Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

Nαι το σύστημα δίνει αριθμό πρωτοκόλου αποκλειστικά για κάθε βεβαίωση.

 

Εννοείς ότι δινει αριθμό πρωτ. για την βεβαίωση του ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ?

Οταν έκανα την ερώτηση σ' αυτήν αναφερόμουν όχι στην βεβαίωση περάτωσης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δεν είναι καθόλου χαζή η ερώτηση... νομίζω (με επιφύλαξη) ότι δεν την σφραγίζουμε εφόσων φέρει το υδατογράφημα του ΥΠΕΚΑ (δεν έχω βάλει καμία ακόμα μέσω συστήματος και δεν ξέρω αν βγάινει με υδατογράφημα, υποθέτω).

΄έχει το υδατογράφημε του ΥΠΕΚΑ και εγώ πιστεύω οτι δεν θέλει σφράγισμα, αλλά δεν είμαι σίγουρος
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μίλησα με συμβολαιογράφο και δέχεται χειρόγραφα την βεβαίωση όπως και τις προηγούμενες μέρες. Μου είπε ότι θα απαιτηθεί από τη στιγμή που θα βγει το ΦΕΚ του νέου νόμου.

Link to comment
Share on other sites

Η βεβαιώση εκδίδεται μόνο ηλεκτρονικα όταν δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες?

Ποσο περίπου εσείς συνάδελφοι χρεώνετε για μια απλή βεβαίωση?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Η βεβαίωση για όλες τις περιπτώσεις πλέον μετά το Ν4030 περνάνε από το σύστημα.Η αμοιβή της είναι στην κρίση του καθενός και δεν υπάρχουν απλές και σύνθετες βεβαιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω,

εχω μια ακομη απορία,αν έχει γινει τακτοποιηση με το νομο 3843 Η-X πρέπει να αναφερθεί στη βεβαιωση η διακασια περαίωσης του Η-X, μaζί με τα υπόλοιπα στοιχεία νομιμοότητασ του κτιρίου(άδεια,συμβόλαια κτλ)??και οταν εχουμε περαιωμένη διαδικασία Η'Χ στη βεβαίωση πάμε με τη 1η η τη 2η περίπτωση?

Edited by bkinti
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κατα 99.9% αυτο εννοει το ΦΕΚ 4030

ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ ΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΟΒΟΛΗ ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ

 

http://www.teeait.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=479:-18-11-2011&catid=50&Itemid=170

Link to comment
Share on other sites

Αν ήθελαν να δίνουμε την βεβαίωση που εκδίδει το σύστημα, γιατί δεν έβαζαν επάνω στην βεβαίωση και τον μοναδικό αριθμό;

Επίσης ο νόμος λέει πως η βεβαίωση υποβάλλεται και παίρνει μοναδικό αριθμό.

Εγώ αυτό το καταλαβαίνω ότι κάνουμε την διαδικασία στο ΥΠΕΚΑ-ΤΕΕ, παίρνουμε τον μοναδικό αριθμό και τον αναγράφουμε επάνω στην βεβαίωση. Την κρατάμε και όταν μας ζητήσουν να την υποβάλουμε, την υποβάλουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επίσης αυτό που δεν κατανοώ είναι αν ήθελαν να δίνουμε την "ηλεκτρονική" γιατί ανάρτησαν τα πρότυπα. Ή αφού τα ανάρτησαν γιατί τέλος πάντων δεν έχουν καμία σχέση αυτά με ό,τι βγάζει ηλεκτρονικά το σύστημα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα συνεχισω να δινω τη δικη μου βεβαιωση με τους αριθμους που θα μου προκυπτουν στη δηλωση και οχι το εκτρωμα που βγαζει το συστημα....

 

Θα εκτυπωνω και το 5σελιδο της δηλωσης και τελος...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.