Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Φ/Β στη στέγη-ΕΣΠΑ-πώληση ηλ.ενέργειας στην Δ.Ε.Η


saloniker

Recommended Posts

Μα δουλευομαστε τωρα?

πως να αντιμετωπισουν προβλημα με τη ΔΕΗ αφου δεν το εχουν γνωστοποιησει?

 

Ειναι δυνατον να εχουν παραγωγη ενεργειας που διαχεουν στο δικτυο και να μην το γνωριζει ο παροχος?

Μονο αν υπαρχει πληρη απομονωση απο το δικτυο δεν ειναι υποχρεωτικο να γνωστοποιηθει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Από οσα μου ειπαν:

 

- ολα τα συστηματα που εχουν εγκαταστησει με αυτον τον τροπο ειναι διαστασιολογημενα ετσι ωστε να μην υπερβαινει η παραγωγη του φ/β την καθημερινη καταναλωση.

 

η απορια μου στο αν εχουν αντιμετωπισει προβλημα με τον παροχο, εγκειται στο αν πχ ο καταμετρητης εχει παρατηρησει ή οχι καπια παραβιαση στο ρολοι ή στο αν ο παροχος τσεκαρε ποτε πχ γιατι μειωθηκε τοσο πολυ η καταναλωση ενεργειας απο το συγκεκριμενο σπιτι.

 

Επίσης, ναι ειναι δυνατον να εχουν παραγωγη ενεργειας και διαθεσης της στο δικτυο και οντως να μην το γνωριζει ο παροχος, τι σου κανει τοση εντυπωση?

Link to comment
Share on other sites

Και αν υπάρχει παραγωγή μια μέρα και καθόλου κατανάλωση; Παραβίαση δεν χρειάζεται να κάνουν στο ρολόι, αφού συνδέονται στην πλευρά του Γενικού Πίνακα.

 

Μιλάμε για σοβαρή παρανομία να εγχέεις ρεύμα στο δίκτυο χωρίς ο διαχειριστής να το γνωρίζει.

 

Είναι εκτεθειμένος τόσο ο ιδιοκτήτης, όσο και όποιος υπέγραψε Υ.Δ.Ε αποκρύπτοντας την εγκατάσταση παραγωγής, ενώ και πολεοδομικά υπάρχει παράβαση.

 

Τέλος ποιός ο λόγος να βάλεις τέτοιο σύστημα; Για να γλιτώνεις τα 0,14-0,17€/Kwh, ενώ υπάρχουν ακόμα τα διασυνδεδεμένα με τιμή μεγαλύτερη;

Edited by billlllll
Link to comment
Share on other sites

"συμφερει" για μια περιπτωση οπως θα περιγραψω:

 

αν μιλαμε για εγκατασταση σε "βιλα" πχ σε σπιτι με πισινα, κηπους, γεωτρηση, αντλια κτλ, οπου σε ευρω συνολικα ο ιδιοκτητης πληρωνει 5 με 6 χιλιαρικα λογαριασμους (ετυχε σε προσφατη εγκατασταση σε εμενα) τοτε με 0,25 θα του αποδιδει 3500€ αρα χιλιες φορες να μην μπεις στην διαδικασια, αιτησεων, συμβολαιων, "ρισκου" μη πληρωμης, κτλ και κανεις την εγκατασταση ως αυτοπαραγωγος και απλα τα 5-6 χιλιαρικα γινονται απευθειας 1-2 χιλιαρικα.

 

Παντως εμενα προσωπικα μου αρεσει η ιδεα του net metering κ.ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

σε τι ακριβως συμφερει?

Οτι αντι να πληρωνεται με 0,25€/KWh πληρωνεται 0,15-0,2 αλλα εχει γλυτωσει τα 200-500€ που θα του στοιχιζε η διαδικασια ενταξης στο ειδικο προγραμμα?

Ρισκο δεν υπαρχει γιατι στην χειροτερη γινεται συμψηφισμος.

 

 

.........

Επίσης, ναι ειναι δυνατον να εχουν παραγωγη ενεργειας και διαθεσης της στο δικτυο και οντως να μην το γνωριζει ο παροχος, τι σου κανει τοση εντυπωση?

 

για αυτο σου απαντησε ηδη ο billll.

Εντυπωση ομως μου κανει που θετει τετοια ερωτηση ενας μηχανικος.

(Ή δεν θα επρεπε να μου κανει?..........Στο Ελλαδισταν βρισκομαστε..............)

Edited by maneni
Link to comment
Share on other sites

Οσον αφορα σε ποια περιπτωση συμφερει, αν διαβασεις καλα, αναφερω μια ειδικη περιπτωση οπου η ετησια καταναλωση ειναι μεγαλυτερη απο την παραγωγη.

 

Τωρα για το δευτερο σχολιο σου, ελπιζω να αναφερεσαι στον μηχανικο της εταιρειας που μου μετεφερε οσα εχω γραψει, γιατι αν διαβασεις και τα προηγουμενα ποστ παραπανω, και εμενα ακριβως αυτο μου εκανε εντυπωση οσο μιλησα μαζι τους...η γενικοτερη ανεση τους στο οτι εχουν εγκαταστησει τοσα συστηματα, τουλαχιστον ετσι μου ειπαν!

 

Παρακαλώ μην παραθέτε ολόκληρο το προηγούμενο μήνυμα.

miltos

Edited by miltos
Διαγραφή παράθεσης προηγούμενου μηνύματος
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.