Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραβίαση σε κοινόχρηστο χώρο οικοδομής


Recommended Posts

Οχι, συγκριτικα με το πολεοδομικο δεν εχω μονο καταληψη κοινοχρηστου αλλα και διαμερισματωση

Οποτε τακτοποιω τη διαμερισματωση ως μια παραβαση κατηγοριας 13 και ως ΥΔΚΧ την καταληψη του κοινοχρηστου.

 

Με οσους και να μιλησα μου ειπανε οτι θελει συναινεσεις, διοτι το σχεδιο επισυναπτεται σε εργολαβικο και δεν εχει καμια νομικη ισχυ.

Εισα σιγουρος πως νομικα δεν εχω θεμα με την καταληψη κοινοχρηστου και μπορω να τακτοποιησω κανονικα ΧΩΡΙΣ συναινεση απο τους υπολοιπους, μονο και μονο επειδη δειχνεται ετσι το διαμερισμα στο εργολαβικο και στο πρωτο συμβολαιο?

Δηλαδη νομικα ο χωρος που τακτοποιω πολεοδομικα ειναι δικος μου γιατι περιγραφεται στο συμβολαιο κτησης και ετσι δεν απαιτειται συναινεση για την τακτοποιηση?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 261
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 4 months later...

Τη γνώμη σας για την παρακάτω περίπτωση:

 

Η ιδιοκτήτρια του άνω ορόφου έβαλε πρόσθετα, αυθαίρετα λούκια στη βεράντα της με  αποτέλεσμα να πλέον τα νερά να οδηγούνται απευθείας στη βεράντα της κάτω ιδιοκτησίας.

 

Πλην του προφανούς ότι δεν είναι λογική η κίνηση της, "εγγράφως" το θέμα πως αντιμετωπίζεται? με χρήση του εγγράφου 56023/2002?

 

Ευχαριστώ

Edited by civiltre
Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ/τη φίλε/φίλη καταρχάς συμπλήρωσε την ειδικότητά στο προφίλ σου να γνωρίζουμε αν μιλάμε με συνάδελφο.

Δεν αντιλαμβάνομαι κατά πόσο  το θέμα που περιγράφεις σχετίζεται με το θέμα του συγκεκριμένου νήματος.

Αν σου είναι εύκολο να μας παραθέσεις το έγγραφο αυτό.

Μάλλον το θέμα αντιμετωπίζεται με "ξήλωμα" των υδρορροών. Αλλά σίγουρα θα πρέπει να απευθυνθείς σε δικηγόρο. 

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Από Λεμπέση

 

Απαιτείται συναίνεση των συνιδιοκτητών για επέμβαση στις όψεις, που είναι

κοινόχρηστα μέρη του κτιρίου, σύμφωνα με την σύσταση και τον κανονισμό Έγγρ.

56023/2002, & για αλλαγή χρήσης αν δεν καλύπτεται από τη σύσταση

 

Εγγρ-56023/6-2-02

Αλλαγη της χρήσης κτιρίου, εργασίες επέμβασης στην όψη του κτιρίου,

απαιτείται η έγγραφη συναίνεση των συνιδιοκτητών

 

Σας διαβιβάζουμε συνημμένα, λόγω αρμοδιότητος, αντίγραφο της αίτησης του θέματος, που εστάλη στη Διεύθυνσή μας από τη Διεύθυνση Νομοθετικού Έργου και παρακαλούμε να ενημερώσετε εγγράφως την ενδιαφερόμενη.

Επί πλέον σας ενημερώνουμε ότι εφ' όσον η συγκεκριμένη χρήση επιτρέπεται από τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις η πολεοδομική υπηρεσία δύναται να χορηγήσει τη σχετική οικοδομική άδεια, αν δεν απαγορεύεται ρητώς από τη σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας και τον κανονισμό της πολυκατοικίας. Στην περίπτωση όμως, που για την αλλαγή της χρήσης απαιτούνται εργασίες επέμβασης στην όψη του

κτιρίου απαιτείται η έγγραφη συναίνεση των συνιδιοκτητών, εκτός εάν υπάρχει σχετική πρόβλεψη στη σύσταση και τον κανονισμό.

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

Υπουργείο ΠΕΧΩΔΕ

Γενική Διεύθυνση Πολεοδομίας

Διεύθυνση Οικοδομικού και Κτιριοδομικού Κανονισμού (ΔΟΚΚ)

ΤΜΗΜΑ Β

Ταχυδρομική Διεύθυνση: Μεσογείων και Τρικάλων 36

Ταχ. Κώδικας: 11526 - Αθήνα

Τηλέφωνο: 210/6929903 - 5

Πληροφορίες: Ε. Γαρδίκη

 

 

Νωρίτερα ο Manolisgon παρέθεσε αυτό το έγγραφο,

Όχι δεν έχει άμεση σχέση η ερώτηση μου με το Ν. 4014/2011 αλλά είναι το πλέον σχετικό (κατ' εμέ) κατόπιν αναζήτησης στο forum.

 

Αυτό που ρωτάω είναι εαν η ενέργεια που ανάφερα περιγράφεται ξεκάθαρα ότι απαγορεύεται κάπου ή εάν προκύπτει από κάποιο έγγραφο, για αυτό και η αναφορά στο έγγραφο 56023.

 

Τα στοιχεία μου τα συμπλήρωσα, ευχαριστώ για την παρατήρηση. 

Edited by civiltre
Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο είναι να τα βρουν ειρηνικά και να ξηλώσει τις υδρορροές η ιδιοκτήτρια του πάνω ορόφου. Αν δεν παίρνει από λόγια, τότε  η κάτω ιδιοκτήτρια να συμβουλευτεί το δικηγόρο της για τα περαιτέρω. 

Δε βλέπω τι προσπαθούμε να αποδείξουμε; Το αν έχει δίκιο η άνω ιδιοκτήτρια και καλώς τοποθέτησε υδρορροές χωρίς καμία άδεια και καμία συναίνεση, οι οποίες επιβαρύνουν την κάτω ιδιοκτησία? Νομίζω, όπως σωστά ανέφερες, είναι προφανές ότι δεν έχει κανένα δίκιο.

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλημέρα ,

σε κοινόχρηστο χώρο οικοδομής έχει κατασκευαστεί στον πρώτο όροφο εξώστης ο οποίος στηρίζεται σε μεταλλικούς

κοιλοδοκούς και δημιουργεί στέγασμένο χώρο  στο ισόγειο ανοιχτό από τις τρεις πλευρές.Μπόρει να γίνει τακτοποίηση

με αναλυτικό προυπολογισμό μόνο για το στέγαστρο (από ένα ιδιοκτήτη είτε από όλους  καθώς υπάρχει σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών,οι ιδιοκτήτες είναι μητέρα και γιοι) χωρίς να γίνει έλεγχος στις υπόλοιπες οριζόντιες ιδιοκτησίες για λοιπές παραβάσεις ;

Link to comment
Share on other sites

βεβαια...αν χρησιμοποιει αυτον το εξωστη ο οροφος  σαν μπαλκονι ...ειναι προεκταση μπαλκονιου...

 

αν απο κατω παρακαρει και το ισογειο εχεις και χρηση απο το ισογειο

 

αν μιλας  μονον για στεγαστρο...που κατασκευασε και χρησιμοποιει το ισογειο   [και μαλλον περι αυτου προκειται...]

  το δηλωνει το ισογειο με την συναινεση των υπολοιπων...και πρεπει να τακτοποιησει και τις αλλες αυθαιρεσιες του

 

αν τελος το θεωρησεις κοινη κατασκευη ολων...επι κοινοχρηστων το δηλωνουν ολοι

 

 

αυτονοητο ειναι οτι καποια στιγμη πρεπει να τακτοποιησεις και τα διαμερισματα

 

υγ

εκτος εαν

κατα μεν  την τακτοποιηση  επι  "διαμερισματων" δεν αναφερεσαι στα κοινοχρηστα...

απλα θα τα βρεις  "μπροστα σου" στην ταυτοτητα...

 

....δξ....  κατα την τακτοποιηση  επι κοινοχρηστων,    εάν  θα πρεπει   και οι διηρημενοι χωροι να ειναι τακτοποιημενοι...

θα μας πει καποιος φιλος μας.

καλημερα

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση,επειδή η ιδιοκτήτρια θέλει να τακτοποιήσει μόνο το στέγαστρο που είναι

στο κοινόχρηστο χώρο εγώ θέλω να δω αν είμαι καλυμμένος αν δεν ελέγξω τις οριζόντιες ιδιοκτησίες

για αυθαιρεσίες,ειδιαίτερα του Α ορόφου καθως η ταράτσα του στεγάστρου είναι εξώστης για τα διαμερίσματα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα!

Θέλω να ρωτήσω για ένα θέμα που άπτεται της ιδιότητας νομικού, ίσως κάποιος συνάδελφος να έχει γνώση:

Πρόκειται για την τακτοποίηση ενός πλυσταριού σε δώμα οικοδομής με Ο.Α. του 1974.  Δυστυχώς ο μηχανικός δεν το εμφάνισε καθόλου στην κάτοψη του δώματος, όπως δεν εμφάνισε και τις απολήξεις κλιμακοστασίων και φρέατος ανελκυστήρα.  Τακτοποιούμε λοιπόν με τον ν.4178/13.  Όταν έρθει η ώρα για σύσταση του εμπράγματου δικαιώματος, λογικά οι ιδιοκτήτες του δικαιώματος υψούν που διατηρούν τα χιλιοστά τους δεν το δικαιούνται;  Στη σύσταση αναφέρει ότι διατηρούν το δικαίωμα μονομερούς τροποποίησής του.  Σε πρώτη επικοινωνία που είχα με την συμβολαιογράφο που συνέταξε τη σύσταση Ο.Ι. ήταν θετικότατη.  Σε δεύτερη όμως επικοινωνία, 1 μήνα αργότερα, φάνηκε πολύ επιφυλακτική και ζήτησε και τη συναίνεση του ιδιοκτήτη που δεν έχει δικαίωμα στον αέρα.  Επειδή, λέει, θίγονται τα δικαιώματά του στο δώμα και εν πάσει περιπτώσει φοβάται την περίπτωση που ένα συμβόλαιό της "θα σέρνεται στα δικαστήρια", όπως είπε. 

Γνωρίζει κάποιος σχετικά;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.