Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

Η δική μου συμβολαιογράφος ζήτησε εκτός από την ηλεκτρονική βεβαίωση μη αυθαιρεσίας και ηλεκτρονική βεβαίωση αμοιβής από το ΤΕΕ. Τις τα έδωσα και τα δύο. Από συναδέλφους όμως διαβάζω ότι δεν ήταν αναγκαία η ηλεκτρονική βεβαίωση αμοιβής. Είμαι τώρα υποχρεωμένος να πληρώσω ΤΣΜΕΔΕ και ΕΜΠ;

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΤΣΜΕΔΕ οχι αλλα καταθεση στην ΕΤΕ και κρατησεις υπερ ΤΕΕ ναι....

Οπως επισης υποχρεουσαι κιολας να κοψεις την ιδια ΑΠΥ...

 

Γιατι ακους τον καθε ασχετο τι σου λεει σε θεματα που ΔΕΝ εχει ουτε αρμοδιοτητα αλλα ουτε και γνωση?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

 

Μην αφήσουμε τον κάθε άσχετο (για να μην γράψω κάτι άλλο) "συμβολαιογράφο" ή "υποθηκοφύλακα" να μας συμπεριφέρεται σαν ..."πιτσαδόρους"!!! Σταθείτε στο ύψος ενός ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ - ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ. Νοιώθω ντροπή όταν διαβάζω τέτοιες "χαζομάρες".

 

Βάλτε επιτέλους τον κάθε "βλάκα" στη θέση του!!! Αντιδράστε.......

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Η αλλη απο το ΤΕΕ πηγε και ειπε σε συναδελφο οτι για να καταχωρηθει ηλεκτρονικα το τοπογραφικο πρεπει να περασει απο το συστημα αμοιβων του ΤΕΕ!!!!

 

Τι αλλο θα ακουσουμε Θεε μου...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

 

Μην αφήσουμε τον κάθε άσχετο (για να μην γράψω κάτι άλλο) "συμβολαιογράφο" ή "υποθηκοφύλακα" να μας συμπεριφέρεται σαν ..."ανίδεους"!!!

Σταθείτε στο ύψος ενός ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ - ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΑ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ. Νοιώθω ντροπή όταν διαβάζω τέτοιες "χαζομάρες".

 

Βάλτε επιτέλους τον κάθε "βλάκα" στη θέση του!!! Αντιδράστε.......

 

Το τροποποίησα λιγάκι... :smile:

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Προχωραει ομως και χωρις να το δηλωσεις...

 

Καρακατατσεκαρισμενο...

 

Εισαι σιγουρος????? γιατι εμενα βεβαιωση χωρις Α/Α για αυθαιρετο δεν μου εβγαζε.. Μηπως πρεπει να παραμεινει στην προσωρινη υπαγωγη? Και οχι στην οριστικη υποβολη?

Γιατι μονο στην οριστικη υποβολη σου δεινει το μοναδικο και τελικο Α/Α πρωτοκόλου.

 

 

Δηλαδη τα βηματα

 

α) Νεα δηλωση σου δεινει αριθμο ! "εγω δεν πιστευω πως εινα αυτος" απλα ειναι ο αυξοντας αριθμος που δεινει το συστημα ή όχι............

β) δηλωνεις το αγροτεμαχιο ή οικόπεδο στο γεωγραφικο εντοπισμο .

γ) δηλωνεις αμοιβη συμφωνιας στη οποια απλα κοβεις ΑΠΥ

δ) πατας υποβολη ! ( μενουμε εκει στην πρωσορινη υποβολη? εκει δηλαδη που πρεπει να πληρωσουμε το παράβολο? ) Αριθμο νεο δεν εχουμε μονο τον αυξοντα.

ε) τελικη (οριστικη) υποβολη που σου ζητα πως εχεις ολα τα σχεδια στη κατοχη σου, τουλαχιστον στα αυθαιρετα αν δεν δηλωσεις α/α αμοιβων δεν σου εβγαζε βεβαιωση !

Κανω κατι λαθος?

Εκτος αν λογο τον μηδενικων αμοιβων σε παει σε οριστικη υποβολη!

--Κανονικα καπου δεν θα επρεπε να δηλωνουμε τα τετραγωνικα του οικοπεδου ή του μεταβ. ακινήτου?( αυτο σαν προβληματισμο το λεω!!)

Edited by cosa
Link to comment
Share on other sites

Εισαι σιγουρος????? γιατι εμενα βεβαιωση χωρις Α/Α για αυθαιρετο δεν μου εβγαζε.. Μηπως πρεπει να παραμεινει στην προσωρινη υπαγωγη? Και οχι στην οριστικη υποβολη?

Γιατι μονο στην οριστικη υποβολη σου δεινει το μοναδικο και τελικο Α/Α πρωτοκόλου.

 

 

Δηλαδη τα βηματα

 

α) Νεα δηλωση σου δεινει αριθμο ! "εγω δεν πιστευω πως εινα αυτος" απλα ειναι ο αυξοντας αριθμος που δεινει το συστημα ή όχι............

β) δηλωνεις το αγροτεμαχιο ή οικόπεδο στο γεωγραφικο εντοπισμο .

γ) δηλωνεις αμοιβη συμφωνιας στη οποια απλα κοβεις ΑΠΥ

δ) πατας υποβολη ! ( μενουμε εκει στην πρωσορινη υποβολη? εκει δηλαδη που πρεπει να πληρωσουμε το παράβολο? ) Αριθμο νεο δεν εχουμε μονο τον αυξοντα.

ε) τελικη (οριστικη) υποβολη που σου ζητα πως εχεις ολα τα σχεδια στη κατοχη σου, τουλαχιστον στα αυθαιρετα αν δεν δηλωσεις α/α αμοιβων δεν σου εβγαζε βεβαιωση !

Κανω κατι λαθος?

Εκτος αν λογο τον μηδενικων αμοιβων σε παει σε οριστικη υποβολη!

--Κανονικα καπου δεν θα επρεπε να δηλωνουμε τα τετραγωνικα του οικοπεδου ή του μεταβ. ακινήτου?( αυτο σαν προβληματισμο το λεω!!)

ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΟΠΩΣ ΣΑΣ ΑΝΑΦΕΡΩ ΕΠΑΝΩ !!!ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΕΙ ΑΠΕΥΘΙΑΣ ΣΤΗΝ ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΧΩΡΙΣ Α/Α ΑΜΟΙΒΩΝ ΚΑΙ ΣΕ ΒΑΖΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΑΝ ΑΦΟΡΑ ΑΔΟΜΗΤΟ, ΜΗ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ Η ΜΕ ΑΥΘΑΙΡΕΤΟ ΠΟΥ ΥΠΑΓΕΤΑΙ ΣΤΟ Ν4014/2011

ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ ΤΕΛΙΚΑ ΟΥΤΕ ΠΟΥΘΕΝΑ ΣΟΥ ΖΗΤΑΕΙ ΑΜΟΙΒΗ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟΥ.

ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΕΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙ ΑΜΟΙΒΕΣ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟΥ ΑΡΑ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΣ ΔΕΝ ΤΟΥ ΠΕΦΤΕΙ ΛΟΓΟΣ ... ΠΑΡΑΜΝΟ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΕ ΣΥΝΤΕΤΑΓΜΕΝΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΙΣΕΙ ΣΤΗΝ ΜΕΤΑΒΙΒΑΣΗ.

 

 

Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στους τίτλους των θεμάτων, όσο και στο κείμενο των δημοσιεύσεων. Χρησιμοποιείστε σας παρακαλώ την εντολή "Εdit-Επεξεργασία" και διορθώστε. Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, Manolis gon

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

:grin: :grin: :grin: :grin: Eπιτελους εβαλαν στην βεβαιωση μηχανικου τον μοναδικο αριθμο που ειναι το ηλεκτρονικο κλειδι ουσιαστικά σε δευτερη ξεχωριστη σελιδα όμως έχει ισχύ 2 μήνες απο την ημερομηνια αυτοψιας και εχουν αστερίσκο στην ημερομηνια με υπομνημα κατω κατω .......Δηλαδή μετα αραγε τι κανεισ? ξαναμπαίνεισ στο σύστημα και αλλαζεις ημερομηνια?και αν αναλάβει αλλος μηχανικος για βεβαίωση ακινητου κ.λ.π μετα απο 1-2 ...χρονια τι κανει ο νεος μηχανικος? . Φέυγω για τα συμβόλαια των πελατων :grin: , αμαν θα κανουμε χριστουγενα μαλλον.......... Edited by DASK
Link to comment
Share on other sites

:grin: :grin: :grin: :grin: Eπιτελους εβαλαν στην βεβαιωση μηχανικου τον μοναδικο αριθμο που ειναι το ηλεκτρονικο κλειδι ουσιαστικά σε δευτερη ξεχωριστη σελιδα όμως έχει ισχύ 2 μήνες απο την ημερομηνια αυτοψιας και εχουν αστερίσκο στην ημερομηνια με υπομνημα κατω κατω .......Δηλαδή μετα αραγε τι κανεισ? ξαναμπαίνεισ στο σύστημα και αλλαζεις ημερομηνια?και αν αναλάβει αλλος μηχανικος για βεβαίωση ακινητου κ.λ.π μετα απο 1-2 ...χρονια τι κανει ο νεος μηχανικος? . Φέυγω για τα συμβόλαια των πελατων :grin: , αμαν θα κανουμε χριστουγενα μαλλον..........

ΜΕτα φιλε μου ξανακανεις βεβαιωση ... το λογικο ειναι οτι 2 μηνες φτανουν για να κανεις συμβολαια!!!
Link to comment
Share on other sites

ΜΕτα φιλε μου ξανακανεις βεβαιωση ... το λογικο ειναι οτι 2 μηνες φτανουν για να κανεις συμβολαια!!!

Ναι συμφωνω φτανουν εννοειται....απλα με ποιον τροπο θα μπορει καποιος να ξαναπαρε βεβαιωση αν την ρυθμιση την εχει κανει αλλος μηχανικος ??δεν θα την εχει στα εργα του στο συστημα!!! ΕΠΙΣΗΣ εγω ειχα βαλει ημερομηνια αυτοψιας 20 /10/11 και εχω περιθωριο 17 μερες ..δε λεω φτανουν αλλα οταν ειχα κανει την υποβολη της δηλωσης ουσιαστικα την ημερομηνια την εβαλα στο περιπου με την εννοια οτι εχω τσεκαρει το ακινητο πριν το στειλω τε εργο!!!!!!!Δεν ηξερα οτι θα ειχε ισχυ 2 μηνες απο την ημερα αυτοψιας!!!!!!!

Edited by DASK
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.