Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρθρο 49 του Ν.4030, τοπογραφικό συμβολαίου


gsterg

Recommended Posts

Ε και είναι τόσο κακό αυτό επιτέλους; Εϊδαμε πως τα κάνατε τόσα χρόνια που "αλωνίζατε" οι ΠΜ! "Λαστιχώματα", "πειραγμένα" εμβαδά που δεν ανταποκρίνονται στις διαστάσεις, αποτυπώσεις καθέτων ιδιοκτησιών ...ως να ήταν ξεχωριστά οικόπεδα και άλλα ευτράπελα! Ε μα θέλετε να τα ακούσετε μου φαίνεται!

 

Υ.Γ. BAS ομολογώ ότι τέτοιο σχόλιο δεν το περίμενα από σένα. "Ρουσφετάκι" είναι δηλαδή το να ελέγχουμε που βρίσκεται στο χώρο το "κουτί" που ελέγξαμε σε μήκος-πλάτος-ύψος για αυθαιρεσίες; Ρουσφετάκι το να δούμε μη μπαίνει ...κανένα μισό στρέμμα μέσα στο όμορο αυτό που βγάζουμε βεβαίωση;

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 442
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα συναδελφοί.

 

Διαβάζοντας το νόμο 4014 το άρθρο 24 παρ.2.β εξαρτημένα τοπογραφικά στο κρατικό σύστημα (Ε.Γ.Σ.Α'87) απαιτείται μόνο στην εκτός σχεδίου και σε περιοχές που δεν υπάρχουν αποσπάσματα ρυμοτομικού σχεδίου σε αντίθεση με τον 4030 που παντού χρειάζεται εξαρτημένα τοπογραφικά για συμβόλαια.Μήπως ο ποιητής τα μπέρδεψε λίγο και έπρεπε να εξαίρεσει τις περιοχές που έχουν ρυμοτομικά σχέδια.Νομίζω οτι και οι ίδιοι δεν ξέρουν τι γράφουν.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συναδελφοί.

 

Διαβάζοντας το νόμο 4014 το άρθρο 24 παρ.2.β εξαρτημένα τοπογραφικά στο κρατικό σύστημα (Ε.Γ.Σ.Α'87) απαιτείται μόνο στην εκτός σχεδίου και σε περιοχές που δεν υπάρχουν αποσπάσματα ρυμοτομικού σχεδίου σε αντίθεση με τον 4030 που παντού χρειάζεται εξαρτημένα τοπογραφικά για συμβόλαια.Μήπως ο ποιητής τα μπέρδεψε λίγο και έπρεπε να εξαίρεσει τις περιοχές που έχουν ρυμοτομικά σχέδια.Νομίζω οτι και οι ίδιοι δεν ξέρουν τι γράφουν.

Συμφωνώ ότι δεν ξέρουν τι τους γίνεται.

Επί πλέον προς ενημέρωση ο συμβολαιογραφικός σύλλογος έβγαλε την 87/2011 εγκύκλιο, με την οποία συστήνει στα μέλη του να περιμένουν κάποιες εξελίξεις όσον αφορά το θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

"Ρουσφετάκι" είναι δηλαδή το να ελέγχουμε που βρίσκεται στο χώρο το "κουτί" που ελέγξαμε σε μήκος-πλάτος-ύψος για αυθαιρεσίες; Ρουσφετάκι το να δούμε μη μπαίνει ...κανένα μισό στρέμμα μέσα στο όμορο αυτό που βγάζουμε βεβαίωση;

 

Όταν κάνω μεταβίβαση ενός διαμερίσματος θέλω μόνο να ξέρω ότι ανήκει στο συγκεκριμένο οικόπεδο του συγκεκριμένου οικοδομικού τετραγώνου το οποίο και φαίνεται στο απόσπασμα ρυμοτομικού και ότι δεν έχει αυθαιρεσίες στο οικόπεδο αυτό. Το να βρω που είναι στο χώρο δεν με ενδιαφέρει αφού είμαι εντός σχεδίου......ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΡΙΜΑΔΙ ΤΟ ΡΥΜΟΤΟΜΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ !!!!!!!!!!!!!!!! ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ !!!!!!

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Παρεμβαίνω στη κουβέντα σας μιάς και βρίσκομαι κολλήμένος (ως ιδιώτης που μεταβιβάζει ακίνητο) σε μια τέτοια ασυνεννοησία μεταξύ Νομοθέτη-υποθηκοφύλακα-συμβολαιογράφου-μηχανικών-τοπογράφων,και αυτό που καταλαβαίνω είναι οτί το κράτος ανέθεσε με λίγα λόγια στους τοπογράφους να κάνουν την δουλειά του κτηματολογίου (άδεια ταμεία και εφεδρείες μου μυρίζει) και αυτή η δουλειά να πληρωθεί απο τους ιδιώτες. Αντίστοιχα συνέβη στον δικό μου κλάδο όπου τον φορολογικό έλεγχο εταιριών τον ανέθεσε σε ορκωτούς υποχρεώνωντας τους να βεβαίωνουν φορολογικές παραβάσεις (εκδίδοντας φορολογικό ποιηστοποιητικό) χωρίς οι ελεγκτές των ΔΟΥ να σηκώνονται απο τις καρέκλες τους.

Edited by Libby
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν κάνω μεταβίβαση ενός διαμερίσματος θέλω μόνο να ξέρω ότι ανήκει στο συγκεκριμένο οικόπεδο του συγκεκριμένου οικοδομικού τετραγώνου το οποίο και φαίνεται στο απόσπασμα ρυμοτομικού και ότι δεν έχει αυθαιρεσίες στο οικόπεδο αυτό. Το να βρω που είναι στο χώρο δεν με ενδιαφέρει αφού είμαι εντός σχεδίου......ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ  ΤΟ ΡΙΜΑΔΙ ΤΟ ΡΥΜΟΤΟΜΙΚΟ ΣΧΕΔΙΟ !!!!!!!!!!!!!!!! ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΤΗΜΑΤΟΛΟΓΙΟ !!!!!!

 

nik θα χρειαστεί να σου αναφέρω περιπτώσεις με ΠΡΑΞΗ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ όπου χτίστηκε τελικά ...το οικόπεδο του γείτονα επειδή κάποιοι έκαναν ό,τι τους κατέβηκε και κανείς δεν τους έλεγξε; Να σου αναφέρω περιπτώσεις κτιρίων που έπεσαν όπου να'ναι μέσα στο οικόπεδο; Δηλαδή "αυθαιρεσία" είναι μόνο να απέχουν τα ντουβάρια μεταξύ τους 3,18m και όχι 3,25m και ας είναι το κτίριο στο γάμο του καραγκιόζη; Εκεί θα εξαντλήσουμε την αυστηρότητα και την τυπικότητά μας; Από τους πρώτους είμαι, που υποστήριξαν ότι είναι ανέφικτο (και αδικαιολόγητα δαπανηρό) το να ζητείται τοπογραφικό για μεταβίβαση μιας οριζόντιας ιδιοκτησίας-διαμερίσματος σε πολυκατοικία 40ετίας γιατί πολύ απλά εκεί και να υπάρχει κάτι ό,τι έγινε-έγινε. Για τα υπόλοιπα όμως δε νομίζεις ότι υπάρχει λόγος να το ψάχνουμε λίγο παραπάνω; Ειδικά με το δεδομένο ότι όλα αυτά γίνονται υποτίθεται για να μπει μελλοντικά μια τάξη στο χάος και όχι για να παντελονιάσει τα λεφτά από τα πρόστιμα ο Παπακωνσταντίνου και το μαγαζί του... Ποιό "ρυμοτομικό" μου λες τώρα; Πως θα ελέγξεις ότι ΕΦΑΡΜΟΣΤΗΚΕ αυτό το ρημάδι το ρυμοτομικό αν δεν αποτυπώσεις;Υ.Γ. Και εσύ μάλλον δεν έχεις ιδέα με τι ασχολείται το Κτηματολόγιο...

Edited by tpanag
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

@Libby Δεν έχει ουδεμία (μα καμία όμως!) σχέση με Κτηματογράφηση αυτό που γίνεται με τον συγκεκριμένο νόμο. Μην παρασύρεσαι από φήμες που διαρρέουν κάποιοι αδαείς στα "μέσα". Ούτε είναι δυνατό να προσφέρει το παραμικρό αυτή η διαδικασία σε μελλοντική κτηματογράφηση. Γίνεται για να υπάρχει ένα φόβητρο στη συνέχιση της αυθαιρεσίας και για να μπουν λεφτά στα άδεια ταμεία.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις πολλούς πολ. μηχ. να έχουν GPS και να φτιάχνουν ΕΓΣΑ ? Προφανώς το κάνει για να βάλει και τους ΑΤΜ στο κόλπο.

Αν δεις το πελατολόγιο των εταιρειών τοπογραφικού εξοπλισμού

θα καταλάβεις πως το γεωδετικό GPS πουλάει στους πολιτικούς εξίσου όπως και στους τοπογράφους.

Οι αρχιτέκτονες είναι στην απέξω :smile:

Αλλα για να μην διαμαρτύρονται και οι αρχιτέκτονες

κάτι κανόνισε και γι' αυτούς ο 4030 (παραδοσιακούς οικισμούς κλπ)

Edited by Brasco
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα ξέρω. ότι δεν μπορώ να λέω Μα.....ες στον πελάτη μου για να δικαιολογήσω μία απαίτηση ενός νόμου(4030) που γράφτηκε στο πόδι που αντικρούεται με έναν άλλο (4014) με μοναδικό σκοπό να βολέψει είτε τους πολιτικούς είτε τους τοπογράφους είτε τους αρχιτέκτονες είτε το δημόσιο (για την επαναδημιουργία ή επανεξέταση του κτηματολογίου) ΕΚΤΟΣ του να προσφέρει μια πραγματική υπηρεσία στους πολίτες(όπως ο έλεγχος περί μη αυθαιρεσιών για να γνωρίζουν τί αγοράζουν). Σε ρυμοτομικά σχέδια και σε μεταβιβάσεις οριζοντίων ιδιοκτησιών δεν υπάρχει κανείς χρήσιμος για τους πολίτες λόγος να δημιουργηθεί ή να ελεχθεί το τοπογραφικό παρά μόνο ταλαιπωρία και καθυστερήσεις. Η κατάσταση είναι υλοποιημένη και υπεύθυνος γι χοντρά σφάλματα είναι ο επιβλέπων μηχανικός.

 

Και ύστερα αναρωτιόμαστε γιατί μας βρίζουν.

Link to comment
Share on other sites

ότι αναφέρθηκε περί κτηματολογίου είναι τελείως λάθος

επίσης να αναφέρω ότι αν έχεις (ο ιδιοκτήτης εννοειται) τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ σε αντίθεση με ένα απλό "σκιτσάκι" (θα το χαρακτηρίσω απλά), είσαι και πιο "κατοχυρωμένος" ως προς την ιδιοκτησία σου, τα όρια σου και τη θέση σου στο χώρο

και μιλάμε πάντα για περιοχές που εμπίπτουν στο νόμο 2308/95 περί κτηματολογίου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.