Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπόγειο-Διάφορες περιπτώσεις


Recommended Posts

kontegr

 

Η γνωμη μου ειναι οτι αυτος ο τροπος ειναι λαθος.

 

Σε περιπτωση που υπαρχει συσταση οριζοντιας ιδιοκτησιας, τοτε η υπερβαση δομησης πρεπει να συγκρινεται με τα τετραγωνικα της αδειας της ΚΑΘΕ οριζοντιας

ιδιοκτησιας.

 

Παραδειγμα:

Πολυκατοικια 7-οροφη με 20 διαμερισματα και συνολικη δομηση 700μ2.

Εστω οτι ρυθμιζω αυθαιρεσια 10 τ.μ. μιας ιδιοκτησιας συνολικης επιφανειας 50.μ.

 

Το λογικο ειναι να πω 10/50 και οχι 10/700 (αν και δεν αλλαζει κατι στο προστμο)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 670
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

θα μπορούσε να ήταν και έτσι, αλλά νομίζω δεν είναι λογικό να υπολογίζεις το ποσοστό της δόμησης επι της επιτρεπόμενης της οριζόντιας και το ποσοστό της κάλυψης/ ύψους επί το τα επιτρεπόμενα του όλου οικοπέδου... δεν γίνεται να εφαρμόζουμε 2 λογικές για όμοιας λογικής συγκρίσεις...

Άσε που καμιά διευκρίνηση δεν υποδεικνύει κάτι τέτοιο, αντίθετα μας είπαν ότι ΔΕΝ υποχρεούμαστε να διαβάζουμε τίτλους (και κατ επέκταση ποσοστά συνιδιοκτησιών) για τον νόμο αυτό...

Edited by kontegr
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη αν καποιος εχει κανει, σε μια πολυκατοικια, αυθαιρεσια 5 μ2, θα εχει την ιδια αντιμετωπιση με καποιον ο οποιος εκανε 50 μ2?

Link to comment
Share on other sites

Τα φώτα σας συνάδελφοι....

 

Στην Ο.Α. εμφανίζεται υπόγειος (από την μπροστινή πλευρά φλατ ως προς τον δρόμο) βοηθητικός χώρος ύψους 1,5μ, με εμβαδόν 51,97τμ

 

Σήμερα είναι κατάστημα με ύψος 2,7μ

 

Βάζω υπηρεσίες, αλλαγή χρήσης, καμία υπέρβαση δόμησης,

υπέρβαση ύψους 120εκ?

 

ή

υπηρεσίες, αλλαγή χρήσης, ΥΒΧ 51,97τμ, υπέρβαση δόμησης,

και υπέρβαση ύψους 120εκ

 

ή

 

υπηρεσίες, αλλαγή χρήσης, ΥΚΧ 51,97τμ, υπέρβαση δόμησης,

και υπέρβαση ύψους 120εκ

 

σας ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

pa_nik_

μου έχει τύχει ανάλογη περίπτωση, και κανένας δεν μπορεί να μου απαντήσει βέβαια.

Άπό τη ΔΟΚΚ μου είπαν ότι ναι μεν το κτίριο είναι προ του 55 αλλά δεν μπορείς να αγνοήσεις

την άδεια, αφού στη βεβαίωση που θα σου ζητηθεί θα πρέπει να πεις ότι η κατασκευή έχει

γίνει σύμφωνα με την άδεια.

Έχω καταλήξει στο ότι πρέπει να πάει με τον 4014 για να είμαστε καλυμμένοι, αλλά στα σχόλια να αναφερθείς στο ότι

το κτίριο είναι υφιστάμενο προ του 55, του οποίου όμως το υπόγειο δεν φαίνεται στην άδεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Συνάδελφοι έχω περίπτωση δύο υπογείων το ένα δίπλα στο άλλο τα όποια είχαν μια ανισοσταυμία στην θεμελίωση! Αυτο είχε σαν αποτέλεσμα να υπάρχουν 2 σκαλοπάτια για την επικοινωνία του ενός με του άλλου! Στην πράξη το δάπεδο έγινε όλο σε μια ευθεία!!! Να σημειώσω πως η οροφή είναι στο ίδιο σημείο με τα σχέδια!!!

...

Σε περιπτώσεις όπου οι ανώτερες στάθμες δεν έχουν αλλάξει θέση σε σχέση με την άδεια (με το επίπεδο του δρόμου τελικά) δε χρειάζεται να υπολογισθεί υπέρβαση ύψους, αλλά με αναλυτικό οι εργασίες που έγιναν (ή θα έπρεπε να γίνουν) ώστε ο χώρος να έρθει στη σημερινή του αυθαίρετη μορφή.

Λαμβάνω υπόψη ότι οι οροφές των υπογείων βρίσκονται στην ίδια στάθμη σε σχέση με την άδεια. Αν όχι χρειάζεται υπολογισμός με υπέρβαση ύψους.

Να φανταστώ ότι γίνονται δύο δηλώσεις, δεξί και αριστερό υπόγειο. Για το αριστερό αναλυτικός χρειάζεται εφόσον η πρόσοψη έχει ισογειοποιηθεί.

Για το δεξί χρειάζεται πάλι αναλυτικός για την πρόσοψη και ταυτόχρονα για το μπάζωμα κάτω από το δάπεδο. Να γίνει σαφής περιγραφή στην τεχνική έκθεση και θα σε καλύψει πλήρως στην αύξηση ύψους του ισογείου.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι είναι ξεχασμένο θέμα αλλά μηπως έχετε για το #59 κάποια άποψη?

 

Νομίζω με ένα 500ρικο για συνολικό ξεμπάζωμα και μια υπέρβαση ύψους με τα τετραγωνικά του δεξιού υπογείου θα είσαι διασφαλισμένος. Απλά εξέτασε την περίπτωση αν δεν έχει εξοφλήσει με τον 3843 το πρόστιμο, μήπως συμφέρει να το κάνει συνολικά με τον 4014. Με το σχέδιο νόμο που έβγαλαν συγχωνεύονται και τα παράβολα του 3843.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συνάδελφοι,

 

έχω μια περίπτωση πολυκατοικίας εντός σχεδίου με άδεια με 5 θέσεις γκαράζ στο υπόγειο που κάθε μια είναι αυτοτελή ιδιοκτησία και θέλει δικό της φάκελο 4014. Το περίγραμμα του υπογείου είναι σωστό (νόμιμο) και περιλαμβάνει εκσκαφή 100% του οικοπέδου. Όμως η διαμόρφωση μέσα έχει αλλάξει τελείως. Η σύσταση που είχε γίνει (πράξη γκαράζ) κατά την ΟΑ δεν εφαρμόστηκε ποτέ. Τελικά έγιναν 4 θέσεις σε νέες θέσεις στο χώρο, κάποιες αποθήκες και λεβητοστάσιο σε θέση παράνομη εκτός κάλυψης (κάτω από κήπο, στο Δ). Άρα, νέα σύσταση δεν γίνεται, και νομιμοποίηση με πολεοδομία δεν γίνεται. Η συμβολαιογράφος μου ζητά 5 (όχι 4) φακέλους 4014 για τις θέσεις στάθμευσης για να κάνει νέα σύσταση. Σας φαίνεται λογικό ? Πως τακτοποιούνται αυτές οι θέσεις? Ούτε εργασίες αναλυτικού υπάρχουν (κατηγορία 13), διότι οι 4 θέσεις που μετακινηθήκαν, άδειοι χώροι ήταν και άδειοι παρέμειναν! Να τις βάλω σαν

ΥΔ Χ 10,13μ2 Χ 0,5 (ΒΧ) Χ ΤΖ ?????

Έχει κανείς άποψη ή παρόμοια περίπτωση, για να με συμβουλέψει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.