Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

Tη βεβαίωση την πέρασα από το σύστημα γιατί το ζήτησε η συμβολαιογράφος αφού το αναγράφει ξεκάθαρα ο νέος νόμος.

Σχετικά με την αμοιβη, για να γίνει δεκτή η βεβαίωση υποχρεωτικά πρέπει να συμπληρωθεί το κελί <συμφωνηθείσα αμοιβή>...οπότε θα πρέπει να καταβληθεί η αμοιβή αυτή από το σύστημα του ΤΕΕ, να πληρωθούν οι εισφορές, το ΦΕΜ κτλ. Από τη στιγμή που δηλώνουμε την αμοιβή νομίζω δεν μπορεί να γίνει και διαφορετικά.

 

Δεν εννοούσα γιατί πέρασες τη βεβαίωση στο σύστημα, αλλά γιατί θες να περάσεις την ΑΜΟΙΒΗ στο σύστημα, απλά το έγραψα λάθος! :smile:

Σου απάντησε πάντως ο Μανώλης, οπότε... απλά γράφεις πόσα θα πάρεις (χωρίς φπα κατά τη γνώμη μου) στο πεδίο της συμφωνηθείσας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφοι καλησπέρα,

Το πρόγραμμα για τα αυθαίρετα ζητα και το Α/Α του έργου του συστήματος αμοιβών, πάνω απο το κουτάκι με την συμφωνηθείσα αμοιβή, συνεπώς αν δεν περάσεις απο το σύστημα αμοιβών πως θα συμπληρώσεις τον αριθμό αυτον!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Η αμοιβή και ο Α/Α πρέπει να συμπληρωθεί στην τελική φάση που δίδεται η βεβαίωση τακτοποίησης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Σε ότι αφορά τη διαδικασία δήλωσης στο σύστημα του ΤΕΕ ας πούμε ότι βγάλαμε άκρη. Παρομοίως και με την ΑΠΥ της βεβαίωσης. Με το εξαρτημένο σε ΕΓΣΑ τοπογραφικό τι γίνεται; Συμπεριλαμβάνεται στην συμφωνηθείσα αμοιβή; Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να κοπεί άλλο δελτίο και να πληρωθεί το αντίστοιχο ΦΕΜ που δεν πληρώνεται για την βεβαίωση. Αυτό όμως χωρίς δήλωση στις αμοιβές του ΤΕΕ; Κανείς άλλος;

Link to comment
Share on other sites

A. Στο πεδίο Α/Α έργου του του συστήματος αμοιβών τι έβαλες;

 

Β. Πρέπει να συντάξουμε και τοπογραφικό διάγραμμα εξαρτημένο απο το εθνικό σύστημα συντεταγμένων και να το υποβάλλουμε σε ηλεκτρονική μορφή ; ( βλεπε παρατηρήσεις Ν.4030 ΑΡΘΡΟ 49 ΠΑΡ. 15 ΚΑΙ 16 ).

 

Μιλάω για τη περίπτωση που θέλω βεβαιώσεις - τοπογραφικά για σύνταξη συμβολαίων σε διαμέρισμα χωρίς αυθαιρεσία.

Εννοεις στο πεδίο Α/Α του συστηματος αυθαιρέτων στο παράθυρο ''πρόσθετα''!! Εκεί λοιπον βαζεις τον αριθμο Α/Α (μεγαλος αριθμός BOLD) που σου προκύπτει απο το σύστημα αμοιβών και ΟΧΙ το Α/Α πρωτοκολλου.

 

Β. Γίνονται προσπάθειες να υπάρξει τροποποίηση ώστε αυτό να περιοριστεί εκεί που πράγματι είναι αναγκαίο.ΤΟΠΟΓΡΑΦΙΚΟ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟ

NAI ΘΕΛΕΙ

Edited by DASK
Link to comment
Share on other sites

Έχω περίπτωση ασκεπούς γηπέδου για μεταβίβαση και ο συμβολαιογράφους δεν δεχεται καμια απο τις δυο τυποποιημενες φορμες βεβαίωσης που βγάζει το συστημα. Καμιά ιδέα??/

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις στο πεδίο Α/Α του συστηματος αυθαιρέτων στο παράθυρο ''πρόσθετα''!! Εκεί λοιπον βαζεις τον αριθμο Α/Α (μεγαλος αριθμός BOLD) που σου προκύπτει απο το σύστημα αμοιβών και ΟΧΙ το Α/Α πρωτοκολλου.

Β. Γίνονται προσπάθειες να υπάρξει τροποποίηση ώστε αυτό να περιοριστεί εκεί που πράγματι είναι αναγκαίο.

Link to comment
Share on other sites

Με το εξαρτημένο σε ΕΓΣΑ τοπογραφικό τι γίνεται; Συμπεριλαμβάνεται στην συμφωνηθείσα αμοιβή; Η γνώμη μου είναι ότι πρέπει να κοπεί άλλο δελτίο και να πληρωθεί το αντίστοιχο ΦΕΜ που δεν πληρώνεται για την βεβαίωση. Αυτό όμως χωρίς δήλωση στις αμοιβές του ΤΕΕ; Κανείς άλλος;

Εχεις δίκιο και αυτό βγαίνει και από την περίπτωση που άλλος κάνει τη βεβαίωση και άλλος το τοπογραφικό.

 

Mariaterza , κάνεις μια δική σου με κείμενο για τα αδόμητα

Edited by Manolis gon
Link to comment
Share on other sites

Δε γράφει πουθενά ότι η βεβαίωση πρέπει να είναι αυτή του συστήματος , αλλά να περαστεί! Επομένως οι χειρόγραφες έχουν ακόμα ισχύ, με την προϋπόθεση να αναγράφεται και ο κωδικός!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.