Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

Συμβολαιογράφος μου είπε να δώσω βεβαίωση μη αυθαιρεσίας (σε ακίνητο που μετά από αυτοψία που έκανα δεν βρέθηκαν αυθαιρεσίες) και μου ανέφερε ότι αυτή δίνεται μόνο ηλεκτρονικά μέσω του συστήματος του ΤΕΕ. Μάλιστα έχει ελάχιστη νόμιμη αμοιβή 1700 € (!!!) και ΦΕΜ, ΤΣΜΕΔΕ, ΤΕΕ.

Αληθεύει; Το έχει κάνει κανείς; Τι πατάω στην ιστοσελίδα του ΤΕΕ; Και αν ένας έχει κάνει τακτοποίηση με Ν.3843/10 θα ξαναπληρώσει τώρα τα μαλλιοκέφαλά του για τη βεβαίωση μη αυθαιρεσίας; Ντρέπομαι να το πω!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εγω εκανα εχθες αυτοψια και συνεταξα τη βεβαιωση απο το υποδειγμα του ΥΠΕΚΑ την οποια και θα παω σημερα στη συμβολαιογραφο.

Μεχρι τη δημοσιευση σε ΦΕΚ του νόμου "Νέος τρόπος έκδοσης αδειών δόμησης, ελέγχου κατασκευών και λοιπές διατάξεις" που οριζει ηλεκτρονικη βεβαιωση αλλα και εξαρτημενο τοπογραφικο για καθε βεβαιωση νομιζω μπορεις να δινεις χειρογραφη και να ζητας ο,τι θελεις για αμοιβη.

Εγω θα κοψω μια απλη ΑΠΥ με ΦΠΑ και τπτ αλλο.

Επισης η ελαχιστη νομιμη δεν παιζει να ισχυει ακομα και μετα τη δημοσιευση του νομου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το λες αυτο? Απ'οτι εχω διαβασει και συ με την ιδια λογικη δεν κινεισαι σχετικα με τις βεβαιωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά τι γίνεται παιδιά?

Δίνουμε χειρόγραφες βεβαιώσεις σήμερα?

Ξέρει κανείς τί γίνεται επίσημα?

 

Χαχα! Αυτά είναι!

Link to comment
Share on other sites

Μόλις πέρασα ηλεκτρονικά τη βεβαίωση. Πήγα στο σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ (στο κανονικό, όχι των αυαθιρέτων) και έβαλα "ρυθμίσεις Ν.4014". Άρα θα πρέπει να κόψω ΑΠΥ και υπέρ ΤΣΜΕΔΕ έτσι; ΦΕΜ κι εγώ λέω να μη βάλω.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που το ΤΕΕ δεν έχει βγάλει οδηγία για αμοιβή μηχανικού για βεβαίωση δε μου φαίνεται λογικό να καταχωρούμε την εργασία στο σύστημα αμοιβών (πόσο μάλλον 1500ευρώ!!!!!) ... και συνεπώς ούτε κρατήσεις δίνουμε, σωστά;

ΦΕΜ όμως γιατί δεν έχει;

και αυτό περί εξαρτημένου τοπογραφικού που αναφέρεται; Στο νέο νόμο έκδοσης αδειών; Ρωτάω επειδή κι εμένα μου το ανέφερε συμβολαιογράφος...

Η βεβαίωση βγαίνει ηλεκτρονικά χωρίς κωδικό έργου;

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφε και τι σου εδωσε τι συστημα αμοιβων????

6750λ=1569€ ???

Και βασιζομενος σε ποιο νομο/ εγκυκλιο/ επεξηγηση/ διευκρινηση το εκανες?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα.Βεβαίωση μπορούμε να βγάλουμε από το σύστημα δηλώσεων του ΤΕΕ εάν βαλουμε μηδενικα τετραγωνικα υπερβάσεων και κάνουμε εντοπισμο ακινήτου. Στο τελος αν συμπληρώσετε τη συμβατικη αμοιβή προχωράει και χωρίς κωδικο από το σύστημα αμοιβών των ιδιωτικών έργων. Σκεπτόμενος αντίστροφα, αν απαιτούσε κωδικό έργου και δεν τον εβάζες δεν θα προχωρούσε η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.