Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

Προτροπή:

Συνάδελφοι, ας μην ΥΠΟΒΑΘΜΙΖΟΥΜΕ όσο μπορεί ο καθένας μας το θέμα της έκδοσης ΒΕΒΑΙΩΣΕΩΝ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ. Ας προσπαθήσουμε να το παρουσιάζουμε κυρίως στους πελάτες μας, αλλά και προς κάθε κατεύθυνση ως ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ!!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σωστή η παρατήρηση συνάδελφε Ιάσονα. Απλά για τα αδόμητα νομίζω ότι η διαδικασία είναι υποβαθμισμένη από μόνη της. Για αυτά που έχουν κτίριο δεν το συζητάω ότι είναι σημαντική εργασία που θέλει έρευνα στην πολεοδομία, μέτρημα στο κτίριο και επιστημονικές γνώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γεια σας!Σήμερα κάνω κι εγώ την πρώτη μου δήλωση για βεβαίωση ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες σε διαμέρισμα πολυκατοικίας εντός σχεδίου πόλης. Η συμβολαιογράφος μου ζήτησε και τοπογραφικό με συντεταγμένες. Τα εγκεκριμένα της αδείας δεν έχουν, καθώς η άδεια βγήκε το 1990. Να υποθέσω ότι δεν μπορώ να πάρω τις συντεταγμένες του οικοπέδου από το Κτηματολόγιο και να τις ''βάλω'' στο υπάρχον τοπογραφικό??Είναι απαραίτητο να το μετρήσω από την αρχή και να βάλω τις συντεταγμένες ΕΓΣΑ??Μήπως μπορώ και με τοπικές να κάνω τη δουλειά μου???Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα συναδελφε...

 

Κοιταξε, η αληθεια ειναι να μην περιμενεις απο το forum να ακουσεις αποψεις -και ορθως- διαφορετικες απο το γραμμα του Νομου...

Κοινως, ΝΑΙ, πρεπει να ξανακανεις μετρησεις απο την αρζη για να βρεις τις συντεταγμενες κατα ΕΓΣΑ των οριων του οικοπεδου...

Δεν μπορεις να χρησιμοποιησεις κανενα αλλο τοπικο η μη συστημα, διοτι αυτο μονο απαιτειται...

 

Τωρα για τις συντεταγμενες του Κτηματολογιου που αναφερεσαι, αναλαμβανεις την ευθυνη αυτων που υπογραφεις...

Αν θες προσωπικη εκτιμηση, δε θα το εκανα γιατι αναφερουν χαρακτηριστικα στο κτηματολογιο οτι οι συντεταγμενες ειναι κατα προσεγγιση απο ληψη απο αερα και δεν πραγματοποιηθηκαν μετρησεις...

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι γεια σας!Σήμερα κάνω κι εγώ την πρώτη μου δήλωση για βεβαίωση ότι δεν υπάρχουν αυθαιρεσίες σε διαμέρισμα πολυκατοικίας εντός σχεδίου πόλης. Η συμβολαιογράφος μου ζήτησε και τοπογραφικό με συντεταγμένες. Τα εγκεκριμένα της αδείας δεν έχουν, καθώς η άδεια βγήκε το 1990. Να υποθέσω ότι δεν μπορώ να πάρω τις συντεταγμένες του οικοπέδου από το Κτηματολόγιο και να τις ''βάλω'' στο υπάρχον τοπογραφικό??Είναι απαραίτητο να το μετρήσω από την αρχή και να βάλω τις συντεταγμένες ΕΓΣΑ??Μήπως μπορώ και με τοπικές να κάνω τη δουλειά μου???Ευχαριστώ!

 

το τοπογραφικο ειναι μια μελετη που απαιτει μεγιστη προσοχη κ επαγγελματικοτητα....δεν γινεται ετσι απλα να παρεις συντεταγμενες απο το ktimatologio.πρεπει να γινει εξαρτημενο τοπογραφικο (ΕΓΣΑ βαση νομου)απο καποιον που γνωριζει την δουλεια...απλα τα πραγματα......

Link to comment
Share on other sites

Ναι, σίγουρα αυτό πρέπει να γίνει και έτσι είναι το σωστό, απλά με πιέζουν πολύ οι ιδιοκτήτες...Μακάρι όλοι να καταλάβαιναν..

Link to comment
Share on other sites

Οπότε συνάδελφοι σχετικά με το νέο τοπογραφικό εξαρτημένο σε ΕΓΣΑ όπου το πιθανότερο είναι να αποτυπωθεί ένα διαφορετικό ελαφρώς σχήμα οικοπέδου και ένα διαφορετικό εμβαδόν (έστω και μικρής απόκλισης στην καλύτερη περίπτωση). Η συμβολαιογράφος δέχεται να προχωρήσει στην αγοραπωλησία του διαμερίσματος ή ζητά τροποποίηση σύστασης; Οι πληροφορίες σας τι λένε μέχρι στιγμής;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα προκύψει κάποια διαφορά..έστω και πολύ μικρή...πιστεύω ότι από εκεί και πέρα είναι στη διακριτική ευχέρεια των υποψήφιων αγοραστών και της συμβολαιογράφου. Κάποιοι θέλουν να είναι νομότυποι, δεν είναι κακό αυτό, απλά χρονοβόρο

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να συμπληρωθεί και το είδος χρήσης? Ή να αφήνουμε το υπάρχον κύρια και μοναδική κατοικία? Για βεβαίωση μεταβίβασης πρόκειται.

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει, αν δεν είναι η κύρια και μοναδική κατοικία του ιδιοκτήτη πατάς το '' άλλη κατοικία '' ή '' τουρισμός, βιομηχανία'' αναλόγως για εμποροβιοτεχνική χρήση

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.