Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΠΕΑ σε ενοικίαση


trianthis

Recommended Posts

Συνάδελφοι, τώρα που χαλαρώσαμε λίγο από το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ, έχει πολύ γέλιο να παρακολουθήσετε πόσες ενεργές αγγελίες υπάρχουν για ακίνητα ενεργειακής κατάταξης Α+!!!

Πήρα τηλέφωνο μία στην τύχη να σπάσω πλάκα.  Ήταν μεσίτης.

Του ζήτησα αν μπορεί να μου στείλει το ΠΕΑ.

Όταν κατάλαβε ότι δεν είμαι άσχετος, άρχισε να λέει ότι είναι καινούργια κατασκευή, ότι μάλλον έχει γίνει κάποιο λάθος στο ΠΕΑ κλπ 😂

Link to comment
Share on other sites

1 λεπτό πριν, gsaraf said:

Συνάδελφοι, τώρα που χαλαρώσαμε λίγο από το ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ, έχει πολύ γέλιο να παρακολουθήσετε πόσες ενεργές αγγελίες υπάρχουν για ακίνητα ενεργειακής κατάταξης Α+!!!

Πήρα τηλέφωνο μία στην τύχη να σπάσω πλάκα.  Ήταν μεσίτης.

Του ζήτησα αν μπορεί να μου στείλει το ΠΕΑ.

Όταν κατάλαβε ότι δεν είμαι άσχετος, άρχισε να λέει ότι είναι καινούργια κατασκευή, ότι μάλλον έχει γίνει κάποιο λάθος στο ΠΕΑ κλπ 😂

Καλά ήδη από πριν ήταν για γέλια!! Τώρα πλέον, επειδή είναι υποχρεωτικό στις αγγελίες, εγώ που ψάχνω σπίτι βρίσκω συνέχεια ότι "Είναι σε διαδικασία έκδοσης".

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,

Διαμέρισμα που θέλουν να το βάλουν πλατφόρμα airbnb θέλει ΠΕΑ;;;;

Στην πλατφόρμα στην εφορεία που έβγαλαν αριθμό μητρώου για το ακίνητο δεν τους ζητήθηκε ΠΕΑ όταν το έφτιαχναν;

Link to comment
Share on other sites

Κατά την άποψή μου το airbnb αποτελεί βραχυχρόνια μίσθωση,

άρα ανήκει στην παρ. 5δ) της Εγκυκλίου που βγήκε 19/11/2020:

δ) κατά τη μίσθωση (μακροχρόνια, βραχυχρόνια, υπεκμίσθωση) σε νέο ενοικιαστή κτιρίου

ή κτιριακής μονάδας, μέχρι την ενεργοποίηση της Ταυτότητας του Κτιρίου,

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σε παλαιά και ενεργή μίσθωση που λήγει η 10ετής διάρκεια του ΠΕΑ υπάρχει υποχρέωση ανανέωσης ή υπάρχει ασάφεια;

Προσωπικά όπως καταλαβαίνω το θέμα ο νομοθέτης θέλει ανά πάσα στιγμή να υφίσταται ισχύον ΠΕΑ αλλά στο ν.4122/13 η φρασεολογία αφορά το πότε πρέπει να εκδίδεται.

Link to comment
Share on other sites

Το ΠΕΑ όπως το καταλαβαίνω απαιτείται σε επαφή με την πολιτεία (πχ έναρξη/ανανέωση μίσθωσης). Όπως και να έχει, η πολιτεία είναι ενήμερη για την διάρκεια του ΠΕΑ καθώς και για την ισχύ του μισθωτήριου. Αν θέλει να το ανανεώσουμε θα στείλει μήνυμα μέσω της ΑΑΔΕ στον ιδιοκτήτη και τον ενοικιαστή. Οπότε μην σκας. Αν χρειάζεται κάτι, θα σε ειδοποιήσει (τον ιδιοκτήτη).
Τώρα αυτό με την ηλεκτρονική ταυτότητα, που είναι διαρκώς ενεργή, ως απαίτηση για ενημερώσεις, νομίζω ότι είναι υποχρέωση του ιδιοκτήτη πάλι να αναλαμβάνει όταν χρειαστεί να αναθέτει την όποια ενημέρωση, αλλά και πάλι του ζητάνε το πιστοποιητικό της ταυτότητας από δω και από εκεί. Οπότε, αν θέλει κάτι η πολιτεία, θα μας ενημερώνει....
 

Υ.Γ.

(μόλις προσλάβει το προσωπικό για να το κάνει)

 

Edited by jedi.Yannis
Link to comment
Share on other sites

Ναι, επειδή η ΗΤΚ έχει διαρκή υποχρέωση ενημέρωσης θεωρώ ότι αργά ή γρήγορα θα βγει οδηγία για υποχρεωτική ανανέωση και των ΠΕΑ.

Σε περίπτωση που γνωρίζω για ΠΕΑ που έληξαν τέλος Μαρτίου/2022 δεν έχει έρθει κάποια ειδοποίηση στον ιδιοκτήτη πάντως...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό με τις ειδοποιήσεις ήταν πιο πολύ ειρωνικό, από την πλευρά μου προς την πολιτεία που έχει βαρέσει συντεταγμένη διάλυση από το 2009 μέχρι σήμερα.
Επίσης θα έπρεπε να υπάρχει δυνατότητα απλής ανανέωσης (όπως τα παραρτήματα) αν δεν έχουν γίνει εργασίες ριζικής ανακαίνισης στο κτίριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.