Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

καλημέρα.

σε εντός σχεδίου μονοκατοικία χτισμένη προ 40ετίας, πέραν των άλλων αυθαιρεσιών που πρόκειται να δηλωθούν υπάρχει το εξής περίεργο:

υπάρχει τμήμα υπογείου, με εμβαδόν περίπου 8μ2, κάτω από την μονοκατοικία και με καθαρό ύψος 1,40μ.

πρακτικά ο χώρος είναι μη βατός λόγω του μικρού ελεύθερου ύψους και μπαίνει κανείς σε αυτόν κατά κυριολεξία μπρούμυτα από δύο σκαλιά. χρησιμοποιείται δε για αποθήκευση...χαλιών :smile: . υποψιάζομαι πως τέτοιοι χώροι φτιάχνονταν κάτω από το σπίτι για καλύτερη κυκλοφορία του αέρα κάτω από την οικία και αερισμό.

στο προκείμενο τώρα:

ο ιδιοκτήτης για να ροκανίσει το πρόστιμο του θα ήθελε να μην το δηλώσει και ομολογώ πως τον καταλαβαίνω...

μπορούμε βάσει κάποιας διάταξης να επικαλεστούμε μικρό ύψος και ο χώρος να μην δηλωθεί, ως ας πούμε μη βατός??

σε περίπτωση που δεν δηλωθεί, στα σχέδια θα τον δείχνατε? για καλό και για κακό πάντως τον αποτύπωσα...

ευχαριστώ.

1,40 ύψος???? έλεος... πες του να βγάλει τα χαλιά, να εξαφανήσει και την πόρτα που μπαίνει μέσα στα τέσσερα (χωρίς παρεξήγηση ε...) και πάει ο χώρος... δεν ανακαλύπτεται ούτε από τον ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ.... χαχχαχαα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΡΙΣΕΩΣ:

Aλήθεια, τα πατάρια πάνω από τα μπάνια τα μετράτε...;

 

 

noutsaki

γράφεις:

προ 40ετίας, πέραν των άλλων αυθαιρεσιών ... τμήμα υπογείου ... περίπου 8μ2

πόσο παραπάνω πρόστιμο βγάζεις, 50 - 100 € ?

Δεν αξίζει να το συζητάς.

 

Αν επρόκειτο για πιο σύγχρονη => ακριβή κατασκευή, θα προβληματιζόμουν και γω.

Ας απαντήσουν και οι συνάδερφοι στην ερώτησή μου παραπάνω για τα πατάρια και το ξανασκεφτόμαστε...

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΡΙΣΕΩΣ:

Aλήθεια, τα πατάρια πάνω από τα μπάνια τα μετράτε...;

 

Όχι (...ενσυνείδητα)!

Link to comment
Share on other sites

@sagiasd

αν σου πω τι πρόστιμο βγάζει θα γελάσεις...

ασε σου λέω έχω μπλέξει, του έχω υπολογίσει όλα τα πρόστιμα του για κάθε χώρο αναλυτικά και του τα έχω δώσει για να καταλάβει για τί συζητάμε...και έχει μουλαρώσει.. α σιχτίρ..

45,33 ευρώ...

πρέπει να βρεθεί μια φόρμουλα να προστατεύεται ο μηχανικός από τέτοιες περιπτώσεις..

Link to comment
Share on other sites

45,33 ???

Θα γέλαγα αν δεν ήταν για κλάματα. Είπαμε να προσπαθούμε, στα πλαίσια του νόμου πάντα, να εξοικονομούμε ό,τι μπορούμε. Αλλά όχι και έτσι...

Δεν υπήρχε περίπτωση το συγκεκριμένο να μην το δήλωνα.

 

Ιάσονα

Με το ενσυνείδητα εννοείς ότι κανονικά θα έπρεπε, αλλά τους τη χαρίζεις (προσωπικά και γω έτσι πράττω);

Σα χώρος πάντως δε διαφέρει και πολύ από την περίπτωση του συναδέρφου...

 

Σε περίπτωση λοιπόν που επρόκειτο για νεότερη κατασκευή και έβγαζε ένα αξιοσέβαστο πρόστιμο (κοιτάμε και αν τα χει ο ιδιοκτήτης)

προσωπικά, θα το παρέβλεπα εφόσον κρυβόταν και η είσοδος με κάποιο τρόπο.

Όχι απαραίτητα κτίσιμο. Να καλυφθεί με ένα πρόχειρο τρόπο να μη φαίνεται στη φωτογραφία (πχ ο σωρός με τα ξύλα για το τζάκι)

Link to comment
Share on other sites

Όχι, εννοώ ότι, δεν θα κάνω τη χάρη στους "αποφασίζοντες" να τα βάλω κι αυτά.....

Link to comment
Share on other sites

Να είστε μηχανικοί με άποψη , γνώση και θέσεις . Τα πατάρια ήταν καθεστώς της εποχής και συνήθως έμπαινε εκεί και ο θερμοσίφωνας .

Θεωρείστε τον λοιπόν μηχανολογικό όροφο η ότι άλλο . Ελεος πιά με τις στενές ερμηνείες .

 

Και να σας πω και κάτι άλλο . Τα σχέδια μέχρι το 1989 ήταν πολύ πιό απλά από ότι σήμερα . Η κάτοψη γίνεται σαν τομή στο 1,5 μ , άρα τα πατάρια δεν αποτυπώνονται . Η τομή γινόταν στην σκάλα , άρα ούτε εκεί αποτυπωνόταν . Επίσης τότε είχαμε κύριους χώρους >2,40 , βοηθητικούς μεταξύ 1,90 - 2,40 και οι κάτω του 1,90 δεν υπολογίζονταν .

 

Οπότε προφανώς τα πατάρια με ύψος κάτω από 1,90 δεν τα υπολογίζουμε .

Link to comment
Share on other sites

bas, είναι εύκολο να με παραπέμψεις στην νομοθεσία που αναφέρεται στις 3 τελευταίες γραμμές των γραφόμενων σου?

το ότι οι χώροι<1,90μ δεν υπολογίζονταν, εξαιρούνταν και από την απαίτηση να δείχνονται στα σχέδια?

προσοχή, δεν αναφέρομαι σε κάποιο πατάρι, αλλά σε υπόγειο χώρο όπως θα διάβασες και στο ποστ μου.

καλοπροαίρετα πάντα και σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ζητώ συγγνώμη για το οφ τοπικ που ξεκίνησα...

 

ΒΑΣ

Oπότε και σε ένα κατάστημα Ηεσ = 4,00 μ, μπορεί άνετα να βγει ένα πατάρι 1,70 ύψος (που να χρησιμοποιείται πράγματι για αποθήκευση) και εμείς να το περάσουμε στο ντούκου...

 

Στη ρύθμιση δεν εντάσσουμε μόνο τους χώρους που κανονικά θα μέτραγαν στο σδ. Εντάσσουμε ό,τι δε φαίνεται στα εγκεκριμένα σχέδια. Τρόπος να φανεί το πατάρι υπάρχει (διακεκομμένη) και είναι γνωστός από πολύ παλιά. Δεν είναι η πραγματικά ελλιπής σε λεπτομέρειες σχεδίαση των παλαιοτέρων εποχών που ευθύνεται γι αυτό. Ούτε σήμερα "προβλέπονται" στα σχέδια αυτοί οι χώροι και όμως κατασκευάζονται. Ο λόγος είναι ο ίδιος με το λόγο που εγώ, προσωπικά, παρόλο που το βλέπω δεν έχω όρεξη να το δηλώσω. Γι αυτό και η απάντηση της "πολεοδομίας" στο συνάδερφο για το υπογειάκι: έλα μωρέ τώρα.... Συμφωνώ δηλ. με την πρότασή σου: Ελεος πιά με τις στενές ερμηνείες.

Διαφωνώ ωστόσο με την τοποθέτηση θεωρείστε του μηχανολογικό κλπ. Δε γλυτώνουμε το γεγονός ότι είναι αυθαίρετος, αλλά όπως και κάποιοι συνάδερφοι που απήντησαν παραπάνω, θεωρούμε ηθικότερο να το μπαλώσουμε...

Edited by sagiasd
Link to comment
Share on other sites

"Στη ρύθμιση δεν εντάσσουμε μόνο τους χώρους που κανονικά θα μέτραγαν στο σδ. Εντάσσουμε ό,τι δε φαίνεται στα εγκεκριμένα σχέδια."

νομίζω πως έπιασες το ζουμί :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.