Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

Θα ήθελα τη βοήθεια σας καθώς αφενός δεν είμαι από τους πλέον ειδικούς αφετέρου γιατί αντιλαμβάνομαι το μέγεθος του μπάχαλου που επικρατεί.Στην περίπτωση μου διώροφη κατοικία (ισόγειο+α) με επιφάνεια ορόφου 12Χ10 περίπου, και υπόγειο που στην άδεια φαίνεται 7Χ10 ως χώρος στάθμευσης και που έχει γίνει κατοικία.Κατά την αποτύπωση που έκανα διαπίστωσα ότο το υπόγειο είναι ξεμπαζωμένο και εκτός από τα 70 τετραγωνικά που φαίνονται στην άδεια υπάρχουν αλλά 50 τετραγωνικά εντός περιγράμματος που δεν φαίνονταν στην άδεια. Από τα 50 τετραγωνικά τα μισά περίπου είναι κατοικία και τα υπόλοιπα αποθήκες.

Αν έχω καταλάβει καλά για τα 70 τετραγωνικά μπαίνει μειωτικός συντελεστής 0.50 + Σ.Υ.Δ. Επίσης ότι χρειάζεται αναλυτικός για το ξεμπάζωμα καθώς και για την διαμόρφωση του περιβάλλοντα χώρου που όπως καταλαβαίνετε δεν υπήρχε στην άδεια.Με τα υπόλοιπα που δεν υπάρχαν στην Ο.Α. τι γίνεται?Υπάρχει διαφοροποίηση για κατοικία και αποθήκες?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σύμφωνα με τα παραδείγματα τον μειωτικό συντελεστή 0,5 τον βάζεις σε όλες τις χρήσεις του υπογείου!Είτε είναι κατοικία πια είτε είναι αποθήκες!Κατά τη δική μου ερμηνεία θα έπρεπε να βάλεις Υ.Δ. στα 50 που δεν υπάρχουν και Α.Χ. στα 70 που έχεις κάνει κατοικία!Φυσικά δεν ισχύει η απλή λογική και κάνεις ότι σε φωτίσει περισσότερο από αυτά που μας λένε οι φωστήρες!Δηλαδή τα 70 και τα 50 μου φαίνεται ότι θα μπουν με τους ίδιους ακριβώς συντελεστές Υ.Δ. και 0,5!Αυτό έχω καταλάβει!Και φυσικά να κοιτάξεις μήπως υπάρχουν χιλιοστά στο υπόγειο γιατί τότε θα πρέπει να πάνε αποθήκες γκαράζ με τα χιλιοστά (αν έχουν) με φάκελο ιδιοκτησίας ξεχωριστό από ότι τα υπόλοιπα τετραγωνικά του υπογείου που θα πάνε με φάκελο κοινοχρήστων!Ότι να ναι!

Link to comment
Share on other sites

Και όμως σύμφωνα με τα διαβόητα παραδείγματα δεν είναι έτσι.Στο παράδειγμα 2 των Εντός σχεδίου δεν αναγράφεται ο μειωτικός συντελεστής 0.50 για υπόγειο που δεν υπάρχει στην Ο.Α. Επομένως σύμφωνα με αυτό για τα υπόλοιπα 50 τετραγωνικά πρέπει να βάλω μόνο Σ.Υ.Δ.? Αν ξέρει κάποιος συνάδελφος ας βοηθήσει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι, και τα 95 τ.μ.(μείον τις αποθήκες 25 τ.μ.) του υπογείου τα βάζεις ως Υ.Δ. και επειδή πλέον δεν είναι υπόγειος χώρος (έχεις ξεμπάζωμα παντού) ΔΕΝ χρησιμοποιείς μειωτικό συντελεστή 0,5. Τις αποθήκες ως Υ.Δ.Β.Χ. Το ξεμπάζωμα με αναλυτικό. Προσοχή στο ιδιοκτησιακό.

Link to comment
Share on other sites

έχω παρόμοια περίπτωση και επειδή βιάζονται για μεταβίβαση θα το καταθέσω σύντομα και ως εξής:

-υπόγειο που έγινε κατοικία (όχι όλο-κάποιες αποθήκες παρέμειναν αποθήκες) = Υ.Δ.Β.Χ (την εσωτερική επιφ. χωρίς εξωτερική τοιχοποιία)

-ξεμπάζωμα μόνο στη μία πλευρά (η πίσω παραμένει άθικτη και οι δύο πλαϊνές κεκλιμένες (άρα υπόγειο εξού και Β.Χ.) = αναλυτικός

-νέες αποθήκες υπογείου εκτός περιγράμματος που δεν υπήρχαν στην άδεια = Υ.Δ.Β.Χ. (θα έβαζα και κάλυψη αλλά έχει περιθώριο)

-μικροεπέκταση επιφάνειας υπογείου εκτός περιγράμματος (ένα "δόντι" προς τα μέσα δεν το έκανε αλλά το τράβηξε λίγο προς τα έξω) που έγινε στο τμήμα που είναι πλέον κατοικία= Υ.Δ.Β.Χ.

 

αλλαγή χρήσης δεν βάζω πουθενά στη λογική της Η4 ερωταπάντησης

Link to comment
Share on other sites

-υπόγειο που έγινε κατοικία (όχι όλο-κάποιες αποθήκες παρέμειναν αποθήκες) = Υ.Δ.Β.Χ (την εσωτερική επιφ. χωρίς εξωτερική τοιχοποιία)

 

Εμένα δε μου κάθεται καλά αυτό.

Περιμένω από τον Άι Βασίλη (όπως ανέφερε σε άλλο μήνυμα ο Manolis gon) να φέρει στο ΤΕΕ μία πλατφόρμα, όπου αυτό τον χώρο

θα τον δηλώνουμε ως ΚΧ και άμα είναι σε υπόγεια στάθμη, να βάζουμε (επιλέγουμε) τον μειωτικό συντελεστή 0.50.

Είναι κατοικία, άρα ΚΧ και όχι ΒΧ.

Άμα αύριο μεθαύριο, ζητήσουμε βεβαίωση κύριου χώρου;

 

Τώρα βέβαια οι δικοί σου βιάζονται. Οπότε για να βγει σωστό αποτέλεσμα βάζεις τα τετραγωνικά στους ΒΧ.

Στη θέση σου, κάπου στην ΤΕ θα έγραφα αυτήν την ιστοριούλα.

Ότι δλδ είναι ΚΧ, αλλά λόγω αδυναμίας του συστήματος μπλα μπλα μπλα.

Link to comment
Share on other sites

Μια γνωμη για 2 περιπτωσεις:

 

1) ΕΚΤΟΣ σχεδιου. Αδεια για Ισογειο 100 τ.μ.

Ξεμπαζωθηκε ΥΠΟΓΕΙΟ (που δεν υπηρχε στην αδεια) 100τ.μ. και το οποιο εγινε ΙΣΟΓΕΙΑ ΚΑΤΟΙΚΙΑ

 

- Ξεμπαζωμα

- 0,5 μειωτικος συντελεστης ΟΧΙ (γιατι τωρα ειναι ισογειο)

- Υ.Δ.χωρων ΚΥΡΙΑΣ χρησεως 100τ.μ.

- Αλλαγη Χρησης ΟΧΙ (γιατι δεν υπηρχε στην αδεια)

- Υπερβαση υψους ΟΧΙ (γιατι σημερα κληρωνει)

 

 

2) ΕΝΤΟΣ σχεδιου. Αδεια για μεζονετα Ισογειο+Οροφος.

Εγινε μεζονετα 3 επιπεδων (προστεθηκε και το υπογειο που στην αδεια φαινοταν αποθηκη)

 

- 0,5 μειωτικος συντελεστης NAI (γιατι το υπογειο παραμενει υπογειο)

- Υ.Δ.χωρων ΚΥΡΙΑΣ χρησεως ΝΑΙ

- Αλλαγη Χρησης ΟΧΙ (γιατι η αδεια ηταν για κατοικιεσ και παραμενει κατοικια?)

Edited by Clemenza
Link to comment
Share on other sites

Μια γνωμη για 2 περιπτωσεις:

 

 

Συνάδελφε στήν πρώτη θα συμφωνίσω

 

Στήν δεύτερη πιστέυω οτι εχείς Υ.Δ. (Κ.Χ.) δέν έχεις αλλαγή χρήσης (Η άδεια σου έλεγε κατοικία δεν έγιναν καταστήματα)

Δέν βάζεις συντελεστή 0.5 (διότι έχει γίνει ισόγειο Κ.Χ.)

Θές και αναλυτικό για το ξεμπάζωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.