Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

ΠΕΑ σε ενοικίαση


trianthis

Recommended Posts

Καλημέρα και καλή χρονιά στο φόρουμ!! Μια ερώτηση για το 2017.... για το καλό του έτους :P 

 

Ιδιοκτήτης δεν έχει κάνει αποδοχή κληρονομιας από το 2008 και έχει κάνει μαζί με τους άλλους κληρονόμους δήλωση κληρονομιάς στην εφορία. Εγω μπορω να εκδώσω ΠΕΑ προς ενοικίαση;; Η΄ πρέπει να υπάρχει αποδοχή κληρονομιάς κατ ελαχιστον και από όλους;;

Link to comment
Share on other sites

Το ΠΕΑ εκδίδεται στο κτήριο ή στη κτηριακή μονάδα (διαμέρισμα, κατάστημα) και όχι σε πρόσωπο !

Τώρα ως ''ιδιοκτήτη'' πρόσθεσε όλους τους συνιδιοκτήτες και ως επικεφαλής των ιδιοκτητών (σε συνενόηση) βάλε κάποιον απο αυτούς.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.....απλά θέλω να επιβεβαιωσω κάτι....."το ΠΕΑ ακολουθεί το ακίνητο".......όταν εχουμε εκδώσει ΠΕΑ για κάποιο ακίνητο και θέλουμε να το επανεκδόσουμε για άλλον ιδιοκτήτη τι πρέπει να κάνουμε;

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι να αναβαθμίζεται ενεργειακά (κατά % ή κατα μια κατηγορία) το νέο ΠΕΑ που θα εκδώσεις, σε σχέση με το υπάρχον, το εκδίδεις βάζοντας το όνομα του νέου (?) ιδιοκτήτη !

 

Αλλοιώς παραμένει σε ισχύ το υπάρχον.

Link to comment
Share on other sites

Τυπώνεις το ιδιο...

ΑΝ ΤΥΠΩΣΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ Ο ΚΑΙΝΟΥΡΙΟΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΗΣ?

 

Μη γράφετε με κεφαλαία.

Παρακαλώ, διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής.

Ευχαριστώ, hkamp.

Edited by hkamp
Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να φαίνεται ο καινούριος. Το ΠΕΑ αφορα το ακίνητο και οχι τον εκάστοτε ιδιοκτήτη.

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε antloukidis σε κάποια απο ... τις εγκυκλίους (πρέπει να ψάξω και δεν είμαι γραφείο) ! :smile:

 

Γεγονός είναι οτι το ΠΕΑ ακολουθεί το ακίνητο (όχι τον ιδιοκτήτη) και παραμένει σε ισχύ μέχρι να επέλθει κάποια ενεργειακή αναβάθμιση !!!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα.....απλά θέλω να επιβεβαιωσω κάτι....."το ΠΕΑ ακολουθεί το ακίνητο".......όταν εχουμε εκδώσει ΠΕΑ για κάποιο ακίνητο και θέλουμε να το επανεκδόσουμε για άλλον ιδιοκτήτη τι πρέπει να κάνουμε;

 προβλέπεται αμοιβή για αντίγραφο σε άλλον ιδιοκτήτη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.