Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατασκευαστικές λεπτομέρειες συναρμογής τοιχοποιίας με μεταλλικό σκελετό


 
ΟΩΝ

Recommended Posts

Δεν υπάρχει κανονιστικά, αλλά σαν ουσία δεν υπάρχει; Δεν κινδυνεύει ένα μεταλλικό υποστύλωμα π.χ. από μια τοιχοποιία που διακόπτεται σε ύψος 1m;

Link to comment
Share on other sites

- Με σενάζ των οποίων οι οπλισμοί διέρχονται από οπές των στύλων.

- Με την χρήση βλήτρων (ήλων) προσυγκολλημένων στα φέροντα στοιχεία (όπως στα σύμμεικτα).

Με τους ανωτέρω τρόπους, δεν κινδυνεύει να επέλθει εμβολισμός των μεταλλικών υποστυλωμάτων από το σενάζ;

Link to comment
Share on other sites

Γιατί; Δεν ισχύει η μέθοδος "σύγκρισης" δυσκαμψιών σενάζ - υποστυλωμάτων που (πολύ ωραία) ανέλυσες στο άλλο σχετικό νήμα;

Link to comment
Share on other sites

- Αν έχεις πλαισιακό καθαρά φορέα με τοιχοπληρώσεις ο ΕΚ-8 σου λέει να υπολογίσεις και τους τοίχους.

- Αν έχεις μη μεταθετό σύστημα δεν λογαριάζεις τοίχους και παίρνεις μειωμένο q όπως λέει ο ΕΚ-8.

 

Σε κάθε περίπτωση, παντού και πάντα, είτε με ΕΑΚ είτε με ΕΚ-8, είσαι υποχρεωμένος να ελέγξεις και να βεβαιωθείς πως έχεις συμπεριλάβει στην ανάλυση όλα τα στοιχεία που επηρεάζουν την απόκριση του φορέα...

 

...όχι μόνο τα σενάζ λοιπόν, αλλά και ασυμμετρίες στις τοιχοπληρώσεις (που συνήθως τις κάνουμε γαργάρα), σκάλες, συγκεντρωμένες μάζες, πρόσθετοι βαθμοί ελευθερίας (πχ δεξαμενή με πόδια στην ταράτσα), οπές στα διαφράγματα, πλασματική ανισοκατανομή της μάζας (λύνουμε υποχρεωτικά για g+0.3q, αλλά κανείς δεν υπόσχεται να έχει σε όλα τα μπαλκόνια 150kg/m²)...

 

Αυτό θα πει "στήνω το μοντέλο": Ότι έχω ελέγξει πως οι διάφορες κατασκευαστικές επιλογές δεν επηρεάζουν ουσιωδώς το μοντέλο, και ότι εφόσον το επηρεάζουν τις έχω συμπεριλάβει σε αυτό.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εγω παιδια δεν θα ακουμπούσα καθόλου την τοιχοποιία στον μεταλλικό. Η σύνδεση των σεναζ με τον σκελετό θα γινόταν με μεταλλικά ελάσματα- συνδετήρες, για την ευστάθεια των τοίχων και μόνο. Δεν νομίζω οτι υπάρχει θεμα αντοχής για μονοόροφα η διόροφα κτίρια, αλλα αν υπάρχει ασυνέχεια της τοιχοποιίας θα δημιουργηθούν πολλά προβλήματα:

1) Ρωγμή, σίγουρα στο σημείο επαφής

2) Ασυνέχεια στο επίχρισμα. Δεν είναι δυνατόννα σοβατίσεις στο μεταλλικό υποστύλωμα, οχι μόνο για λόγους πρόσφυσης, αλλά και για λόγους διάβρωσης του μετάλου από τον ασβέστη του κονιάματος.

3) Θερμομόνωση

Link to comment
Share on other sites

αν υπάρχει ασυνέχεια της τοιχοποιίας θα δημιουργηθούν πολλά προβλήματα:

 

Αχιλλέα, με το μεγάλο σπαθί (εγώ έχω μόνο φαλτσέτα, αλλά τον ίδιο εχθρό πολεμάμε... ως ΕΛΛΗΝΕΣ...πάντως είμαι γρήγορος... το 1973 "αντιμετώπισα" τρία πιστόλια... και κέρδισα - βλ. "Παραγγελιά"), μήπως εννοείς ότι θα ήταν καλύτερα η τοιχοποιία να είναι συνεχής, εξωτερικά του μεταλλικού φέροντος οργανισμού;

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Αχιλλέα, με το μεγάλο σπαθί (εγώ έχω μόνο φαλτσέτα, αλλά τον ίδιο εχθρό πολεμάμε... ως ΕΛΛΗΝΕΣ...πάντως είμαι γρήγορος... το 1973 "αντιμετώπισα" τρία πιστόλια... και κέρδισα - βλ. "Παραγγελιά"), μήπως εννοείς ότι θα ήταν καλύτερα η τοιχοποιία να είναι συνεχής, εξωτερικά του μεταλλικού φέροντος οργανισμού;

 

Εγώ αυτό σκέφτομαι να κάνω.....σε μία πολύ απλή κατασκευή!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...

Σας χαιρετω

Εγω θα ηθελα να κτισω πετρα εξωτερικα του μεταλλικου σκελετου παχους περιπου 15-20εκ. Πως και που στερεωνεται η πετρα για να ειναι ασφαλης. Ενημερωτικα, τωρα υπαρχει πανελ πολυουρεθανης εξωτερικα το οποιο ειναι στερεωμενο σε οριζοντια γαλβανισμενα πασαμανα 5x10εκ στο πατωμα στα 2.30μ και στα 4μ και φυσικα στο σκελετωμα των πορτοπαραθυρων.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.