Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Βεβαίωση μηχανικού


Recommended Posts

Χρειάζεται δλδ να τα προσκομήσω στο συμβολαιογράφο;

Ή απλά χρειάζονται για την αυτοψία; (εδώ εννοείται ότι χρειάζονται)

 

Χρειάζεται να τα δεις ο ίδιος ώστε να πιστείς ότι υπάρχουν, δεν τα δείχνεις σε κανένα συμβολαιογράφο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 983
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητοί Συνάδελφοι,

καταχωρώντας για πελάτη μου παράβαση με πρόστιμο 500€ και αφού ο πελάτης μου πλήρωσε εχθές το πρόστιμο= παράβολο προχώρισα σήμερα σε προσωρινή υπάγωγή και εφόσον το υπόλοιπο που ήταν να πληρώσει ήταν 0€ το προχώρησα σε ολοκληρωμένη υποβολή μιας και ο ιδιοκτήτης θέλει άμεσα να πάρει την βεβαίωση για να προχωρήσει σε μεταβίβαση του ακινήτου. Το πρόβλημα είναι το εξής: εκτυπώνοντας την βεβαίωση μόλις τώρα η βεβαίωση δεν μου παρουσιάζει την τακτοποίηση της αυθαιρεσίας ( μεγαλύτερος εξώστης ) αλλά το παρακάτω κείμενο:

 

"την οποία μου επιδόθηκαν τα παρακάτω στοιχεία:

1. Στέλεχος της οικοδ. Αδείας

2. Τοπογραφικό που συνοδεύει την άδεια

3. Εγκεκριμένα σχέδια που αφορούν στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο

4. Τίτλοι ιδιοκτησίας

5. Νομιμοποιητικά στοιχεία

6. Δήλωση του ιδιοκτήτη ότι :

Στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο ή αυτοτελή ιδιοκτησία (οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία), δεν υφίσταται αυθαίρετη

κατασκευή και δεν έχει εγκατασταθεί αυθαίρετη χρήση, πέραν αυτών που υπάγονται στις εξαιρέσεις της §2 του άρθρου

23 του Ν. 4014/2011 και δεν υπάγονται σε καμία από τις περιπτώσεις της §3. του άρθρου 23 του Ν.4014/2011.

βεβαιώνω ότι:

Σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια του ακινήτου

Στο μεταβιβαζόμενο ακίνητο, όλες οι υφιστάμενες αυθαίρετες κατασκευές ή οι εγκατεστημένες αυθαίρετες

χρήσεις, εμπίπτουν σε μια από τις εξαιρέσεις της §2 του άρθρου 23 του Ν.4014/2011 και δεν υπάγονται σε καμία

από τις περιπτώσεις της παραγράφου 3. του άρθρου 23 του Ν.4014/2011.

Πέραν των ανωτέρω, σύμφωνα με τα εγκεκριμένα σχέδια (Οικοδομικές άδειες, νομιμοποιήσεις κτλ), στο μεταβιβαζόμενο

ακίνητο ή αυτοτελή ιδιοκτησία (οριζόντια ή κάθετη ιδιοκτησία) :

Δεν έχουν εκτελεστεί εμφανείς αυθαίρετες κατασκευές που επηρεάζουν το ύψος, τη δόμηση ή την κάλυψη, του

μεταβιβαζομένου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζόντιας ή κάθετης ιδιοκτησίας)

Κατά την αυτοψία δεν διαπιστώθηκε ότι έχουν εγκατασταθεί χρήσεις χωρίς άδεια.

Για τον πραγματοποιούμενο έλεγχο και την βεβαίωση επί των αποτελεσμάτων αυτού δεν υπολογίστηκαν τα πάχη

επιχρισμάτων και των τυχόν επενδύσεων.

Επίσης, για τον πραγματοποιούμενο έλεγχο και την βεβαίωση επί των αποτελεσμάτων αυτού δεν ελήφθησαν υπόψη οι

εξής αποκλίσεις :

Μέχρι ποσοστού 2% (με μέγιστο τα 20 εκατοστά) των διαστάσεων του μεταβιβαζόμενου ακινήτου ή αυτοτελούς

ιδιοκτησίας (οριζόντιας ή καθέτου ιδιοκτησίας)

Μέχρι ποσοστού 2% της μικτής επιφανείας του μεταβιβαζόμενου ακινήτου ή αυτοτελούς ιδιοκτησίας (οριζοντίου

ή καθέτου ιδιοκτησίας) (με μέγιστο τα 8.0 τμ).

Οι αποκλίσεις που καθορίζονται αναλόγως της κατηγορίας και της χρήσης του ακινήτου ως "ανοχές" από επί

μέρους ειδικούς κανονισμούς."

 

Τι πήγε στραβά;

Edited by INGPAK
Link to comment
Share on other sites

Η δήλωση του ιδιοκτήτη για την ύπαρξη ή μη αυθαιρεσιών πρέπει να είναι Υ.Δ. του Ν1599/86;

Αν ναι πρέπει να υπογραφεί σε ΚΕΠ ή αρκεί και μπροστά στο συμβολαιογράφο;

Link to comment
Share on other sites

Ο συμβολαιογράφος μου ζητάει τοπογραφικό με συντεταγμένες καταχωρημένο στο σύστημα, αλλά εγώ έχω κάνει οριστική υποβολή στη βεβαίωση και προφανώς δεν υπάρχει η αντίστοιχη δυνατότητα στο σύστημα του Τεε. Πως τον πείθω ότι δεν έχει ενεργοποιηθεί αυτή η δυνατότητα ή αν ενεργοποιηθεί και αύριο εγώ την έχω ήδη καταχωρήσει, όπως αναφέρεται στην παράγραφο 16 του άρθρου 49 του Ν4030;

Link to comment
Share on other sites

Ζήτα του τι αποδεικτικό θέλει για το "τοπογραφικό με συντεταγμένες καταχωρημένο στο σύστημα"

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να δώσω βεβαίωση για μη ύπαρξη αυθαιρέτου σε κάποιον γνωστό χωρίς αμοιβή. Απλά βάζω 0 στην αμοιβή? Υπάρχει κάποιο πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και υπάρχει. Η βεβαιωση βγαινει απο το συστημα του ΤΕΕ και εχει για καθε μια βεβαιωση ειδικο μοναδικο αριθμο. Στην βεβαιωση αυτην σου ζηταει το συστξημα τον Α/Α της αμοιβης απο τον συστημα των αμοιβων ιδιωτικων εργων του ΤΕΕ. Οποτε δεν μπορεις να μην τα δηλωσεις. Τωρα αμα δεν παρει εσυ χρηματα ειναι δικο σου θεμα. Τις εισφορες και ΦΕΜ και ΦΠΑ θα πρεπει να τα πληρωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.