβαιωνατε η θα ρυθμιζατε διαμερισματωση?

 

τεινω προς το 1ο

θα την εδινα!

Link to comment
Share on other sites

Το σχεδιο εχει κατοψη ημιυπογειου, ανωγειου και 1ου οροφου

Και μου εδωσαν τις κατοψεις αυτες της θερμομονωσης ομως

Αυτες με την κοκκινη γραμμουλα γυρω γυρω που δειχνει το θερμομονωμενο κελυφος.

Μου εδωσαν και την καλυψη που φαινονται οι Η/Χ και οι φωταγωγοι αλλα απορω γιατι ο μηχανικος που ρυθμισε Η/Χ με 3843 δεν πηρε αρχιτεκτονικο αλλα θερμομονωσης

 

Οπως επισης και στο σχεδιο, η μεγαλη πλευρα σε συνολικο μηκος απεχει περιπου 20εκ απο τη μετρηση της με κλιμακομετρο αλλα και απο το αθροισμα των εσωτερικων χωρων με τα παχη των τοιχων.

 

Για αυτους τους λογους επελεξα να περιμενω και να χορηγησω βεβαιωση κατοπιν ληψης φακελου

Link to comment
Share on other sites

Από πολλούς φακέλους της πολεοδομίας λείπουν από τα αρχιτεκτονικά οι κατόψεις και υπάρχουν μέσα οι άλλες μελέτες οι οποίες εφόσον η άδεια είναι πριν το 90/95 έχουν γίνει τα σχέδια στο χέρι από τον αρχιτέκτονα όπου έβγαζε φωτοτυπίες τα αρχιτεκτονικά και δούλευαν επάνω σε αυτά όλοι οι υπόλοιποι..

Link to comment
Share on other sites

Κι όταν σε ρυθμίσεις 3843 δεν μπορούσαμε να βρούμε, διότι έλειπαν από το φάκελο της ΟΑ οι αρχιτεκτονικές κατόψεις, χρησιμοποιούσαμε όποιες κατόψεις βρίσκαμε για τον 3843....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.