Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό Μανώλη. Για έκδοση βεβαίωσης σε κτήριο που έγινε τακτοποίηση αυθαιρέτων κατασκευών ΞΑΝΑΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ νέα δήλωση από την αρχή. Εγώ τουλάχιστον αυτό θα έκανα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μανώλη βλέπω αυτή τη δήλωση αυτή τη στιγμή και πραγματικά το πνεύμα είναι το ίδιο με τα διάφορα άλλα πρότυπα που κυκλοφορούν οτι "κατά την ημερομηνία αυτοψίας δεν βρήκα αυθαιρεσίες". πως πρέπει να την διαμορφώσουμε για να αναφέρει οτι εντοπίστηκαν οι τάδε αυθαιρεσίες, ρυθμίστηκαν με την τάδε δήλωση υπαγωγής και ΤΩΡΑ πλέον δεν έχει πια;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα

μόλις έκανα οριστική υποβολή και έβγαλα τη βεβαίωση νομιμότητας.. το πρόβλημα είναι ότι ημερομηνία αυτοψίας είχα βάλει 22/10 (τότε έιχα κάνει τις μετρήσεις) και στην βεβαίωση αναφέρει ότι θεωρείται έγκυρη για διάστημα 2 μηνών από την ημερομηνία αυτοψίας-άρα δεν ισχύει πλέον.

πως πορώ να δώσω σον ιδιοκτήτη μία έγκυρη βεβαίωση??

Link to comment
Share on other sites

...πως πρέπει να την διαμορφώσουμε για να αναφέρει οτι εντοπίστηκαν οι τάδε αυθαιρεσίες, ρυθμίστηκαν με την τάδε δήλωση υπαγωγής και ΤΩΡΑ πλέον δεν έχει πια;

Δυστυχώς δεν μπορείς να την αλλάξεις.Θα την λάβεις υπόψιν σου αλλά θα εκδώσεις νέα (με ημερομηνία αυτοψίας μετά την οριστική υποβολή στον 4014) με επιλογή τη δεύτερη από τη λίστα με τις 3 επιλογές των βεβαιώσεων.Οτι και καλά όλα τώρα είναι τακτοποιημένα-και δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες

 

Αν έχει γίνει λάθος στη βεβαιωση ημερομηνια αυτοψιας, πωσ μπορεί να διορθωθεί? Eμεινε το 2011 ενώ μπήκε το 2012!!!!

 

Μάλλον πρέπει να επικοινωνήσεις με το ΤΕΕ να σου ανοίξουν τη βεβαίωση ή την ξεχνάς εντελώς και κάνεις καινούρια και τους ενημερώνεις πάλι για τη διαγραφή της.

 

μόλις έκανα οριστική υποβολή και έβγαλα τη βεβαίωση νομιμότητας.. το πρόβλημα είναι ότι ημερομηνία αυτοψίας είχα βάλει 22/10 (τότε έιχα κάνει τις μετρήσεις) και στην βεβαίωση αναφέρει ότι θεωρείται έγκυρη για διάστημα 2 μηνών από την ημερομηνία αυτοψίας-άρα δεν ισχύει πλέον.πως πορώ να δώσω σον ιδιοκτήτη μία έγκυρη βεβαίωση??

Κάνεις καινούρια και γράψε στην τεχνική έκθεση ότι απλώς ανανεώνεις την προηγούμενη γιατί δεν έχουν γίνει παραβάσεις στο διάστημα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Manolis gon

μήπως γνωρίζεις τι γίνεται και με την αμοιβή? πρέπει να ξαναγράψω συμφωνηθείσα ή βάζω μηδενική? Γιατί μολις πήρα στο τεε να ρωτήσω και μου απαντησαν πολύ απλα "δεν ξερω!!"

επισης ξαναγράφω όλα τα στοιχεία του ακινήτου με τετραγωνικα κτλ ή βάζω μηδενικά πλεον και απλά γραφω στην τεχνική εκθεση οτι δεν εγιναν παραβάσεις?

Link to comment
Share on other sites

αυτό με τις 3 επιλογές βεβαιώσεων δεν το είδα και μάλλον είχε σαν προεπιλογή τη βεβαίωση οτι κατά την αυτοψία δεν διαπιστώθηκαν παραβάσεις.τώρα τι κάνω που μπήκα στην οριστική υπαγωγή και δεν αλλάζει τίποτα;

Link to comment
Share on other sites

μήπως γνωρίζεις τι γίνεται και με την αμοιβή? πρέπει να ξαναγράψω συμφωνηθείσα ή βάζω μηδενική? Γιατί μολις πήρα στο τεε να ρωτήσω και μου απαντησαν πολύ απλα "δεν ξερω!!"

επισης ξαναγράφω όλα τα στοιχεία του ακινήτου με τετραγωνικα κτλ ή βάζω μηδενικά πλεον και απλά γραφω στην τεχνική εκθεση οτι δεν εγιναν παραβάσεις?

 

Θεωρητικά κάνεις και τώρα κάποιον έλεγχο για να δεις αν όλα παραμένουν να είναι όπως τα βρήκες στην προηγούμενη αυτοψία.Μπορείς δηλαδή να δικαιολογήσεις μια κάποια αμοιβή.Αν μπορέσεις να την πάρεις κιόλας τότε ακόμα καλύτερα.Με μηδενική αμοιβή το σύστημα δεν προχωράει, οπότε κάτι πρέπει να βάλεις.

 

αυτό με τις 3 επιλογές βεβαιώσεων δεν το είδα και μάλλον είχε σαν προεπιλογή τη βεβαίωση οτι κατά την αυτοψία δεν διαπιστώθηκαν παραβάσεις.τώρα τι κάνω που μπήκα στην οριστική υπαγωγή και δεν αλλάζει τίποτα;

Μα νομίζω πως σου απάντησα τι επιλογές έχεις.Εκτός και αν έκανες νέα και σου διέφυγε η σωστή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το εξης προβλημα

μπορει να εχει απαντηθει σε αλλο post αλλα δεν βρισκω κατι οποτε ρωταω

 

σε πολυκατοικια για την οποια υπαρχει πραξη συστασης οριζοντιας ιδιοκτησιας μου ζητηθηκε να δωσω βεβαιωση για το διαμερισμα του 1 οροφου.

που ανηκει στον Α ιδιοκτητη.Η οικοδομικη αδεια ειναι για δυο οροφους μεχρι στιγμης δηλαδη ισογειο - οροφος αλλα υπαρχει δικαιωμα προσθηκης καθ υψος οποτε ο Β ιδιοκτητης που εχει παρει τον αερα (2 οροφο) εχει κανει κατι παραγκες εκει χωρισ αδεια.

Η ερωτηση ειναι ο Α ιδιοκτητης μπορει να εχει βεβαιωση απο εμενα για μεταβιβαση?

 

ΥΓ στους κοινοχρηστους χωρους δεν υπαρχει αυθαιρεσια.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς να δώσεις τη βεβαίωση αν δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες στο διαμέρισμα του α' ορόφου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.