Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΠΕΑ σε ενοικίαση


trianthis

Recommended Posts

Βιοτεχνία με χώρους γραφείων περίπου 78 τ.μ. καθώς και εκθεσιακό χώρο περίπου 98 τ.μ., όλα στο ίδιο κτίριο μαζί με τους χώρους της βιοτεχνίας, χρειάζεται δύο ξεχωριστά ΠΕΑ; Σε αυτήν την περίπτωση ο λογιστής θα φτιάξει δύο μισθωτήρια; 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Την βοήθειά σας στο παρακάτω.

ΔΕΔΟΜΕΝΑ:

Στο συμβόλαιο αναγράφει: "Οροφοδιαμέρισμα (Α1) Α' ορόφου"

Στο συμβόλαιο αναγράφει: "120 τμ"

Στη δήλωση του κτηματολογίου αναγράφει: στην θέση "Αριθμός ορόφου στον τίτλο" το νούμερο "1" στην θέση "Αριθμός οριζόντιας ιδιοκτησίας στον τίτλο" το νούμερο  "1" (διαφορετικά λεκτικά από ότι στο συμβόλαιο)

Στη δήλωση του κτηματολογίου αναγράφει: στην θέση "Εμβαδόν" 120τμ (όσο και στο συμβόλαιο)

Πραγματικότητα: έχουν γίνει δύο ξεχωριστά-ανεξάρτητα διαμερισμάτα 60τμ και 60τμ

Δεν έχουν τακτοποιηθεί (το οποίο δεν ενδιαφέρει στην έκδοση ΠΕΑ)

Προς ενοικίαση το ένα από τα δύο.

 

ΖΗΤΟΥΜΕΝΑ:

1) Μπορώ να εκδόσω ΠΕΑ που να αφορά μόνο το ένα από τα δύο ?

2) Αν μπορώ να εκδόσω ΠΕΑ, στο ΠΕΑ στον "Αριθμό Ιδιοκτησίας" τι περιγραφή κάνω ώστε να ορίσω το διαμέρισμα που ενδιαφέρει με δεδομένα α) της περιγραφής του συμβολαίου και β) ότι το καθένα είναι ίδιων τετραγωνικών ?

 

Στο βαθμό που αυτό είναι εφικτό θα ήθελα και κάποια αναφορά στη νομοθεσία ή οπουδήποτε θεωρείτε χρήσιμο για τα ερωτήματά μου

Ευχαριστώ.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

ΖΗΤΟΥΜΕΝΑ:

1) Μπορώ να εκδόσω ΠΕΑ που να αφορά μόνο το ένα από τα δύο ? Ναι
2) Αν μπορώ να εκδόσω ΠΕΑ, στο ΠΕΑ στον "Αριθμό Ιδιοκτησίας" τι περιγραφή κάνω ώστε να ορίσω το διαμέρισμα που ενδιαφέρει με δεδομένα α) της περιγραφής του συμβολαίου και β) ότι το καθένα είναι ίδιων τετραγωνικών ? Δώσε (σε συνεννόηση με τον ιδιοκτήτη) ενα νούμερο πχ 1Α ή 1Β ή δές πως τα 2 διαμερίσματα έχουν καταχωρηθεί στο πινακα κοινοχρήστων της πολυκατοικίας και προχώρα στην έκδοση του ΠΕΑ
Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να μη δοθεί αυθαίρετα ονομασία στα διαμερίσματα

Πιο σωστό πιστεύω πως είναι να χαρακτηριστούν από τη θέση τους

π.χ. βορινό, φάτσας, κλπ

ώστε σε περίπτωση ελέγχου, να είναι εύκολος ο εντοπισμός

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι καλησπέρα.

Έχω περίπτωση διαμερίσματος σε πολυκατοικία του 1960, που πρόκειται να ενοικιαστεί για συστεγασμένα ιατρεία και μου ζητήθηκε ΠΕΑ. Έχω δύο ερωτήσεις:

α) σε ποιό βαθμό μπορώ να παραβλέψω αύξηση της επιφάνειας του διαμερίσματος εις βάρος γειτονικού (του ίδιου ιδιοκτήτη) και κοινόχρηστου φωταγωγού;

β) τα στοιχεία στην ενεργειακή επιθεώρηση θα αφορούν την υπάρχουσα χρήση του διαμερίσματος, δηλ. κατοικία, σωστά;

Ευχαριστώ

Edited by panosz
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου

α) Δε νομίζω οτι είναι σωστό να παραβλέπεις τίποτα. Εμβαδομετρείς τον χώρο και βάζεις αυτό που μέτρησες. Κάποιες φορές αν υπάρχει μια πολύ μικρή απόκλιση στο μέτρημα σου με αυτό που σου δηλώνουν , οκεή εγώ προσωπικά θεωρώ οτι μπορεί να έκανα εγώ λάθος και βάζω τα τμ που μου δηλώνουν.

 

β) Εγώ θα μελετούσα το πεα ως κατοικία-διαμέρισμα αφού αυτή είναι η σημερινή χρήση του αλλά και αυτή σύμφωνα με την  οικοδομική άδεια. 

Link to comment
Share on other sites

Θα το έβγαζα ως ιατρείο με το σκεπτικό ότι αυτοί που θα νοικιάσουν θέλουν να γνωρίζουν τι κατηγορία είναι με βάση την χρήση που θα κάνουν και όχι την τρέχουσα. Λέμε τώρα, σιγά μην τους νοιάζει...

 

Αν η διαφορά είναι πολύ μικρή μεταξύ εμβαδομέτρησης και δηλωθείσας, τότε ναι, π.χ. 1,00τ.μ. (όσο ένας ορθοδρομικός τοίχος μήκους 10μ.). Αλλά για παραπάνω πιθανόν να υπάρχει θέμα, καθώς πλέον ανεβάζουμε κατόψεις με διαστάσεις, κι αν κάποιος κάνει μια αντιπαραβολή εκτιθέμεθα.

Edited by panos-vicious
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

..........

Κανόνας: στο ΠΕΑ αποτυπώνουμε ό,τι ακριβώς υπάρχει, αδιαφορώντας για τυχόν αυθαιρεσίες

Επίσης, ως χρήση βάζουμε την υφιστάμενη. Αν συμφωνεί και με την άδεια, ακόμη καλύτερα. Αν οι ενοικιαστές θέλουν να γνωρίζουν την κατάταξη με βάση τη χρήση που επιθυμούν, πολύ ευχαρίστως και επί πληρωμή, να κάνουμε την αντίστοιχη μελέτη. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.