Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αρθρο 49 του Ν.4030, τοπογραφικό συμβολαίου


gsterg

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 442
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Kάποιο νέο υπάρχει συνάδελφοι; έχουν τύχει κάποιες περιπτώσεις εκπόνησης τοπογραφικών, αλλά θεωρώ πως είναι μια ηλιθιότητα και μισή σε Π.Ε. του 2000 παρά κατι σε ΤΜ3 να ζητούν ΕΓΣΑ. Είναι δουλειά που δεν πληρώνεται, πόσο μάλλον όταν γνωρίζουμε πως είναι και οξύμωρο.

Τα ίδια και για οικόπεδο εντός σχεδίου, τι να πώ. Εάν δωθούν στα τοπικά συστήματα συν/νων θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα; Ερωτώ, διότι στις 1ες σελίδες υπήρχε ένας διάλογος περί αν ζητήται ΕΓΣΑ ή οποιοδήποτε κρατικό σύστημα συν/νων.

 

Οι ανωθεν περιοχές,δεν έχουν κτηματολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

Καμία εξέλιξη στο θέμα; Εγώ πάντως σαν "κρατικό σύστημα συντεταγμένων" με το μικρό μου το μυαλό, καταλαβαίνω ότι εννοεί κάθε σύστημα που δεν είναι τοπικό. Δηλαδή τα Hatt, UTM, TM3, ΕΓΣΑ87 σαφώς και είναι "κρατικά συστήματα συντεταγμένων". Τι άλλο δηλαδή είναι; Μη κρατικά, δηλαδή δημοτικά ή ιδιωτικά;

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με αυτό http://www.ypeka.gr/LinkClick.aspx?fileticket=hXDmqOERZwA%3d&tabid=762&language=el-GR θα καταργηθεί η απαίτηση για εξαρτημένα τοπογραφικά εντός σχεδίου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καμία εξέλιξη στο θέμα; Εγώ πάντως σαν "κρατικό σύστημα συντεταγμένων" με το μικρό μου το μυαλό, καταλαβαίνω ότι εννοεί κάθε σύστημα που δεν είναι τοπικό. Δηλαδή τα Hatt, UTM, TM3, ΕΓΣΑ87 σαφώς και είναι "κρατικά συστήματα συντεταγμένων". Τι άλλο δηλαδή είναι; Μη κρατικά, δηλαδή δημοτικά ή ιδιωτικά;

 

Συνάδελφε, επειδή οι λέξεις έχουν σημασία (λες και ειμαστε δικηγόροι) αναφέρει απο "ΤΟ" κρατικό σύστημα συν/νων. Εάν ανέφερε απο "κάθε" ή απο κρατικό-σκέτο , θα ίσχυε αυτό που αναφέρεις. Ετσι το αντιλαμβάνομαι εγώ τουλάχιστο...Μπορεί και οι ίδιοι να μην γνώριζαν τι θέλαν να πούν βέβαια...

Link to comment
Share on other sites

Μεγάλο θράσος από το ΥΠΕΚΑ... Τελικά πάει να περάσει αυτό των συμβολαιογράφων..Κάτι πήγε να γίνει για να σταματήσει το μπαλαμούτιασμα στα οικόπεδα και τελικά πέρασε αυτό που ήθελαν.. Προσπαθείστε να εφαρμόσετε τα εμβαδά των οικοπέδων των οικοδομικών αδειών πάνω σε ρυμοτομικό, τα περισσότερα οικόπεδα θα βγαίνουν εκτός ρυμοτομικού, και αυτό που αναφέρει ΚΑΙ ΚΑΛΑ για ακκριβή εντοπισμό είναι Π@π@ριές, γιατί ο εντοπισμός που αναφέρει γίνεται πολύ έκολα από την αρίθμηση ΟΤ κατις οδούς που περικλείουν το εκάστοτε οικόπεδο.. Το θέμα είναι για το ΕΜΒΑΔΟ του εκάστοτε οικοπέδου που ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ κάποιοι γιατί θα βγουν ΠΟΛΛΑ άπλυτα στη φόρα και τι μπαλαμουτιάσματα έχουν γίνει...Όλα αυτά περί ακριβή εντοποισμό είναι άτοπο γιατί σε εντος σχεδίου εντοπίζεται πολύ έυκολα, όλο το παιχνίδι είναι για να μην χρειαστεί ποτέ να γίνει κάποιος έλεγχος στα εμβαδά των οικοπέδων και των οικοδομικών αδειών και όσοι έχουν εμπλακεί σε αυτή τη διαδικασία..Φυσικά δεν αναφέρομαι σε όσους έχουν κάνει σωστά τη δουλειά τους..

Κοιτάξτε την κοινοποίηση..

1) Τι δουλειά έχει η Συντονιστική Επιτροπή Συμβολαογραφικών Συλλόγων Ελλάδος??????????

2) ΓΙΑΤΙ δεν έχει κοινοποίηση στο ΤΕΕ??????????

3) ΓΙΑΤΙ δεν έχει τουλάχιστον κοινοποίηση τον ΠΣΔΑΤΜ??????????

4) ΓΙΑΤΙ δεν ακούγεται καθόλου ο ΠΣΔΑΤΜ??????????

5) ΓΙΑΤΙ κωφέφευται κύριοι υπέυθυνοι σχετικα με τη δουλειά σας (Υπέυθυνοι για τη σύνταξη τοπογραφικών διαγραμμάτων)??????????

Κύριοι κάτι πρέπει να γίνει και να σταματήσει αυτό το κακό να επεμβαίνει ο ΕΝΑΣ στα χωράφια των ΑΛΛΩΝ...

Edited by niktopo
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους και καλό κουράγιο σε όλους μας. Αγαπητοί συνάδελφοι ειμαι νέος εδώ και θα ήθελα εαν είναι δυνατόν να με συμβουλευσετε.Ειδα παραπάνω το λινκ που παρέθεσε ο συνάδελφος georgecv και εχω κάποιες αποριες.

Προ ημερών ηρθε πελάτης ο οποιος θέλει να αγοράσει ακίνητο στον Πειραιά με οικοδομική αδεια.Το ακίνητο ειναι του 1965 καθώς η μόνη άδεια που βρηκα ειναι αδεια επεκτασης του 1965 πιο πριν τίποτα.Ο Τωρινός ιδιοκτήτης το αγόρασε το 2008 και το πουλάει τωρα στον δικό μου πελάτη.Ο Συμβολαιογράφος λοιπον με πήρε προ ολιγου και επιμένει να του δώσω τη βεβαίωση ακινήτου γιατι άλλαξε ο νόμος! ωστε να προχωρήσουν σε συμβόλαια. Εγώ απο την πλευρά μου επιμένω να θελω να αποτυπώσω το ακίνητο παρ'ολο που βρίσκεται εντος σχεδίου ωστε να ξέρω τι μου γίνεται. Ούτε ο πελάτης μου ουτε ο ιδιοκτήτης το δέχονται λογω του επικείμενου κοστους και ο συμβολαιογράφος επιμενει οτι πρέπει να του δωσω τη βεβαίωση μη αυθαιρεσιών μαζι με τον μοναδικό αριθμο ακινητου επιμένοντας οτι απο τη στιγμή που εγινε συμβόλαιο το 2008 για το ιδιο ακίνητο δεν χρειαζεται να ανησυχώ.Επισης να επισημάνω οτι για το ακίνητο μου δοθηκε ενα τοπογραφικό 40+ ετων το οποιο ειναι σιγουρα με μετροταινία και σίγουρα θα εχει απόκλιση.

Κοιτάζω λοιπον στο ΤΕΕ και καμμια ανακοίνωση οσον αφορά το νομο και τι πρέπει να κάνουμε.Εγω τωρα δεν πρέπει κανονικά να προχωρήσω στην αποτύπωση για να κανω διασταύρωση στοιχείων?Δεν πρέπει να γινει αποτύπωση ωστε να ελεγξω την εφαρμογή του ρυμοτομικού η ειμαι υπερβολικός?Εαν κανω αποτύπωση τελικα θα πρεπει να περασω αμοιβές στο ΤΕΕ η να κανω ιδιωτικό συμφωνητικό?Να μην κανω τιποτα και να προσπαθήσω να δωσω τη βεβαίωση που τοσο επίμονα μου ζητάνε απο το πρωί?

Ελπίζω να μη σας κούρασα αλλα δυστυχώς μου ειναι δύσκολο να κρατηθώ και να μην παρατήσω τη συγκεκριμένη δουλειά .Με τέτοια πίεση και χωρίς να υπάρχει σαφες! νομοθετικό πλαισιο δεν μπορώ να ρισκάρω τιποτα.Σας ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

breezer επειδή και εγώ νέος είμαι και τα βιώνουμε όλοι μας σχεδόν καθημερινά και είναι φοβερά εκνευριστικό το στυλάκι "έλα μωρέ βάλε εκεί μια υπογραφή δεν θα τα ελέγξει αυτά κανένας ποτέ" η συμβουλή μου είναι να επιμείνεις σε αυτό που εσύ θεωρείς σωστό. Αν δηλαδή θέλεις να κάνεις αυτοψία με μετρήσεις ζήτα μια προκαταβολή και προχώρα. Αν δεν θέλουν να πληρώσουν πρόβλημά τους. Οι συμβολαιογράφοι ειδικά βολεύονται μιας και πασάρουν την ευθύνη στο μηχανικό και το παίζουν και δύσκολοι μετά.

Link to comment
Share on other sites

@breezer

Καταρχήν ψυχραιμια και μη βιάζεσαι.

Αυτό που λέει ο συγκεκριμένος συμβολαιογράφος κοτι "έγινε το συμβόλαιο το 2008 και δεν υπάρχει πρόλβημα." είναι απλώς μεγάλη παπαριά.

Τι σημαίνει δηλαδή αυτό; Πήγε το 2008 κάποιος και έλεγξε για αυθαιρεσίες; Αποκλείεται. Εσύ τι είσαι δηλάδή ; Ο μ*ς της παρέας να παίρνεις την ευθύνη χωρίς να ελέγχξεις για να "κάνουν την δουλειά τους";

Σε καμία περίπτωση να μην τους κάνεις τη χάρη. Ακόμα και αν είσαι νέος όπως λες, και δεν έχεις και πολλές δουλειές και μη χάσεις τον πελάτη και τα σχετικά.

Ξαναδές μήπως βρεις την άδεια και βλέπεις. Ισως χρειαστεί ανασύνταξη της άδειας, ή κάποια άλλη διαδικάσία.

Μην βιάζεσαι πάντως και μην μασάς από την ψυχολογική πίεση που φαίνεται οτι σου ασκούν. Αμα δε θέλουν να προχωρήσεις τη διαδικάσία όπως πρέπει να βρούνε άλλο κορόιδο.

Edited by gez
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδια.4 χρόνια δούλευα στις ΗΠΑ και προσπαθώ να προσαρμοστώ στα Ελληνικά δεδομένα.Το αποτέλεσμα ειναι οτι δεν δέχονται να κάνω αυτοψια και αποτύπωση στο ακίνητο ωστε να ξέρω τι ακριβώς γινεται οπότε τους αφήνω να πανε αλλού . Βρήκαν συναδελφο λένε που θα τους δώσει τη βεβαίωση σημερα κιόλας με 150 ευρώ.Τι να πω...απλα no comments...ισως είμαι περίεργος η και δύστροπος οπως με χαρακτήρισε ο συμβολαιογράφος αλλα εχω μάθει αν κατι δεν το έχω ελέγξει και δεν διαπιστώσω την νομιμότητα του η μη δεν βεβαιώνω τίποτα ειδικά απο τη στιγμή που κατι δεν μου πάει καλά.Μου φαίνεται θα παραμείνω στις κατασκευές τελικά.6 μήνες Ελλάδα ολο τετοια συναντάω..ελα μωρε υπόγραψε αυτο εκείνο το αλλο μην ανησυχείς και τέτοια. Πάμε καλά?Το επάγγελμα μας ειναι επιστήμη και συνοδεύεται απο τεράστια ευθυνη. Όπως ειπα και σήμερα στον πελάτη που επεμενε να του υπογραψω οπως και να εχει ,του ειπα να πάει και αυτός 5 χρόνια στο Πολυτεχνείο να εχει την ευθύνη του μισου ποινικού και αστικού κωδικά και μετα να κανει υποδείξεις.

Ελπίζω ολοι μας να περάσουμε καλα Χριστούγεννα με υγεία και ευτυχία και ο νέος χρόνος να μας φέρει και λίγη ελπιδα για αλλαγή που ολοι τη χρειαζόμαστε

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.