Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

Ιάσονα απλά ρωτάω γιατί έχω μπερδευτεί με όλο το θέμα και δεν ξέρω πως ακριβώς να το χειριστώ. Την πλευρά αυτή που είναι η σκάλα από την άλλη πλευρά σε σχέση με την άδεια δεν θα την φωτωγραφίσω γιατί δεν ανήκει στην πλευρά του αυθαιρέτου που ρυθμίζω, δηλαδή είναι ένα υπόγειο 16χ6 και εγώ ρυθμίζω το 8χ6. Δηλαδή σε μια πολυκατοικία που ο όροφος έχει 2 διαμερίσματα για παράδειγμα ότι παρανομίες εξωτερικές και να υπάρχουν σε όλη την πολυκατοικία εμείς δεν θα ασχοληθούμε μόνο με το διαμέρισμα που μας ενδιαφέρει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι, εμείς σε μια πολυκατοικία, ασχολούμαστε μόνο με την "ιδιοκτησία και τα παρακολουθήματα αυτής" που μας ενδιαφέρει (συμβόλαιο, εγκεκριμένα σχέδια οικοδομικής άδειας).

Link to comment
Share on other sites

δεν θα μπορούσα να κάνω το ίδιο και για το υπόγειο? ή πιστεύεις ότι έχει κάποια άλλη ιδιαιτερότητα?

 

Θα μπορούσες βεβαίως να κάνεις το ίδιο (κάτω από ορισμένες προϋποθέσεις)....

Γράψε συγκεκριμένες λεπτομέρειες να δω αν μπορώ να βοηθήσω περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, στα σχέδια της αδείας φαίνεται υπόγειο 8χ6 και διοροφη οικοδομή 16χ6 (περίγραμμα). Στη στάθμη του υπογείου έκαναν έναν καινούργιο χώρο (κατοικία) 8χ6 εντός περιγράμματος της οικοδομής, στην ουσία είναι προέκταση του υπογείου. Ο χώρος αυτός δεν φαίνεται στην άδεια και θέλουν να τον ρυθμίσουν. Το υπόγειο που υπήρχε δεν το ρυθμίζουνε αλλά εξωτερικά όπως το είδα έχει την σκάλα εισόδου από την αντίθετη πλευρά από αυτή που δείχνουν τα σχέδια. Σκέφτομαι να σχεδιάσω την κάτοψη του καινούργιου χώρου και να μην αναφερθώ καθόλου στο υπόγειο που φαίνεται στην άδεια, μπορώ να το κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Όχι, πρέπει κατά την προσωπική μου άποψη, πάνω στα ήδη εγκεκριμένα σχέδια της άδειας (π.χ. κάτοψη υπογείου) να "σημειώσεις" τις αυθαιρεσίες (με διαφορετικό χρώμα (π.χ. κόκκινο).

Δηλαδή, να βάλεις την "προσθήκη" στο υπόγειο (8Χ6) ως ΥΔΒΧ και την εξωτερική σκάλα ως ΥΔΚΧ (αν όντως η σκάλα αυτή είναι η μοναδική είσοδος προς το υπόγειο).

Αν έχεις και ξεμπάζωμα, το βάζεις και αυτό με αναλυτικό προϋπολογισμό.

Βεβαίως αν η "προσθήκη" του υπογείου έχει άλλη είσοδο (δική της) τότε είναι στο χέρι σου το αν θα εμφανίσεις την εξωτερική σκάλα (ρισκάροντας, διότι θα σφραγίσεις και θα υπογράψεις τα σχέδια.....). Εγώ δεν θα το έκανα....

Link to comment
Share on other sites

έχει δική της είσοδο. Μάλλον θα σε ακούσω. Να ρωτήσω και κάτι άλλο:

όπως είπα η προσθήκη δεν υπήρχε. σε σχέση όμως με τα υπάρχοντα σχέδια το ύψος του υπογείου είναι 20εκ πιο ψηλά. Πρέπει να βάλω και υπέρβαση ύψους?

Link to comment
Share on other sites

Εάν το ύψος (αυτό που τώρα μέτρησες) είναι μεγαλύτερο από το εγκεκριμένο ύψος κατά 20 εκ., τότε έχεις και ΥΥ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.