Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

διαχωρισμος ιδιοκτησιων και ν.3843


mixyak790

Recommended Posts

πελάτης εχει διαχωρισει την ιδιοκτησια του σε 2 διαμερισματα.Σε καθε ένα από αυτά έχει κλείσει εναν ημιυπαίθριο χώρο.Στο εγκεκριμένο σχέδιο της αδείας φαίνεται 1 διαμέρισμα.Να φτιάξω δύο φακέλους η ενα φακελο,αγνοωντας τον διαχωρισμό;και μετα με τη βεβαίωση μεταβίβασης τι γίνεται;σημειωτέον τα διαμερίσματα έχουν ξεχωριστά συμβόλαια.

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

δεν χρειαζόταν μηχανικος ουτε σχεδια τοτε ,μονο δικηγορος...

η γνωμη μου ειναι η εξης: δυο φακελοι ,ο καθενας με τον ημιυπαιθριο του....

και μετά αν γινεται Ο.Α. για διαχωρισμό διαμερισμάτων....

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Ο ελεγκτής της Πολεοδομίας θα δει το αρχιτεκτονικό σχέδιο της κάτοψης του ορόφου, όχι το συμβόλαιο. Άρα πας (κατά τη γνώμη μου) για έναν φάκελο.

 

Όσον αφορά την βεβαίωση νομιμότητας για μελλοντική μεταβίβαση, ως έχει τώρα η κατάσταση, δεν μπορεί (πάλι κατά τη γνώμη μου) να εκδοθούν. Θα πρέπει να προηγηθεί αναθεώρηση αδείας για το διαχωρισμό του ενός διαμερίσματος σε δύο.

Edited by gp1
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις ξεκαθαρίσει για ποιο λόγο θες να χρησιμοποιήσεις τον 3843.Να υποθέσω ότι οι ΗΧ που λες μάλλον τους έκλεισαν?Το ορθότερο θα ήταν με μια ΕΕΜκλίμακας να δηλώσεις τις εσωτερικές αλλαγές και μετά τακτοποίηση.Δεν προλαβαίνεις όμως με τον 3843.Αν πας με 2 φακέλους ίσως να βρεις αντίσταση από τον υπάλληλο της πολεοδομίας όπως λέει σωστά ο gp1.Μήπως μια βόλτα από εκεί και μετά από προφορική οδηγία κάνεις ότι αποφασίσετε?

Link to comment
Share on other sites

Βγαίνει ΕΕΜκλίμακας για διαχωρισμό διαμερισμάτων;νομίζω πως όχι....

Edited by mixyak790
Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τις υδραυλικές εργασίες , τις αλλαγές όψεων ή όχι και γενικά το μέγεθος της επέμβασης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.