Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΑ σε ενοικίαση


trianthis

Recommended Posts

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Στην περίπτωσή μου δεν έχω καν, καταναλώσεις σε θέρμανση ή ψύξη, το οποίο είναι φυσιολογικό, λόγω της χρήσης, ενώ ταυτόχρονα έχω άνεση χρηστών.

Έχει νόημα στο .rar των σκαριφημάτων να τα περάσω όλα αυτά;
Από εκεί και πέρα τα αγνοώ λοιπόν όλα αυτά και φτιάχνω ένα φανταστικό σενάριο, όπου το κτίριο θα δουλεύει όπως περιγράφεται στις ΤΟΤΕΕ.

Στο σενάριο με τις προτάσεις, να κινηθώ πάνω στο φανταστικό σενάριο ή να κάνω προτάσεις που να βοηθάνε την "πραγματική" κατάσταση; Στην 1η περίπτωση θα ανέβω κατηγορίες, στην 2η περίπτωση θα προτινώ σωστές βελτιώσεις. Ποιος είναι ο σκοπός του σεναρίου;

 

ΖΝΧ να υπολογίσω με τα άτομα; Αυτό δεν έχει να κάνει με την ΘΖ. Αν τελικά προτίνω βελτίωση με βάση την πραγματικότητα, τείνω να βάλω μόνο ηλιακό πάντως.

 

ΥΓ.

Ως προς τις συσκευές και τον εξοπλισμό, μάλλον ήταν πρόθεση του ΚΕΝΑΚ να μην βάλει τις καταναλώσεις για την λειτουργία τους, όπως εξαίρεσε συνολικά τα βιομηχανικά κτίρια.

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σε πολυκατοικία χωρίς σύσταση μου ζητάνε να κάνω ενεργειακά για τα διαμερίσματα του Α' και του Γ' ορόφου μόνο. Υπάρχει πρόβλημα με αυτό ?

 

Νομίζω μπορώ ανά ξεχωριστή κτιριακή μονάδα (αυτοτελές διαμέρισμα) και όχι υποχρεωτικά ανά οριζόντια ιδιοκτησία.

Edited by nik
Link to comment
Share on other sites

Ναι μπορείς κανονικά. Οπως το γραφεις είναι

Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. έχω ένα ισόγειο μιας διώροφης οικοδομής για το οποίο θέλω να εκδόσω ΠΕΑ. 

από τα 100τμ. του ισόγείου  για τα 35 έχει γίνει μετατροπή της οικοδομικής άδειας σε κατάστημα (με άδεια λειτουργίας ΚΥΕ στο παρελθόν) και τα υπόλοιπα 75 είναι κατοικία (δεν υπάρχει οριζόντια)

ο ιδιοκτήτης θέλει να ενοικιάσει  και τα δύο σαν διαμέρισμα-κατοικία σε δύο διαφορετικούς ενοικιαστές. 

μπορώ να εκδόσω 2 ξεχωριστά ΠΕΑ για κάθε τμήμα του ισογείου με χρήση διαμέρισμα-κατοικία? 

στο χώρο καταστήματος 35τ.μ. υπάρχει κουζίνα και wc και θέλει να το ενοικιάσει ως διαμέρισμα. 

υπάρχει πρόβλημα να βγάλω 2 πιστοποιητικά με χρήση διαμέρισμα-κατοικία αφού έστι πρόκειται να ενοικιαστούν?

υγ. η οικοδομή είναι του '73 και αλλαγή χρήσης του τμήματος το 2005.

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Υποχρεωτικά θα κάνεις 2 ΠΕΑ.

Ένα ΠΕΑ θα μπορούσες να εκδόσεις αν είχαν ίδια χρήση.

Υπάρχει πρόβλημα μόνο αν είναι λειτουργικά εξαρτώμενοι οι χώροι.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν ήταν λειτουργικά εξαρτώμενοι χώροι, έχεις δύο επιλογές:
χώρος πολλαπλών χρήσεων (είναι σωστό, γιατί έχεις περισσότερες από μία χρήσεις)
ή το πας με την επικρατέστερη (σε τ.μ. ή σε ώρες την ημέρα, το βλέπεις), όπως θα έκανες αν ένας μηχανικός πχ, είχε για γραφείο του μια γωνία στο σαλόνι του.

μπορείς εκεί που ανεβάζεις τα σκαριφήματα να σημειώσεις και την παραπάνω παραδοχή, ως πλησιέστερο μοντέλο, στα διαθέσιμα του ΤΕΕ-ΚΕΝΑΚ.

Αν μια εκ των χρήσεων εξαιρείται του ΚΕΝΑΚ (πχ συνεργεία), εκεί μάλλον θα το πήγαινα είτε με την 2η λύση ή λύνοντας το πιθανό δωματιάκη του γραφείου αυτόνομα.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπέρα, 

Διαμέρισμα <50μ2 εμπίπτει στις εξαιρέσεις σύνταξης ΠΕΑ, σωστά?

 

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ 19/11/2020

Εφόσον δεν υπάρχει υποχρέωση έκδοσης ΠΕΑ, είναι σαφές ότι δεν υφίσταται υποχρέωση καταχώρισης του ΠΕΑ στις εφαρμογές της ΑΑΔΕ αλλά απαιτείται να δηλώνεται ο λόγος της εξαίρεσης (π.χ. κτίριο ωφέλιμης επιφανείας μικρότερο από 50τ.μ.).

Link to comment
Share on other sites

Το ΠΕΑ κτιρίου ή κτιριακής μονάδας απεικονίζει την ενεργειακή κατάταξη ενός κτιρίου ή κτιριακής μονάδας - όπου ως "Κτιριακή μονάδα" ορίζεται το "τμήμα, όροφος ή διαμέρισμα εντός κτιρίου, που έχει σχεδιαστεί ή υποστεί μετατροπή ώστε να χρησιμοποιείται χωριστά" -

Link to comment
Share on other sites

http://www.pomida.gr/energiako_pistopoiitiko.php

 

ε) μεμονωμένα κτίρια, με συνολική ωφέλιμη επιφάνεια μικρότερη από πενήντα τετραγωνικά μέτρα (50 τ.μ.), για τα οποία ισχύουν μόνον οι ελάχιστες απαιτήσεις που αφορούν σε δομικά στοιχεία του κτιριακού κελύφους.

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.