Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

Δεν φτάνει μια. Χρειάζονται 4.

Προσωπικά όμως δεν θα τις έδινα. Για να το έκανα ...."θα πέρναγα" πρώτα από τον 4178!

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ιασονα ευχαριστω, αλλα το συγκεκριμενο κτιριο ειναι πολυ γνωστων μου. 

Και για εμενα θελει ενταξη στο νομο.

Μια αρκει μια γιατι οι αλλαγες εχουν γινει στο εξωτερικο περιτυπωμα , των κοινοχρηστων , κλιμακοστασιου, οικοδομικου σκελετου , οψεων ,

Ολοι μαζι με τα ποσοστα τους επι του οικοπεδου. 

Η Γαρδικη ειχε συμφωνησει σε αυτο, σε μια παρομοια ερωτηση τηλεφωνιακ που της ειχα κανει. 

Edited by ifigmet
Link to comment
Share on other sites

Για απλή βεβαίωση περί μη αυθαιρεσίας τι επιλέγουμε στο πεδίο "τύπος αυθαιρεσίας" ?

Δεν υπάρχει καμία αυθαιρεσία στο κατάστημα για το οποίο προορίζετε η δήλωση.

Συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής

yian

Edited by yian
Link to comment
Share on other sites

Ιασονα ευχαριστω, αλλα το συγκεκριμενο κτιριο ειναι πολυ γνωστων μου. 

Και για εμενα θελει ενταξη στο νομο.

Μια αρκει μια γιατι οι αλλαγες εχουν γινει στο εξωτερικο περιτυπωμα , των κοινοχρηστων , κλιμακοστασιου, οικοδομικου σκελετου , οψεων ,

Ολοι μαζι με τα ποσοστα τους επι του οικοπεδου. 

Η Γαρδικη ειχε συμφωνησει σε αυτο, σε μια παρομοια ερωτηση τηλεφωνιακ που της ειχα κανει. 

 

Μόνο με την προϋπόθεση ότι, ο ιδιοκτήτης όλων είναι ένας!

Link to comment
Share on other sites

Έχω μια περίπτωση όπου ιδιοκτήτης έχει χαρτί παραχώρησης ενός οικοπέδου από ένα Σωματείο, ιδιοκτήτης Χ και στη συνέχεια σε ένα καταστατικό συνέλευσης του σωματείου αναφέρετε ότι το μερίδιο του ιδιοκτήτη Χ πάει στον ιδιοκτήτη Υ. Μπορώ εγώ να δώσω βεβαίωση νομιμότητας στον ιδιοκτήτη Υ μόνο με το καταστατικό της συνέλευσης του σωματείου? Δεν έχει γίνει καμία συμβολαιογραφική πράξη τίτλου? Ποια είναι η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και ΟΧΙ

Τα ιδιοκτησιακά μεταβιβάζονται μόνο μέσω συμ/κής πράξης και με τίποτα άλλο

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι 

 

θα ήθελα να επιστήσω την προσοχή μας στις Βεβαιώσεις Μηχανικού (σύμφωνα με την παρ. 1α του άρθρου 3 του Ν.4178/2013)

και ειδικότερα και για τις περιπτώσεις εξόφλησης ποσοστού 30% του ενιαίου ειδικού προστίμου.

 

Σύμφωνα με την παρ. 1β του άρθρου 3 "η Βεβαίωση Μηχανικού, για τις αυθαίρετες κατασκευές..........ή του παρόντος περιέχει σαφή αναφορά για την εξόφληση ποσοστού 30% του ενιαίου ειδικού προστίμου για την οποία γίνεται ειδική μνεία σε κάθε δικαιοπραξία".

 

Επίσης στην παρ. 8β του άρθρου 11 ".........Σε κάθε βεβαίωση υπαγωγής και Βεβαίωση για μεταβίβαση γίνεται ειδική μνεία για την υποβολή ή μη της μελέτης στατικής επάρκειας κατά τις διατάξεις του παρόντος άρθρου".

 

Σαν συμπέρασμα όλων αυτών πέραν της αναγραφής στην τεχνική έκθεση του μηχανικού των παραπάνω ( πρώτη ΥΑ), διαπιστώνω ότι η Βεβαίωση Μηχανικού που εκδίδεται από το πληροφοριακό σύστημα δεν κάνει καμία σαφή αναφορά για τα παραπάνω.

Η άποψη ότι στην βεβαίωση υπαγωγής αναφέρεται το ποσοστό εξόφλησης και στην τεχνική έκθεση η υποχρέωση υποβολής ή μη της μελέτης στατικής επάρκειας δεν νομίζω ότι καλύπτει την αδυναμία του πληροφοριακού συστήματος στην σαφή αναφορά των παραπάνω, όπως ορίζει σαφέστατα για τις Βεβαιώσεις Μηχανικού ο Ν. 4178/13.

 

Έχω ενημερώσει το ΤΕΕ και κατά την άποψή μου μέχρι να τακτοποιηθεί το πρόβλημα, στην υπεύθυνη δήλωση (πρώτη ΥΑ παρ. 4 άρθρο 1) που συνοδεύει τα δικαιολογητικά που δεν έχουν εισαχθεί στο σύστημα, όπου πρέπει να δηλώνουμε το ταυτόσημο των σχεδίων με αυτά που θα εισαχθούν στο σύστημα προσθέτω την εξής παράγραφο:

"ΛΟΓΩ ΑΔΥΝΑΜΙΑΣ ΤΟΥ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΕΚΔΟΘΗΣΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΑΦΗΣ ΑΝΑΦΟΡΑ ΤΗΣ ΕΞΟΦΛΗΣΗΣ ΠΟΣΟΣΤΟΥ 30% ΤΟΥ ΕΝΙΑΙΟΥ ΕΙΔΙΚΟΥ ΠΡΟΣΤΙΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗΣ Ή ΜΗ ΤΗΣ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΜΕΛΕΤΗΣ ΣΤΑΤΙΚΗΣ ΕΠΑΡΚΕΙΑΣ σύμφωνα με την παρ. 1β και 8β των άρθρων 3 και 11 αντίστοιχα του Ν. 4178/2013".

 

Πιστεύω να βοήθησα συνάδελφοι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορείς. Πρώτα πρέπει να κάνει συμβόλαιο στο όνομά του.... Αλλά πως θα κάνει αφού δεν μπορεί να εκδοθεί βεβαίωση;;;;; Συμβολαιογράφος θα στο λύσει......

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.