Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

Πρέπει να τσεκάρεις σίγουρα αν σε παίρνει η νομιμοποίηση από πλευράς ύψους .Πάντως δεν πληρώνεται κάτι άλλο εκτός από το παράβολο.

 

Manolis το έχω ελένξει ήδη και δεν προκύπτει θέμα υπέρβασης του επιτρεπόμενου ύψους της περιοχής. Ουσιαστικά αυτό που θα κάνω είναι να φτιάξω ένα φύλλο καταγραφής στο οποίο θα βάλω υπέρβαση δόμησης Βοηθητικών , θα επιλέξω έκδοση Ο.Α και θα αναφέρω στην τεχνική έκθεση πως έχει δημιουργηθεί κατ΄επέκταση χώρος βοηθητικής χρήσης (αποθήκη) στην υπόγεια στάθμη με παράλληλη αποκάλυψη λόγω ξεμπαζώματος. Πληρώνω το παράβολο και στα σχέδια της άδειας ελέγχω το ύψος με βάση τη νέα προκύπτουσα υψομετρική αφετηρία και υπολογίζω το χώρο αυτό σε δόμηση και κάλυψη (εκτός περιγράμματος ανωδομής) και ο θεός βοηθός

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περίπτωση υπογείου κατά την οποία στα αρχιτεκτονικά σχέδια φαίνονται αποθήκες (οι κάτοχοι των οποίων έχουν βάση συμβολαίων το δικαίωμα αποκλειστικής χρήσης) και οι οποίες δεν υλοποιήθηκαν και ο χώρος έγινε θέσεις στάθμευσης.

Μπορεί να τακτοποιηθεί η μη κατασκευή των αποθηκών και η αλλαγή χρήσης;

Μπορεί ο κάθε ένας να το δηλώσει χωριστά χωρίς συναίνεση των υπολοίπων;

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μετά από ερωτήσεις στο ΥΠΕΚΑ και στο ΤΕΕ περί υπογείων που έχουν μετατραπεί σε ισόγεια λόγω μη κατάλληλης διαμόρφωσης περιβάλλοντα χώρου μου απάντησαν τα εξής (θεωρώντας ότι έχουν κατασκευαστεί στην σωστή στάθμη).

α. Βάζω 0.5 (Υ.Δ. Β.Χ.) και ξεμπάζωμα με αναλυτικό

β. Βάζω 1.00 (Υ.Δ. Κ.Χ.) χωρίς αναλυτικό.

Διαλέγω από τα δύο και παίρνω.

Ποια η γνώμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Το Α φυσικά.

Με τιμές μονάδος αναλυτικού τις original του 1992. Μάλιστα μπορείς να υπολογίσεις τις εργασίες σε δρχ με βάση τον τότε πίνακα και να μετατρέψεις σε € το τελικό αποτέλεσμα με το μαγικό νουμεράκι 340,75!!! (Έτσι για να προετοιμαζόμαστε σιγά σιγά για τις εξελίξεις στα νέα οικονομικά μας) :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

το Α με την προϋπόθεση της σωστής στάθμης.

 

Εγώ από την άλλη έχω καταλήξει σε παράδοξο:

 

Υπόγειο πολυκατοικίας που περιγράφεται στην άδεια ως αποθήκη ελεύθερου ύψους 2,00 έχει γίνει κατοικία. Η οροφή του βρίσκεται στην σωστή στάθμη

σε σχέση με το έδαφος, ωστόσο το υπόγειο έχει "βύθιση" σε σχέση με την άδεια με αποτέλεσμα να είναι κατά 80εκ. ψηλότερος ο

χώρος λόγω της βύθισης του δαπέδου του.

 

Κατ' αρχήν υπολογίζουμε τα τετραγωνικά της κατοικίας με ΥΔΒΧ 0,5 λόγω υπόγειας στάθμης

και στην συνέχεια έχουμε:

 

α) υπέρβαση ύψους (0,80/2,00)

β) δεν βάζω υπέρβαση ύψους αλλά υπολογίζω με αναλυτικό την παραπάνω εκσκαφή τα παραπάνω μπετά

και τους παραπάνω τοίχους.

 

Το παράδοξο είναι πως άμα το υπόγειο δεν υπήρχε καθόλου στην άδεια θα υπολογιζόταν μόνο

ως ΥΔΒΧ χωρίς υπέρβαση ύψους ούτε αναλυτικό (παράλογο)

 

σημείωση: θα με συνέφερε να πάω με υπέρβαση ύψους λόγω παλαιότητας καθώς στον υπολογισμό

των επιπλέον παραβάσεων δεν υπάρχει συντελεστής παλαιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις κανονικά υπέρβαση ύψους, μια και οι μετρήσεις για εγκεκριμένα/μέγιστα ύψη πάνε από φυσικά/διαμορφωμέν εδάφη, τα οποία εσύ δεν έχεις πειράξει. Θα πήγαινα λογικά με αναλυτικό.

Και παρεπιπτόντως η υπέρβαση ύψους δεν είναι 0,80/2,00 αλλά 0,80/max επιτρεπόμενο ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις δίκιο, η υπέρβαση ύψους θα ήταν 0,80/Ηεπιτρεπόμενο.

 

Από την άλλη πως κάνεις αναλυτικό σε κτίριο του 60; ούτε που ξέρω τι κολώνες έχει και που.

Αμφιβάλλω αν υπάρχει και στατική μελέτη στην πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

Χμ...αν θέλαμε να είμαστε τυπικοί, κάνεις στατική αποτύπωση με τα όργανα εντοπισμού των δομικών στοιχείων. Αλλά νομίζω πως κατά προσέγγιση να έβγαζες τις θέσεις των κολωνών και τις διαστάσεις τους - από το υπόγειο ίσως δε μπορείς, αλλά στο ισόγειο βλέποντας που περνάνε τα δοκάρια βλέπεις και τις θέσεις των κολωνών σχετικά εύκολα. Και σε κάθε περίπτωση όταν μιλάμε για αναλυτικό προϋπολογισμό των έξτρα 60 εκ. για μπετά, σίδερα, σοβάδες, χρώματα, δε θα περάσεις το 5000ρο - άρα 500ρικο για το πρόστιμο.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά. Από το ισόγειο βέβαια δεν μπορώ να τα δω γιατί είναι άλλο διαμέρισμα. Θα προσπαθήσω

από τις θέσεις των δοκαριών και των κολονών που έχω αποτυπώσει στο υπόγειο να βγάλω άκρη..

Όσο για την στατική αποτύπωση (που θα ήταν και το ορθότερο) μου φαίνεται μάλλον απίθανο να αγοράσω

επί τούτου τέτοιο εξοπλισμό.

 

Από την άλλη μεριά κάποιος θα μπορούσε να πει πως πας για νομιμοποίηση του επιπλεόν

βάθους υπογείου εφόσον θα μπορούσε να είναι νόμιμο, αλλά μου φαίνεται τρελό να μπεις

σε τέτοια διαδικασία σαν ένα από τα 6 διαμερίσματα υπογείου... για να μην μιλήσουμε για το

κόστος που θα είχε κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι,

 

έχω μια περίπτωση πολυκατοικίας, τετραόροφης, η οποία έχει θεμελιωθεί σε υψηλότερη στάθμη από την προβλεπόμενη στην άδεια.

Η ιδιοκτησία που θέλω να "τακτοποιήσω" βρίσκεται στο ισόγειο και στο υπόγειο αυτής της πολυκατοικίας, και όπως φαντάζεστε το

υπόγειο είναι πλέον ένα ωραιότατο ισόγειο.

 

Το ερώτημα μου λοιπόν είναι το εξής:

Αυτή την υπέρβαση ύψους πρέπει να τη δηλώσω εγώ?

Γιατί ας πούμε να μην πρέπει να τη δηλώσει πχ αυτός που είναι στον 4ο, που απολαμβάνει καλύτερη θέα? :)

Μήπως πρέπει να το δηλώσουν όλοι?

 

ή, τέλος πάντων, να το δηλώσω έτσι κι αλλιώς εγώ για σιγουριά...

 

(την αλλαγή χρήσης του υπογείου την είχα δηλώσει με τον 3843...)

 

Μπερδεμένος...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.