Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Φ/Β στη στέγη-ΕΣΠΑ-πώληση ηλ.ενέργειας στην Δ.Ε.Η


saloniker

Recommended Posts

Φίλτατε εδώ μιλάμε για μονάδα παραγωγής ηλεκτρικής ενέργειας απο Φ/Β όχι για ένα κλιματιστικό. Αν ο σύμβουλος υλοποίησης είναι χύμα και πουθενα να μην τα συνδέσεις δεν τρέχει τίποτα αλλά αν δεν είναι θα υπάρξει πρόβλημα και θα χρειαστεί τρέξιμο, αυτό λέω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θα το θέσω διαφορετικά...

Ας υποθέσουμε ότι έχει εγκατασταθεί κανονικά το φωτοβολταϊκό σύστημα αυτόνομης ηλεκτροδότησης, το οποίο τροφοδοτεί επιλεγμένο (και απομονωμένο από το υπόλοιπο δίκτυο) μέρος της εγκατάστασης. Το σύστημα διαθέτει απλό, "σκέτο" inverter.

Παράλληλα υπάρχει και έναν φορτιστής κατάλληλος για την συστοιχία των συσσωρευτών του συστήματος.

Ο φορτιστής είναι μόνιμα "στην πρίζα" αλλά δεν λειτουργεί συνεχώς γιατί ελέγχεται από έναν αυτοματισμό ο οποίος τον ενεργοποιεί μόνο όταν οι συσσωρευτές έχουν εκφορτιστεί κάτω από κάποιο επίπεδο και αντίστοιχα τον απενεργοποιεί όταν το επίπεδο φόρτισης ανέλθει σε πάνω από κάποιο άλλο επίπεδο.

Που πιθανά να εντοπίσει πρόβλημα ο σύμβουλος υλοποίησης?

Ο σύμβουλος υλοποίησης δεν είναι "χύμα" και δεν πρέπει να είναι "χύμα", όμως δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε στο τυπικό μέρος ούτε επί της ουσίας.

Αν πέσεις σε κανένα που ψάχνει να σου βρει "ψεγάδι" για άλλον λόγο, τότε βοήθειά σου :grin: .

Οι σύμβουλοι υλοποίησης που επιθεωρούν την υλοποίηση του προγράμματος σπανίως έχουν τόσο εξειδικευμένες γνώσεις, στην προκειμένη όμως περίπτωση "βολεύει" να έχει γιατί απλά θα καταλάβει αμέσως την εξήγηση που θα του δώσεις (αν υποθέσουμε ότι θα ζητήσει έξήγηση...).

 

Πάντα φιλικά...

Link to comment
Share on other sites

Συνενόηση παντόφλα :smile:

Αν το μέρος της εγκατάστασης που τροφοδοτείται είναι πλήρως απομονωμένο δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, πρόβλημα υπάρχει όταν πάς π.χ και συνδέσεις ένα μονοφασικό Φ/Β απευθείας πάνω στον πίνακα εκεί πρέπει να μπείς στην διαδικασία του αυτοπαραγωγού και εκεί εγώ είχα αντιμετωπίσει θέμα γιατί ο εξυπνόπουλος που έκανε το φάκελο για το ΕΣΠΑ δεν είχε υπολογίσει αυτόνομο σύστημα αλλά διασυνδεδεμένο και μετά δεν έβγαινε να σωρέσει στο έργο λύση αντίστοιχη με αυτή που περιγράφεις.

 

Εννοείται φιλικά :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Παιδιά τελικά τι γινεται με το ΕΣΠΑ και τους αυτοπαραγωγούς?

 

Μπορούμε να εγκαταστήσουμε σύστημα αυτοπαραγωγού τελικά ή όχι? Επίσης θα πρέπει (αν εγκριθεί ο ενδεχόμενος πελάτης απο το ΕΣΠΑ) να ενημερωθεί η ΔΕΗ ή οχι?

 

Διαβασα τα παραπανω και έχω λίγο μπερδευτεί.

 

Ρωτάω γιατι πελάτης μου ετοιμάζει να καταθέσει προταση για το ΕΣΠΑ και θελει να συμπεριλαβει και φ/β ως αυτοπαραγωγός ή και με σύστημα back-up.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασε τον οδηγό για το τελευταίο ΕΣΠΑ. Μπορεί να βάλει αυτόνομο το οποίο θα παράγει κατά μέγιστο σε ετήσια την καταναλισκόμενη ενέργεια της επιχείρησης που αποδεικνύεται από λογαριασμούς της ΔΕΗ.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά , δεν διευκρινίζει όμως εάν θα σου επιτρέψει να κάνεις net metering ως αυτοπαραγωγός.

Σίγουρα μπορείς να κάνει αυτόνομο αλλά θεωρώ πιο λογικό τον αυτοπαραγωγό εάν το επιτρέψουν να το δέχεται και η ΔΕΗ

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν νομίζω να επιτρέπεται κάτι τέτοιο. Σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με ΕΦΕΠΑΕ μου το διευκρίνισαν. Αν θες πάρε κι εσύ ένα τηλ. μην τυχών και έχει αλλάξει κάτι μιας και είχα επικοινωνήσει στις αρχές του προγράμματος. Τηλ ΕΦΕΠΑΕ 210 6985210.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δεν επιτρέπεται φωτοβολταϊκό σύστημα διασυνδεδεμένο με τη ΔΕΗ (στο πρόγραμμα των οικιακών) να μπει σε ΕΣΠΑ ή οποιασδήποτε μορφής άλλη επιδότηση.

Link to comment
Share on other sites

Κωστα, εγω αναφερομαι για φ/β συστημα ως αυτοπαραγωγος, όχι διασυνδεδεμενο. Επίσης, εδω θελω να αναφερω πως υπάρχει εταιρεία η οποια έχει εγκαταστησει πολλά (παρα πολλα) φ/β συστημα συνδεδεμενα στ υπαρχον ρολοι της ΔΕΗ - δηλαδη αυτοπαραγωγος κατα καποιο τροπο- και επειδη ετυχε και μιλησα μαζι τους, επεμεναν οτι δεν ειναι παρανομο και ποτε δεν εχουν αντιμετωπισει προβλημα με την ΔΕΗ, βεβαια οταν τους ρωτησα αν το γνωστοποιουν, μου ειπαν οτι ποτε δεν εχουν γνωστοποιησει καμια εγκατασταση τους τετοια...

 

...Βγαλτε συμπερασμα...εγω εχω χασει την μπαλα... :shock:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.