Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

Δεν καταλαβαίνω γιατί να υπάρχει πρόστιμο για κάτι που ΔΕΝ έγινε. Δηλαδή αν βγάλω άδεια για 3οροφο και φτιάξω 2 ορόφους, έχω πρόστιμο; Χάνεται το δικαίωμά μου μετά από 4 (+4) χρόνια, το δέχομαι, αλλά γιατί είμαι παράνομος για κάτι που δεν έκανα;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Περίπτωση ΔΥΟ υπογείων !

 

Σε αυτοψία διαπίστωσα το εξής απίθανο.

Άδεια για δύο υπόγεια 3.00 μ ύψους και στην πράξη ένα υπόγειο 6.00 μ ύψους πραγματικά τεράστιο

 

Ο ιδιοκτήτης ισχυρίζεται οτι έτσι το αγόρασε , το ίδιο και ο τίτλος ιδιοκτησίας απο συστάσεως μιλάει για έναν υπόγειο χώρο.

 

Αυθαιρεσία καθ ύψος ? , δεδομένου όμως οτι ειναι υπογεια αποθηκη καταστηματος θα χρειαστει μελέτη στατικής επάρκειας ?

 

Ποιό το ποσοστό υπέρβασης ύψους?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλες τις απαντήσεις αλλά ένα βασικό θέμα που δεν έχω ξεκαθαρο είναι ο υπολογισμός υπέρβασης κάλυψης σε περίπτωση αυθαίρετης επέκτασης υπογείου, και βάση ποιας λογικης ειδικά αν η οροφή του είναι μέσα στο έδαφος ?

Μια δεύτερη ερώτηση αφορά υπόγειο - αποθήκη που έχει αλλάξει χρηση σε κατοικία. Παρόλο που η στάθμη κατασκευής του είναι αυτή της άδειας επειδή κατόπιν αυτοψίας διαπίστωσα ότι δεν έχει πια στοιχεία υπόγειου (ξεμπαζωμένο από 3 πλευρές) το δηλώνω ως Υ.Δ. κύριας χρήσης. Σε αυτή τη περίπτωση υποχρεούμαι να βάλω και με αναλυτικό το ξεμπάζωμα η καλύπτομαι από το ότι δεν το θεωρώ πλέον υπόγειο? Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που η στάθμη κατασκευής του είναι αυτή της άδειας επειδή κατόπιν αυτοψίας διαπίστωσα ότι δεν έχει πια στοιχεία υπόγειου (ξεμπαζωμένο από 3 πλευρές) το δηλώνω ως Υ.Δ. κύριας χρήσης. Σε αυτή τη περίπτωση υποχρεούμαι να βάλω και με αναλυτικό το ξεμπάζωμα η καλύπτομαι από το ότι δεν το θεωρώ πλέον υπόγειο? Ευχαριστώ

 

μπορεί να μην έχει στοιχεία υπογείου λόγω ξεμπαζώματος, όμως σε ερωτοαπάντηση υπεκα,(δεν θυμάμαι τώρα σε ποια), αν το δάπεδο του υπογείου είναι κάτω από το ύψος της στάθμης του φυσικού εδάφους τότε το βάζεις σαν Β.Χ. Ο αναλυτικός δεν αποφεύγεται....

Link to comment
Share on other sites

Το υπόγειο μετράει στην κάλυψη. Εκτός περιγράμματος μπορείς να έχεις μόνο θέσεις στάθμευσης (ακόμα και στο Δ), αλλά από τη στιγμή που προφανώς εσύ θα τακτοποιήσεις χώρο κύριας/βοηθητικής χρήσης, έχεις υπέρβαση κάλυψης. Η υπόγεια στάθμη δεν έχει σχέση: και την κόλαση να θες να τακτοποιήσεις, έχεις υπέρβαση κάλυψης.

 

Για το υπόγειο, αν η στάθμη είναι σωστή και δεν έχεις υπέρβαση ύψους τότε θα το δήλωνα ως ΥΔ ΒΧ και όχι ΚΧ, με αναλυτικό για ξεμπάζωμα. Το ξεμπάζωμα εισαι υποχρεωμένος να το δείξεις έτσι κι αλλιώς δεν αλλάζει. Για το θέμα ΚΧ/ΒΧ, υπάρχει ερωταπάντηση που το ξεκαθαρίζει αν είναι ξεμπαζωμένη η μία πλευρά. Προσωπικά το εφαρμόζω ακόμα και αν είναι και οι 3. Αλλά εδώ υπάρχει debate.

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το #233# το ΥΠΕΚΑ και το ΤΕΕ δίνει την επιλογή ΥΔΒΧ και αναλυτικός η ΥΔΚΧ χωρίς αναλυτικό για τη δήλωση υπογείου που έχει κατασκευασθεί στη σωστή στάθμη και εχει εγκαταστήσει κύρια χρήση, απάντηση που έχει τη λογική ότι από τη στιγμή που θα πληρώσεις διπλάσιο προστιμο σαν ΥΔΚΧ δε θα πληρώσεις και τα ξεμπαζώματα (παρόμοια λογική με την μη δήλωση λοιπων παραβάσεων στα εκτος σχεδίου , χωρις άδεια που έχουν αυξημένους συντελεστές).

Οσο για την κάλυψη του υπογείου συμφωνώ ότι ο ΓΟΚ δίνει την δυνατότητα για επέκταση μόνο για θέσεις στάθμευσης ύπο συγκεκριμένες προϋποθέσεις και δεν το μετράει στη κάλυψη. Το δεδομένο αυτό όμως δεν συνεπάγεται ότι η αυθαίρετη επέκταση του υπογείου πρέπει να μετρήσει. Θέλω να πω ότι ακόμα και να υπήρχε η δυνατότητα απο το ΓΟΚ επέκτασης υπογείου για άλλη βοηθητική η ακόμα και για κύρια χρήση μπορεί να μην υπολογιζόταν στη κάλυψη (επειδή είναι υπόγειο).

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε,

 

έχω τις παρακάτω ερωτήσεις σχετικά με τακτοποίηση υπογείου 135 m² για βοηθητική χρήση με έκδοση οικοδομικής άδειας. To υπόγειο είναι σε χαμηλό κτίριο εντός σχεδίου. Το κτίριο έχει 2 ορόφους, ισόγειο και 1ο. Σχετικά με το υπόγειο έχει σωστό ύψος από την οριστική στάθμη εδάφους στις 3 πλευρές ωστόσο από τη πλευρά της εισόδου έχει γίνει διαμόρφωση για την πρόσβαση. Υπάρχουν σκάλες και σε απόσταση 1.5 m από το χαμηλότερο σκαλοπάτι και συνολικά 2.5 m από τον τοίχο του υπογείου η οριστική στάθμη εδάφους είναι στο πάτωμα του υπογείου. Το έδαφος σε μεγαλύτερη απόσταση έχει πάλι τη φυσική του στάθμη. Μπορείτε να το δείτε πιο αναλυτικά στο σκίτσο. Νομίζω πως είναι μια μπερδεμένη υπόθεση.

 

Οι ερώτησεις μου είναι οι παρακάτω:

1. Το υπόγειο συνεχίζει να είναι υπόγειο ή είναι πλέον ισόγειο και ακολουθεί διαδικασία όπως παράδειγμα 2 στις διευκρινίσεις ΥΠΕΚΑ για εντός σχεδίου. Αν θεωρηθεί σαν ισόγειο δε θα μπορεί να βγει πλέον άδεια λόγο ύψους >7.5m οπότε μόνο τακτοποίηση χωρίς άδεια. Μπορώ να ζητήσω από τον ιδιοκτήτη να καλύψει το διαμορφωμένο χώρο αν επιμένει να βγει άδεια;

 

2. Αν συνεχίζει να είναι υπόγειο ολοκληρώνεται η φάση α' και μετά ξεκινάει η έκδοση άδειας. Τι αμοιβή θα πρέπει να βάλω για τις εισφορές αφού χρειάστηκε μόνο αυτοψία και όχι τακτοποίηση; Θα πρέπει να υπολογίσω και την αμοιβή για την άδεια σαν μέρος της αμοιβής για τακτοποίηση;

 

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

 

vh3tom.png

Edited by indefix123
Link to comment
Share on other sites

Παδια απορια,

σε ιδιοκτητη 4 ωροφη οικοδομη με συσταση, το υπογειο εγινε απο αποθηκες κατοικια.

Δηλωνεται σαν Αλλη κατοικια, Υπηρεσιες, παρακολουθημα αλλου οροφου?

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.