Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

Καλησπέρα,

έχω σε τριώροφο κτίριο ενός καταστήματος με υπόγειο την εξής αυθαιρεσία: το υπόγειο ήταν στην Ο.Α. χρήση Αποθήκη που εξυπηρετούσε με εσωτερική σκάλα το κατάστημα ενώ στην παραγματικότητας λειτουργούσε ως τμήμα του καταστήματος οπότε θα βάλω στη δήλωση ότι πρόκειται για χώρο Κ.Χ., ο οποίος χαρακτηρίζεται ως ΒΧ μόνο για τον υπολογισμό του προστίμου. (Αυτό το ξεκαθάρισα σε άλλο τόπικ)

Το πρόβλημα είναι ότι ναι μεν η άδεια που έβγαλε ο νέος ιδιοκτήτης για προσθήκη ορόφων είναι του 2004 αλλά και οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες το υπόγειο το λειτουργούσαν ως κατάστημα.

Το ερώτημα μου είναι μπορώ να βάλω συντελεστή παλαιότητας προ του 83???? παρ'ότι ήταν άλλου ιδιοκτήτη και το κτίριο είχε λιγότερους ορόφους?????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σε τι διαφέρει μία υπόγεια αποθήκη καταστήματος από ένα υπόγειο τμήμα καταστήματος;

Δεν έχει ταμείο;

Έχει πιο στενούς διαδρόμους;

Δεν έχει ωραία φωτιστικά;

Γράφει στη σκάλα: "ΜΟΝΟ Προσωπικό" ...;

 

Για να αποδείξεις την παλαιότητα της αλλαγής χρήσης πρέπει να υποστηρίξεις μία ΤΕ. Σε μία κατοικία αυτό θα ήταν εύκολο (κουζίνα, μπανιέρα, καλοριφέρ).

Στο υπόγειο τμήμα καταστήματος ποια είναι η ειδοποιός διαφορά που το χαρακτηρίζει;

 

Δυστυχώς δε βρίσκω με ποιον τρόπο θα μπορέσεις να το υποστηρίξεις...

Από την άλλη δε βρίσκω το λόγο και γιατί πρέπει να δηλωθεί...!

Link to comment
Share on other sites

Sasiag δυστύχώς αφενός έχει γίνει επώνυμη καταγγελία, αφετέρου, εκεί είναι το ταμείο του καταστήματος....Το θέμα είναι μπορεί να πάρει συντελεστή παλαιότητας ή όχι???

Link to comment
Share on other sites

Roukat

Δυστυχώς δε βρίσκω με ποιον τρόπο θα μπορέσεις να το υποστηρίξεις...

Μα ποιος κάνει τέτοιες καταγγελίες ρε γαμώτο.

 

Δυστυχώς έχεις χίλια μείον. Και στη μεταβίβαση και στην άδεια προσθήκης ο χώρος σίγουρα εμφανίζεται ως βοηθητικός. Αν υποστηρίξεις το αντίθετο σημαίνει ουσιαστικά ότι η άδεια έχει εκδοθεί με ψευδή στοιχεία και αν δεν υπάρχει και υπόλοιπο δόμησης...

.....................................................................................................

Edited by Manolis gon
σβου!!
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, προτείνω (χωρίς παρεξήγηση) να γράφουμε πιό "καλυμμένα" (δηλαδή, με άλλον τρόπο) τις συμβουλές μας....

Το site διαβάζεται από πολλούς και διαμορφώνει εικόνα ...."προς τα έξω" για το χώρο μας και για τον κλάδο μας!!

Link to comment
Share on other sites

Sagiasd ευχαριστώ για την απάντηση, θα μεταβιβάσω αυτά που μου είπες στον πελάτη μου...αλλά μάλλον είναι μονόδρομος να πληρώσει το πρόστιμο με το Ν.4014 και να διατηρήσει τη χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα, δίκαιη η κατσάδα σου και ζητώ συγγνώμη. Και άλλες φορές έχω προτείνει κάποιες άλλες οδούς ή να δείξουμε ελαστικότητα σε κάποια ζητήματα που χωρίς τον 4014 δε θα θεωρούσαμε πρόβλημα. Συνήθως γράφω ένα Off the record στην αρχή, ωστόσο γράφω την γνώμη μου απλώς για να βοηθήσω κάποιον συνάδερφο σε αδιέξοδο. Αυτό ίσως ήταν λίγο πιο βαρύ!

 

Αλλάζω λοιπόν την πρότασή μου στον Roukat ως οff the record...

Το μόνο που έχω να προτείνω, αν το κόστος ρύθμισης είναι απαγορευτικό (και δεν υπάρχει η δυνατότητα νομιμοποιήσης) είναι να ανεβάσουν το ταμείο πάνω, να ξυλώσουν τα φωτιστικά, να βάλουν ταμπέλα "ΜΟΝΟ Προσωπικό", να απεγκατασταθεί δηλ. η αυθαίρετη χρήση, να μετατραπεί πάλι σε αποθήκη, να έρθουν και πάλι από την πολεοδομία ..., να κόψουν τα πρόστιμα διατήρησης...

 

 

Δεν ξέρω αν μπορεί να διορθωθεί από τους διαχειριστές.

Μανώλη, σβησ το...!

Edited by Manolis gon
οκ εγινε σβου!
Link to comment
Share on other sites

2)Υπόγειο ξεμπαζώθηκε από μία πλευρά (είσοδος) έγινε κατάστημα (οπότε έχουμε αλλαγή χρήσης) και αυξήθηκε το ύψος του από 3μ σε 4.70 επειδή κατασκεύασαν τα θεμέλια 1.70μ πιο χαμηλά. Έτσι τους έμεινε και ύψος για ανοιχτό πατάρι εντός του τωρινού καταστήματος (πρώην υπογείου). Άρα, έχουμε ΥΔ ΒΧ (παραμένει υπόγειο από τις 3 πλευρές) + αλλαγή χρήσης + 1 παράβαση (ξεμπάζωμα) + ΥΥ (????)

 

Διαφωνώ με την αλλαγή χρήσης. Από την στιγμή που το υπόγειο είναι βοηθητικός χώρος δεν έχει χρήση. Επομένως, είτε το έχεις κάνει σπίτι είτε κατάστημα το αντιμετωπίζεις με τον ίδιο τρόπο. Και για αυτό το βασίζω στο ότι αλλαγή χρήσης έχεις μόνο από κύριο χώρο σε κύριο χώρο. Σε ερώτηση που είχα κάνει στην πολεοδομία μου έδωσαν την ίδια απάντηση και θεωρώ ότι αυτό είναι το σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφοι ερμηνευτές με μυαλά σαλάτες ( :shock: :shock: :shock: :shock: ) από το διάβασμα νόμων και εγκυκλίων (πιο πολυ διάβασμα και από τους δικηγόρους έχουμε ρίξει για αυτή τη τακτοποίηση...... :mrgreen: ),

έχω να κάνω και εγω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με 2 περιπτώσεις που έχω...

 

1)Υπόγειο δεν φαίνεται στην Ο.Α. κατασκευάστηκε και παραμένει υπόγειο. Είναι ΥΔ ΒΧ σίγουρα γιατί είναι υπόγειο αλλά είναι χωρίς υπέρβαση δόμησης ή με >50%???

 

2)Υπόγειο ξεμπαζώθηκε από μία πλευρά (είσοδος) έγινε κατάστημα (οπότε έχουμε αλλαγή χρήσης) και αυξήθηκε το ύψος του από 3μ σε 4.70 επειδή κατασκεύασαν τα θεμέλια 1.70μ πιο χαμηλά. Έτσι τους έμεινε και ύψος για ανοιχτό πατάρι εντός του τωρινού καταστήματος (πρώην υπογείου). Άρα, έχουμε ΥΔ ΒΧ (παραμένει υπόγειο από τις 3 πλευρές) + αλλαγή χρήσης + 1 παράβαση (ξεμπάζωμα) + ΥΥ (????)

 

Σημείωση: ξεχνάμε το πατάρι γιατί το βάζω σε άλλο ΦΚ.

 

Και κάτι ακόμα.... δλδ 3) Για να κρίνουμε τα μεγέθη <>50% ΥΔ και <>20% ΥΚ στις ερωτοαπαντήσεις λέει ότι λαμβάνουμε τη συνολική υπέρβαση δόμησης ανα αυτοτελή λειτουργικά ιδοκτησία και ότι λαμβάνουμε το σύνολο των υπερβάσεων ανά κατηγορία (ερωτοαπάντηση Ε2).

Δηλαδή ρωτάω...έχουμε 3 αυθαιρεσίες να καταγράψουμε σε οικόπεδο με επιτρεπόμενο ΣΔ 100μ2 α.ΥΔ 50μ 2 β. ΥΔ 50μ2 με παράβση προκηπίου γ. ΥΔ 50μ2 με ΥΚ.

Θα κάνουμε 3 ΦΚ λογικά. Η ΥΔ βγαίνει συνολικά (βάσει ερωτοαπάντησης) από 100% έως 200%. Αυτό θα το δηλώνουμε και στα 3 ΦΚ?????Γιατί το σύστημα δεν υποστηρίζει αυτό το "γενικά ή συνολικά" που λέει το ΥΠΕΚΑ.

 

 

Αυτάαααα....Πολλά μεν αλλά τι να κάνω και εγώ...από κάπου πρέπει να βοηθηθούμε και εμείς γιατί αλλιώς θα τρελαθούμε στο τέλος!!!! :shock: :shock: :shock:

 

Για το 2)

 

Διαφωνώ με την αλλαγή χρήσης. Από την στιγμή που το υπόγειο είναι βοηθητικός χώρος δεν έχει χρήση. Επομένως, είτε το έχεις κάνει σπίτι είτε κατάστημα το αντιμετωπίζεις με τον ίδιο τρόπο. Και για αυτό το βασίζω στο ότι αλλαγή χρήσης έχεις μόνο από κύριο χώρο σε κύριο χώρο. Σε ερώτηση που είχα κάνει στην πολεοδομία μου έδωσαν την ίδια απάντηση και θεωρώ ότι αυτό είναι το σωστό.

Link to comment
Share on other sites

Ιάσονα, δίκαιη η κατσάδα σου και ζητώ συγγνώμη. Και άλλες φορές έχω προτείνει κάποιες άλλες οδούς ή να δείξουμε ελαστικότητα σε κάποια ζητήματα που χωρίς τον 4014 δε θα θεωρούσαμε πρόβλημα. Συνήθως γράφω ένα Off the record στην αρχή, ωστόσο γράφω την γνώμη μου απλώς για να βοηθήσω κάποιον συνάδερφο σε αδιέξοδο. Αυτό ίσως ήταν λίγο πιο βαρύ!

 

Φίλε μου, συγγνώμη για την επισήμανση.

Δεν είχα το δικαίωμα να επέμβω, αλλά επειδή ήμουν σίγουρος ότι, δεν θα παρεξηγηθείς, θεώρησα σκόπιμο να κάνω τη συγκεκριμένη επισήμανση, διότι καλώς ή κακώς το site "διαβάζεται" και από πελάτες - ιδιοκτήτες και από εργαζόμενους σε δήμους - πολεοδομίες και από ΤΕΕ - ΥΠΕΚΑ κι άλλους δημόσιους φορείς και πολλές φορές τους ...."ανοίγουμε" τα μάτια!!!!

Καλό λοιπόν είναι και για μας, αλλά και για όλους να γράφουμε αυτά που θα θέλαμε να διαβάσουν και τα υπόλοιπα σε "προσωπικό μήνυμα".

Το ξαναγράφω (κυρίως για να το διαβάσουν όλοι), το έχω κάνει (ή μάλλον χρησιμοποιήσει) αρκετές φορές κι εγώ:

Γράφουμε αυτά που θα θέλαμε να διαβάσουν.....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.