Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

Αν οι δύο αποθήκες είναι του ιδίου ιδιοκτήτη, ο οποίος τις έκανε κατοικία ....τότε το αγνοείς ως θέμα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αν οι δύο αποθήκες είναι του ιδίου ιδιοκτήτη, ο οποίος τις έκανε κατοικία ....τότε το αγνοείς ως θέμα.

 

Ναι έτσι είναι. οκ!

Και πάλι ευχαριστώ. Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι έχω την εξής περίπτωση: υπόγειο σε ισόγεια μονοκατοικία που έχει κύρια χρήση και όχι βοηθητική. Το κτίριο έχει οικ. άδεια του 1959, χωρίς ελπίδα εύρεσης σχεδίων, και έχοντας μόνο το έντυπο της άδειας το οποσθόφυλλο του οποίου επισυνάπτω. Η ερώτηση:

 

Καθώς τότε δεν υπήρχε Σ.Δ. παρά μόνο καλυπτόμενη επιφάνεια οικοδομής, το υπόγειο θεωρείται νόμιμα κατασκευασμένο εφόσον είναι εντός της κάλυψης; Στο έντυπο σημειώνεται επίσης και ο συνολικός όγκος, ο οποίος δεν περιλαμβανει όμως και πάλι το υπόγειο - ωστόσο και πάλι νομίζω ότι δεν έπαιζε το σενάριο να υπολογιζόταν στον όγκο το υπόγειο.

 

Από την απάντηση εξαρτάται αν θα βάλω μειωτικό συντελεστή ή όχι για τον υπολογισμό του προστίμου. Να σημειώσω ότι είναι εντελώς υπόγειο, χωρίς ξεμπάζωμα, εκτός από το σημείο της εξωτερικής πόρτας.

post-860-0-75020700-1333119598_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω τι ίσχυε τότε και αν το υπόγειο ήταν νόμιμα κατασκευασμένο. Όμως με τον ν.4014 βάζεις μειωτικό συντελστή 0.5 στα υπόγεια έτσι και αλλιώς. Ότι χρήση και να έχει το υπόγειο είτε είναι κατοικία (κύρια χρήση) είτε είναι αποθήκη (βοηθητική χρήση) εσύ θα βάλεις 0.5 στο πρόστιμο.

 

Εκτός αν δεν καταλαβαίνω την ερώτηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Έχω την αίσθηση ότι αν το υπόγειο ΔΕΝ έχει άδεια - δεν υπάρχει στα σχέδια δηλαδή, άσχετα από τη χρήση του - δε μπαίνει μειωτικός. Αν με διορθώσει κάποιος συνάδελφος αν η σκέψη μου είναι λανθασμένη.

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι σε περιπτωση καταστηματος σε πολυκατοικια που εχει απο κατω υπογειο σαν παρακολουθημα του καταστηματος αλλα η προσβαση του γινεται απο το καταστημα με οπη και μεταλλικη σκαλα και οχι απο

το κοινοχρηστο της πολυκατοικιας οπως προβλεποταν στην αδεια....Πως τακτοποιειται μια τετοια αυθαιρεσια? Το υπογειο συνεχιζει να εχει βοηθητικη χρηση και δεν εξεχει απο το εδαφος...Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Σε διώροφη οικοδομή με υπόγειο έχει γίνει αλλαγή στο περίγραμμα του υπογείου χωρίς να έχει γίνει υπέρβαση δόμησης. Και εξηγούμαι: λόγω μη δυνατότητας εκσκαφής στις άκρες του οικοπέδου (πλίθινα κτίσματα σε διπλανά οικόπεδα) το υπόγειο άλλαξε περίγραμμα, τα τετραγωνικά όμως παρέμειναν ίδια, και άλλαξε και η θέση της σκάλας. Νομίζω ότι είναι παράβαση διαμερισμάτωσης..σωστά??? ή αναλυτικός προυπολογισμός?

Edited by mpirmpili
Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι σε περιπτωση καταστηματος σε πολυκατοικια που εχει απο κατω υπογειο σαν παρακολουθημα του καταστηματος αλλα η προσβαση του γινεται απο το καταστημα με οπη και μεταλλικη σκαλα και οχι απο

το κοινοχρηστο της πολυκατοικιας οπως προβλεποταν στην αδεια....Πως τακτοποιειται μια τετοια αυθαιρεσια? Το υπογειο συνεχιζει να εχει βοηθητικη χρηση και δεν εξεχει απο το εδαφος...Ευχαριστω

 

Για εμένα είναι παράβαση διαμερισμάτωσης. Αφού δεν έχει αλλάξει χρήση και δεν έχει άλλες παραβάσεις ουσιαστικά έχει αλλάξει μόνο η θέση της σκάλας. Άρα διαφορετική διαρρύθμιση ορόφου=διαμερισμάτωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.