Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

Μάλιστα...Καταλαβαίνω τι εννοείς...Δηλαδή υποστηρίζεις ότι μπορεί το υπόγειο να κατασκευάστηκε σύμφωνα με την οικοδομική άδεια(κάτω από το διαμορφωμένο),αλλά αν έγινε ξεμπάζωμα μετά και βγήκε στην επιφάνεια δεν μας πειράζει...Χρησιμοποιούμε το 0,5 κανονικά. Και να φανταστώ ότι θα χρησιμοποίησεις αναλυτικό για το ξεμπάζωμα που έγινε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ακριβως. Αναλυτικο για το ξεμπαζωμα και ΥΔ βοηθητικων χωρων για το πρωην υπογειο. Υπαρχει ομως το προβλημα που προανεφερα για το "ξεμπαζωμενο απο τη μια πλευρα". Ως συνηθως, αναμονη.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβως. Αναλυτικο για το ξεμπαζωμα και ΥΔ βοηθητικων χωρων για το πρωην υπογειο. Υπαρχει ομως το προβλημα που προανεφερα για το "ξεμπαζωμενο απο τη μια πλευρα". Ως συνηθως, αναμονη.

 

Συμφωνώ....αλλά τι γίνεται με όσα κατατέθηκαν και πληρώθηκαν ήδη?

 

Εγώ ως τώρα χρησιμοποιούσα αναλυτικό για το ξεμπάζωμα και δεν έβαζα αλλαγή χρήσης αλλά την Υ.Δ. την έβαζα σε κύρια και όχι βοηθητική χρήση, δεδομένου ότι αποτελεί κατοικία....δεν καταλαβαίνω πως αιτιολογείται αυτή ή νέα επεξήγηση και εν τοιαύτη περιπτώση πόσο άδικο είναι αυτό για όσους τακτοποίησαν υπόγεια με τον 3843/2010?

 

Χρειάζεται μια ενιαία ερωταπάντηση για τα υπόγεια (και κατ'επέκταση για κάθε θέμα που δημιουργεί τόσα μπερδέματα) και όχι 15 διαφορετικές που αφήνουν παραθυράκια για νέες ερωταπαντήσεις και συνεχείς αλλαγές!

Edited by Ιφιγένεια_17
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο. Για αυτους που τακτοποιησαν με 3843 η νεα ρυθμιση (αν μεινει ως εχει ο υπολογισμος) ειναι κατα πολυ ευνοϊκοτερη. Εαν αποπληρωνουν με δοσεις μπορεις κατα τα γραφομενα να "ακυρωσεις" τον 3843 και να υπαχθει στον 4014 με συμψηφισμο. Τωρα οσοι πληρωσαν εφ'απαξ...Εχει ειπωθει πολλες φορες εδω μεσα οτι οι συνεπεις την πατανε, δυστυχως.

Παρ'ολα αυτα με τη χαωδη κατασταση που επικρατει το θεωρω ακομα ρισκο την υπαγωγη στο νεο νομο και τον συμψηφισμο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συναδελφοι, πρώτη μου καταχώρηση, καλώς σας βρήκα. Έψαξα στα forums αλλά δεν είμαι σήγουρος ποια είναι η απάντηση. Συγνώμη εκ των πρωτέρων αν δεν έχω καταλάβει κάτι προφανές για εσάς... Πέιτε μου μια γνώμη γα το παρακάτω...

1. Υπόγειο εντός σχεδίου, μέρος του γκαράζ έγινε αποθήκες (οκ απο βοηθητικός χώρος σε βοηθητικός)

2. Αποθήκες υπογείου 70τμ έγιναν δωμάτια όμως έχω περιθόριο ΣΔ 80τμ άρα δεν υπολογίζω Υπέρβαση ΣΔ

3. Βοηθητικοί χώροι βγήκαν έξω απο το περίγραμμα του υπογείου (δεν παραβιάζεται Οικ. Γραμμά ή Πλάγιες αποστάσεις) κατα 40τμ όμως έχω περιθόριο κάλυψης 60τμ άρα δεν υπολογίζω υπέρβασή κάλυψης

4. Στο ύψος είμαι ΟΚ

5. Πλάγιες αποστασεις είμαι ΟΚ

6. Αλλαγή χρήσης δεν έχω καθώς παραμένει κατοικία όπως άλλωστε ήταν και στην άδεια (εκτός αν τελικά απο βοηθητικός χώρος σε κύριος είναι αλλαγή χρήσης)

7. Κάποιο court anglaise στο πλάι έχει επεκταθεί άρα υπολογίζω με αναλυτικό προυπολογισμό

8. Η ράμπα καθόδου στο γκαράζ άλλαξε θέση και αντί να μπαίνει απο μπρωστά μπαίνει απο το πλάι άρα και πάλι Αναλυτικός προυπολογισμός

Link to comment
Share on other sites

Αρρωστημένη σκέψη.

Υπόγειο που δεν προβλέπεται στην άδεια, με βοηθητική χρήση, θα πρέπει να πάει και σαν ΒΧ και να πάρει το 0.50; (σε περίπτωση δλδ που αλλάξει η πλατφόρμα.)

Γιατρεψε την :mrgreen:

Τιποτα απο τα παραπανω δεν ισχυει...

Υπογειο που δεν υπαρχει στην αδεια βγαζει εντος 3ετιας αδεια νομιμοποιησης...

Παρομοια περιπτωση ειχα πριν λιγο καιρο με αυθαιρετο παρακολουθημα σε υπογειο που δεν εφμανιζεται στην αδεια και απο την Πολεοδομια μου ειπαν πως παω για Νομιμοποιηση κανονικοτατοτατα...

Υπογειο ειναι, Βοηθητικος χωρος ειναι, δε χρειαζεται υπολοιπο ΣΔ για να νομιμοποιηθει. Καλυψη δεν παραβιαζει, πλευρικα δεν υφιστανται...

Αρα παει για νομιμοποιηση...

Link to comment
Share on other sites

Γιατρεψε την :mrgreen:

Τιποτα απο τα παραπανω δεν ισχυει...

Υπογειο που δεν υπαρχει στην αδεια βγαζει εντος 3ετιας αδεια νομιμοποιησης...

Παρομοια περιπτωση ειχα πριν λιγο καιρο με αυθαιρετο παρακολουθημα σε υπογειο που δεν εφμανιζεται στην αδεια και απο την Πολεοδομια μου ειπαν πως παω για Νομιμοποιηση κανονικοτατοτατα...

Υπογειο ειναι, Βοηθητικος χωρος ειναι, δε χρειαζεται υπολοιπο ΣΔ για να νομιμοποιηθει. Καλυψη δεν παραβιαζει, πλευρικα δεν υφιστανται...

Αρα παει για νομιμοποιηση...

 

Όλα αυτά όμως στην περίπτωση που το υπόγειο είναι εντός περιγράμματος ανωδομής.

Γιατί αν ΔΕΝ είναι εντός αλλά είναι ΕΚΤΟΣ.... σε περίπτωση νομιμοποίησης θα σου μετρήσει ΚΑΙ στον συντελεστή δόμησης (ανεξαρτήτως βοηθητικής ή μη χρήσης) ΚΑΙ στην κάλυψη, πράγματα τα οποία θα πρέπει να τα εξετάσεις από πριν αν ικανοποιούνται ώστε να μπορεί να γίνει η νομιμοποίηση. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα. Τι γίνεται στην περίπτωση οικοδομικής άδειας η οποία περιέγραφε την κατασκευή "διώροφης οικοδομής με ημιυπόγειο" ενώ στην πράξη δεν κατασκευάστηκε ποτέ το ημιυπόγειο;

Είναι προφανές ότι δεν έχουν εκτελεστεί εργασίες που να επηρεάζουν την επιφάνεια, το ύψος, τη δόμηση ή την κάλυψη του μεταβιβαζόμενου ακινήτου. Παρόλα αυτά το σίγουρο είναι ότι η υφιστάμενη κατάσταση διαφοροποιείται από τα εγκεκριμμένα σχέδια της οικ. άδειας.

Θα πρέπει να υπαχθεί στο Ν.4014 και με ποιό τρόπο ώστε να μπορέσω να δώσω την απαιτούμενη βεβαίωση που μου ζητήθηκε για την αγοροπωλησία;

Edited by ΔΙΑΥΛΟΣ
Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι τι γίνεται με τα τετραγωνικά της σκάλας εντός του αλλαγμένου υπογείου τελικά;αφαιρούνται όπως και η εξωτερική τοιχοποιία;

Link to comment
Share on other sites

Kapa

 

Kαι σε περιπτωση που δεν εχουμε υπολοιπο δομησης και καλυψης για το υπογειο που δεν φαινεται στην ειναι κατω απο μπαζωμενη βεραντα ισογειου ,αλλα απο τη μια πλευρα εχει ξεμπαζωθει και εχουν μπαλκονοπορτες και εχει χρηση κατοικιας πλεον.

 

βαζουμε κανονικα υπερβαση καλυψης αλλα το πολλαπλασιαζω με το 0.5 εφοσον μονο απο την μια πλευρα ειναι ξεμπαζωμενο...?

 

Ποια ειναι η γνωμη σας?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.