Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πυρασφάλεια σε μεζονέτα - οδεύσεις διαφυγής


mikepaza

Recommended Posts

θα κάνεις μία μελέτη, ένα κτήριο μία χρήση μία μελέτη.

 

Τις βεράντες όχι τους βοηθητικούς χώρους μπορείς να τους βάλεις σαν αποθήκη (άτομα/ τ.μ.) αν και κανονικά να τον πάρεις πόση διαφορά μπορούν να σου κάνουν 10τ.μ.;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ συνάδελφε για την απάντηση σου!

 

Έχεις απόλυτα δίκιο θέλει μια μελέτη συγκεκριμένα το π.δ αναφέρει : Τυχόν δευτερεύουσα άλλη χρήση που συνυπάρχει στο κτίριο εξετάζεται χωριστά, αν πρόκειται για κατοικία ή αν καταλαμβάνει επιφάνεια μεγαλύτερη του 1/4 της συνολικής επιφάνειας του κτιρίου.

 

Tις στεγασμένες βεράντες γτ να μην τις μετρήσω στο εμβαδό ???Που το στηριζεις??? Αφού πολεοδομικά θεωρούνται ημιυπαίθριοι χώροι και ένα τμήμα τους μετράει και στον συντελεστή δόμησης!!!!

 

Επίσης για την όδευση διαφυγής μέχρι που θα την μέτραγες??? Μέχρι το πέρας της βεράντας ή της πόρτας???

Edited by Megapad
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε καλησπέρα,

 

Επειδή τυγχαίνει και ασχολούμαι με παρόμοια περίπτωση παθητικής πυρασφάλειας (σημειωτέον είμαι νέος μηχανικός), στο μικτό εμβαδό (όσον αφορά την παθητική) υπολογίζεις τους χώρους σου ΜΕ τους εξωτερικούς τοίχους + τους εξώστες σου αλλά προσοχή ΔΕΝ υπολογίζεις τους Ημιυπαίθριους χώρους... Σε άλλες μελέτες εγκεκριμένες που είχα σαν πρότυπα αυτό κάνανε (ασχέτως μέχρι να το καταλάβω πόσο χρόνο μου πήρε... γιατί πλέον παλιές αρκετά επεξηγηματικές μελέτες δεν βρίσκεις εύκολα). Τώρα, όσον αφορά την πραγματική όδευση διαφυγής ΑΒΓ υπολογίζεις τα πάντα δηλαδή το πραγματικά δυσμενέστερο σημείο...

 

Καλό είναι να κοιτάξεις στον ΓΟΚ τι είναι οι εξώστες , τι είναι τα προστεγάσματα και τι οι ημιυπαίθριοι... googlaρε το και θα το βρεις αμέσως....

 

Εάν κάποιος έμπειρος έχει άλλη γνώμη ας μας το πει μπας και είμαστε εντελώς λάθος....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα, επαναφέρω αυτό το θέμα, το οποίο έχω διαβάσει αρκετές φορές στο παρελθόν, γιατί έχω αντιμετώπισει παρόμοια περιστατικά σε διάφορες παθητικές που έχω κάνει και μπορώ να πω πως με βοήθησε αρκετά, γιατί τα λέτε πολύ ωραία.

 

Αυτό που δεν έχω καταλάβει ακόμη, είναι τι γίνεται στην περίπτωση που στο ισόγειο μίας μονοκατοικίας (π.χ. μεζονέτας) έχω μεγάλες μπαλκονόπορτες οι οποίες οδηγούν σε υπαίθριο χώρο χωρίς κάγκελα ή κανένα άλλο εμπόδιο. Μπορούν να θεωρηθούν έξοδοι διαφυγής τελικά ή όχι;

 

Επίσης, οι αποστάσεις μου και από πρώτο και από υπόγειο είναι μεγαλύτερες από 25m. Από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει άλλη λύση πέραν της πυρανίχνευσης σωστά; Και από ότι βλέπω (στη σελίδα 1 κάτω κάτω στο άρθρο 5 για παθητική σε κατοικίες) με πυρανίχνευση ο αριθμός αυτός γίνεται 35m. Το πρόβλημα μου είναι ότι από το υπόγειο έχω μέγιστη όδευση 36.5m περίπου. Υπάρχει κάποια λύση για αυτό ή πρέπει να πω στον πολιτικό να κόψει κανα τετραγωνικό για να έρθει στα 35 ακριβώς; (Αν ίσχυε αυτό με τις μπαλκονόπορτες, δηλαδή αν αποτελούσαν εξόδους κι αυτές, θα γλίτωνα το πρόβλημα αυτό θα κέρδιζα μέτρα (για αυτό έκανα και την προηγούμενη ερώτηση παραπάνω).

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 years later...

Καλησπέρα,

κάνω τη μελέτη πυρασφάλειας σε μία 4όροφη οικοδομή με υπόγειο. Ο 3ος και ο 4ος όροφος είναι μία κατοικία μεζονέτα (ο 4ος είναι σοφίτα) με εσωτερική σκάλα σε αντιδιαμετικό σημείο από το κλιμακοστάσιο της πολυκατοικίας. Όλη η οικοδομή είναι κατοικίες.

Το κλιμακοστάσιο το έχω βάλει να είναι πυροπροστατευμένος χώρος. Η μέγιστη πραγματική απροστάτευτη όδευση διαφυγής από το πιο απομακρυσμένο σημείου του κάθε διαμερίσματος μέχρι την έξοδο προς το κλιμακοστάσιο θα πρέπει να είναι 18m.

Στην τελευταία κατοικία που είναι μεζονέτα δεν μου φτάνουν τα 18m, μετρώντας από τη σοφίτα έως το κλιμακοστάσιο. Ενδύκνεται να χωρίσω το κάτω πάτωμα με τη σοφίτα με πυραντοχη πόρτα και να κάνω το κάτω πάτωμα πυροπροστατευόμενο; Υπάρχει κάποια λύση γενικότερα που να μπορώ να δώσω εγώ, ή να πώ στον αρχιτέκτονα να αλλάξει το σχέδιο;

ΟΔΕΥΣΗ ΔΙΑΦΥΓΗΣ.jpg

Link to comment
Share on other sites

Από μια πρόχειρη ματιά βλέπω ότι το χάνεις για λίγο. 

1) Στα δωμάτια δεν μετράς τα έπιπλα. Η όδευση διαφυγής είναι μια ευθεία από την πιο απομακρυσμένη γωνία του δωματίου μέχρι το μέσον της πόρτας. Τα έπιπλα μετράνε σε περίπτωση π.χ. σταθερών καθισμάτων θεάτρων κλπ.

2) Στις οδεύσεις διαφυγής, (στον από κάτω όροφο) βγάλε τα σταθερά έπιπλα από τη μέση και κάνε μια ευθεία από την εσωτερική σκάλα της μεζονέτας μέχρι την πόρτα του διαμερίσματος. 

Αν έχεις υπολογίσει σωστά το πραγματικό μήκος του αναπτύγματος της σκάλας (το μήκος υποτείνουσας), μάλλον το κερδίζεις.

Edit. Προσέξτε την εσωτερική σκάλα όπως την έχετε σχεδιάσει...

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πριν, Konstantinos IB said:

Από μια πρόχειρη ματιά βλέπω ότι το χάνεις για λίγο. 

1) Στα δωμάτια δεν μετράς τα έπιπλα. Η όδευση διαφυγής είναι μια ευθεία από την πιο απομακρυσμένη γωνία του δωματίου μέχρι το μέσον της πόρτας. Τα έπιπλα μετράνε σε περίπτωση π.χ. σταθερών καθισμάτων θεάτρων κλπ.

2) Στις οδεύσεις διαφυγής, (στον από κάτω όροφο) βγάλε τα σταθερά έπιπλα από τη μέση και κάνε μια ευθεία από την εσωτερική σκάλα της μεζονέτας μέχρι την πόρτα του διαμερίσματος. 

Αν έχεις υπολογίσει σωστά το πραγματικό μήκος του αναπτύγματος της σκάλας (το μήκος υποτείνουσας), μάλλον το κερδίζεις.

Edit. Προσέξτε την εσωτερική σκάλα όπως την έχετε σχεδιάσει...

Ακόμα και αν κάνω σαν να μην υπάρχουν τα έπιπλα δεν καλύπτεπαι η διαφορά γιατί είναι 5.45m.
Γίνεται να υπολογίσω την υπτείνουσα για τη σκάλα; Σύμφωνα με το 5.3.4 του π.δ. 41/18 έκανα την οριζόντια διαδρομή επί 1.50

Υπάρχει κάποια άλλη λύση πιστεύτε;  Ή να πω στον αρχιτέκτονα να αλλάξει το σχέδιο;

Link to comment
Share on other sites

Ο.Κ. Τα μέτρα δεν τα είδα σωστά γιατί τα κοίταξα από το tablet. 5,45m είναι πολλά! Οπότε:

7 ώρες πριν, stag94 said:

Ενδύκνεται να χωρίσω το κάτω πάτωμα με τη σοφίτα με πυραντοχη πόρτα και να κάνω το κάτω πάτωμα πυροπροστατευόμενο; Υπάρχει κάποια λύση γενικότερα που να μπορώ να δώσω εγώ, ή να πώ στον αρχιτέκτονα να αλλάξει το σχέδιο;

Όχι. Δεν μας ενδιαφέρει το πάτωμα γενικά, αλλά η όδευση διαφυγής. Πρέπει ένα ενδιάμεσο μέρος της όδευσης από την κρεβατοκάμαρα της σοφίτας μέχρι την έξοδο του διαμερίσματος προς το κλιμακοστάσιο να γίνει πυροπροστατευόμενο. Το βλέπω ανέφικτο. Εγώ θα έλεγα του αρχιτέκτονα να το αλλάξει και να συντομεύσει την όδευση.

Αν κάποιος άλλος βλέπει κάτι ας το πει.

Edited by Konstantinos IB
Link to comment
Share on other sites

On 29/6/2020 at 10:52 ΠΜ, stag94 said:

Καλησπέρα,

κάνω τη μελέτη πυρασφάλειας σε μία 4όροφη οικοδομή με υπόγειο. Ο 3ος και ο 4ος όροφος είναι μία κατοικία μεζονέτα (ο 4ος είναι σοφίτα) με εσωτερική σκάλα σε αντιδιαμετικό σημείο από το κλιμακοστάσιο της πολυκατοικίας. Όλη η οικοδομή είναι κατοικίες.

Σύμφωνα με το ΤΕΕ:
"Η μελέτη παθητικής πυροπροστασίας θεωρείται μέρος της αρχιτεκτονικής μελέτης"  http://library.tee.gr/digital/kma/kma_m1452/kma_m1452_evrenoglou2.pdf

Πλέον έχουμε και οι μηχανολόγοι δικαίωμα υπογραφής παθητικής (http://portal.tee.gr/portal/page/portal/PROFESSIONAL_ISSUES/NOMOTHESIA_P/pd99 -2018-epagglematika-dikaiwmata.pdf) αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει σώνει και καλά να την βγάλουμε.
Εξαντλούμε τα όρια του νόμου αλλά μέχρι εκεί, δεν τα ξεπερνάμε. Προσπαθούμε μια, δύο, τρεις, παίρνουμε συμβουλές από συναδέλφους και φόρουμ για τυχόν παράθυρα αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι υπάρχει λύση. Σωστή μελέτη δεν είναι μόνο αυτή που βρίσκει λύση αλλά και αυτή που τεκμηριώνει ότι δεν υπάρχει λύση.

Αν δεν βγαίνει η μελέτη παθητικής πυροπροστασίας ενημερώνεις σχετικά τον αρμόδιο για τα αρχιτεκτονικά μηχανικό ώστε να προβεί στις απαραίτητες αλλαγές στις κατόψεις. Μόνο αυτός είναι αρμόδιος καθώς έχει συζητήσει με τον πελάτη, έχει γνώση των αναγκών του και μπορεί να αποφασίσει ποια είναι η βέλτιστη λύση που να ικανοποιεί και τις απαιτήσεις του πελάτη και τις απαιτήσεις της νομοθεσίας.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας, 

Κάνω και εγώ μια μελέτη παθητικής πυροπροστασίας σε υφιστάμενη διώροφη μονοκατοικία για την έκδοση οικοδομικής άδειας εξαρτημένη προσθήκης. Η περίπτωση μου υπάγεται σε πυροσβεστική διάταξη του 2019 που αναφέρει ότι εάν είναι εφικτό να τηρηθούν οι απαιτήσει του ΠΔ. 41/2018. Το πρόβλημα είναι το εξής. Η κατοικία δεν συνδέεται εσωτερικά με κλίμακα. Η πρόσβαση στον όροφο γίνεται από σκάλα που βρίσκεται δίπλα στην είσοδο του ισογείου εντός του υπαίθριου χώρου της αυλής. Είναι δυνατό η τελική έξοδος κινδύνου του ορόφου να μην περνά από τον όροφο εκκένωσης (που είναι το ισόγειο) αλλά να καταλήγει στο επίπεδο εκκένωσης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.