Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

Το ηλεκτρονικο κλειδι δεν παιζει το ρολο αυτου του ενος και μοναδικου κωδικου που συνοδευει το ακινητο για μια ζωη?

 

Το ηλεκτρονικό κλειδί είναι για να μπορείς να παρακολουθείς την πορεία της δήλωσης μέσα από ένα σάιτ φτιαγμένο ειδικά γιαυτό

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αφού ετοιμάσουμε την τεχνική έκθεση, την υποβάλουμε ή απλά τυπώνουμε το pdf?

Τα σχέδια τα κρατάμε στο αρχείο μας μήπως μας ζητηθούν κάποτε?

Link to comment
Share on other sites

Από το site του ΤΕΕ:

Συχνές ερωτήσεις - απαντήσεις για τη χρήση του λογισμικού

1.
Η «Βεβαίωση Μηχανικού» της παρ. 4 του άρθρου 23 που είναι απαραίτητη στα συμβόλαια μεταβίβασης, εκδίδεται κι αυτή ηλεκτρονικά;
Ποιά στοιχεία χρειάζεται να συμπληρωθούν;

Το σύστημα δήλωσης αυθαιρέτων έχει ήδη επεκταθεί, προκειμένου να συμπεριλάβει την κατάθεση με ηλεκτρονικό τρόπο και των βεβαιώσεων μηχανικών που απαιτούνται για την μεταβίβαση ακινήτων.

Στην περίπτωση αυτή, ο αρμόδιος μηχανικός συμπληρώνει όλα τα στοιχεία του ακινήτου, όπου υπάρχουν (Χρήση, οικοδομική άδεια κλπ) - πλην των φύλλων καταγραφής αυθαιρεσιών - και κάνει τον γεωγραφικό εντοπισμό του ακινήτου. Στη συνέχεια, υποβάλει τη δήλωση και ακολουθεί την αντίστοιχη περίπτωση μέσω σχετικών ερωτημάτων του συστήματος.

 

 

Η προσωπική μου γνώμη είναι πως οι συμβολαιογράφοι έχουν ζαλιστεί όσο κι εμείς οι μηχανικοί... Κάποιοι υποστηρίζουν ότι είναι θέμα υποθηκοφύλακα αν θα δεχτεί απλή βεβαίωση ή ηλεκτρονική...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι καθόλου χαζή η ερώτηση... νομίζω (με επιφύλαξη) ότι δεν την σφραγίζουμε εφόσων φέρει το υδατογράφημα του ΥΠΕΚΑ (δεν έχω βάλει καμία ακόμα μέσω συστήματος και δεν ξέρω αν βγάινει με υδατογράφημα, υποθέτω).

Link to comment
Share on other sites

Η δήλωση μάλλον για την ώρα είναι ένα άχρηστο χαρτί.Τα στοιχεία που αναφέρει δεν χρησιμεύουν πουθενά. Είναι όλα γνωστά. Το μόνο πράγμα με αυτή τη διαδικασία είναι ότι απλώς έχει καταχωρηθεί στο σύστημα του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη καλημέρα, (και από τον PaulVa)

ξέρεις αν δίνει και αριθμό πρωτοκΏλου που να αφορά ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ την βεβαίωση αυτή?

Γνώμη μου είναι, αν δίνει, ότι μπορούμε να τον χρησιμοποιήσουμε στη δικής βεβαίωση.

Τι λές;

Link to comment
Share on other sites

Μανώλη καλημέρα, (και από τον PaulVa)

ξέρεις αν δίνει και αριθμό πρωτοκΏλου που να αφορά ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ την βεβαίωση αυτή?

Γνώμη μου είναι, αν δίνει, ότι μπορούμε να τον χρησιμοποιήσουμε στη δικής βεβαίωση.

Τι λές;

 

Nαι το σύστημα δίνει αριθμό πρωτοκόλου αποκλειστικά για κάθε βεβαίωση.

Edited by amos
Link to comment
Share on other sites

Κανένα νέο με τις ηλεκτρονικές βεβαιώσεις για αδόμητα έχουμε? Η' βγάζει ακόμα ότι δεν υπάρχει αυθαιρεσία στο κτίσμα? Εσείς συνάδελφοι τι κανετε? Υπογράφετε δικιά σας βεβαίωση?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.