Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Αρθρο 49 του Ν.4030, τοπογραφικό συμβολαίου


gsterg

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 442
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το αποτέλεσμα ειναι οτι δεν δέχονται να κάνω αυτοψια και αποτύπωση στο ακίνητο ωστε να ξέρω τι ακριβώς γινεται οπότε τους αφήνω να πανε αλλού . Βρήκαν συναδελφο λένε που θα τους δώσει τη βεβαίωση σημερα κιόλας με 150 ευρώ.Τι να πω...απλα no comments...

ο συμβολαιογράφος είναι για σφαλιάρες ... απλά οι άνθρωποι είναι φαντασιοπληκτοί

Link to comment
Share on other sites

Βρήκαν συναδελφο λένε που θα τους δώσει τη βεβαίωση σημερα κιόλας με 150 ευρώ.Τι να πω...απλα no comments...

 

Δε χρειάζονται "comments". Πράξεις χρειάζονται. Να σου πω τι να κάνεις; Έντιμα, ειλικρινα και ντόμπρα. Άσε να περάσει 1 μήνας, βρες το νέο συμβόλαιο, βρες το ονοματεπώνυμο του "συναδέλφου" και δώστον στεγνά. Στο ΤΕΕ, στην αρμόδια πολεοδομία και όπου αλλού χρειαστεί. Κατευθείαν και χωρίς ηθικές αναστολές! Σου μιλάω έντιμα, αυτό έχω σκοπό να κάνω από εδώ και πέρα σε κάθε τέτοια περίπτωση! Αλίμονο σε όποιον τέτοιον βρεθεί στο διάβα μου από εδώ και στο εξής! Θα μείνουμε όσο γίνεται λιγότεροι να ξεβρωμίσει η πιάτσα και αποφάσισα ότι θα κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου για να βοηθήσω σε αυτό.-

  • Upvote 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Και πανω που νομιζα οτι οταν μου περνουσαν τετοιες σκεψεις απο το μυαλο μου, με διακατειχε πνευμα αντισυναδελφικοτητας και θα χαρακτηριζομουν καφρος και χαιρεκακος...

Συναδελφε tpanag ανεβαινεις αλματωδως στην εκτιμηση μου :mrgreen:

 

Κι εγω αυτο σκεφτομαι να κανω, ειδικα οταν ερχομαι αντιμετωπος με περιπτωσεις "συναδελφων" που δεχονται να υπογραψουν παρανομιες που εγω δε δεχτηκα να υπογραψω και προτεινα τακτοποιηση πρωτα...

 

Κατι τετοια μιασματα δε θα μας αφησουν ΠΟΤΕ να διωξουμε αυτη την αρρωστημενη Ελληνικη νοοτροπια του ωχαδερφισμου απο πανω μας...

 

Θα με βρισκουν μπροστα τους...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ tpanag και inzaghi και εγώ το σκέφτομαι αυτο και σοβαρά ειδικά αφού ο συμβολαιογράφος αλλα και ο μεσίτης (άλλα λαμογια αυτά) με έβγαλαν εκτος εαυτού... Όπως πολυ σωστά ανέφερες αυτη η νοοτροπία του ωχαδερφισμού ειναι πληγή κακα τα ψέμματα αλλα η νοοτροπία του συναδέλφού που ζητάει 150 ευρώ για να υπογράψει κατι χωρις να το ελέγξει μόνο και μόνο για να χάσω τη δουλειά με κανει να απορώ. Δηλαδή τι κάνουμε πλεον?Ο φθηνότερος επιβιωνει και η δουλειά με τις ευθύνες της περναει σε δεύτερη μοιρα?

 

Οσο για το θεμα απλα για να ξέρετε ο ''συνάδελφος'' μηχανικός ηδη συμφώνησε να δωσει πρωί πρωί τη βεβαίωση απ'οτι έμαθα απο το μεσίτη (ο οποίος ηρθε τρέχοντας στο γραφείο μου να πάρει το φάκελο και να τον παει στον αλλο μηχανικό) λεγοντας μου το εξης ωραίο.

1.οτι ειμαι αμερικανάκι!! (επειδη δούλευα εκει) και οτι εδώ ειναι Ελλάδα και δεν μπορώ να εχω απαιτήσεις απο τον κόσμο να ξοδεύεται τετοια εποχή και

2. οτι ο ''συνάδελφος '' που ανέλαβε τελικα ειπε οτι μηχανικοί σαν εμένα φταινε που πέφτει η δουλειά γιατι ζητάμε τον ουρανό με τ'άστρα

 

Οπότε φιλοι tpanag και inzaghi καταλαβαίνετε οτι σκεφτομαι να ακολουθήσω σοβαρα τη συμβουλή σας απο εδω και περα. Νομίζω οτι όντως ο ορος μιάσματα που αναφερετε ανταποκρίνεται πληρως στην πραγματικότητα .

 

υ.γ. αγαπητη myri ο συμβολαιογράφος εκτος του οτι ειναι για σφαλιάρες, ειναι αγενέστατος και υπερόπτης ,ο οποιος επίσης μου τονισε οτι εδω δεν ειναι ΗΠΑ και να μην αγχωνομαι με την καθε π@π@ρι@ που βγαζει ο εκάστοτε υπουργός .

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Bacardi :mrgreen:

Η νοοτροπια του ωχαδερφισμου δε θα φυγει ευκολα απο πανω μας, οσα χρονια κι αν περασουν...

Φθινει με τα χρονια, βεβαια, λογω του οτι οι νεοι επαγγελματιες ειμαστε πιο προσεκτικοι και ψαγμενοι απο οτι η παλια γενια που εχει ζησει εποχες και καταστασεις και αντιδρα διαφορετικα στα ερεθισματα της εποχης απο οτι εμεις.

Για τα 150€ που ζητησε ο συναδελφος ξεφτιλιζοντας τις τιμες μας στην πιατσα, οπως επισης και για το οτι δεχθηκε να υπογραψει αβλεπι, φταιει και η οικονομικη αβεβαιοτητα, σε συνδυασμο με την ανωτερω νοοτροπια που προανεφερα, που τον εκαναν να δεχθει να υπογραψει με κλειστα ματια για να μη χασει αυτα τα ολιγα...

Να εισαι σιγουρος οτι 3 χρονια νωριτερα, αυτος ο κυριος θα ζητουσε χιλιαρικο για τη δουλεια γιατι θα ηξερε κι ο ιδιος οτι υπογραφει παρανομιες...

Ομως η λογικη του λαμογιου πλεον υποσκελιστηκε απο την οικονομικη κατασταση στην οποια εχουμε περιελθει και ο ωχαδερφισμος εχει ερθει στην επιφανεια...

 

Ολα αυτα σκιαγραφουν, νομιζω, σε ενα πολυ μεγαλο βαθμο την Ελλαδα του σημερα...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά για μεταβίβαση ακινήτου τη στιγμή που μιλάμε σε πολυκατοικία που έχει γίνει σύσταση οριζόντιου ιδιοκτησίας σε εντός σχεδίου περιοχή δεν απαιτείται εξαρτημένο τοπογραφικό διάγραμμα παρά μόνο απόσπασμα ρυμοτομικού? Εγώ διαβάζοντας την εγκύκλιο της 9/12/2012 αυτό καταλαβαίνω καθώς και από την ερμηνεία του ΠΣΔΑΤΜ στην παρακάτω επιστολή http://www.all4me.gr/2011/12/13/%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%BB%CE%AE-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CF%80-%CF%83-%CE%B4-%CE%B1-%CF%84-%CE%BC-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CF%85%CF%80%CE%B5%CE%BA%CE%B1-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1-%CE%B5/

Edited by surveyor84
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Μια ερώτηση / συμβουλή.

 

.Για κάθε ιδιοκτησία έστω μέσα στην ίδια πολυκατοικία , έχουμε βεβαίωση.Μπορεί να ναι αποθήκη , θέση στάθμευσης.Προφανώς τα τοπογραφικά σε αριθμο πρέπει να είναι αντίστοιχα των βεβαιώσεων σε αριθμό.Παρότι χρειάζεται ένα μετρημα , σφραγίζουμε παραπάνω τοπογραφικά , το οποία και πρεπει να πληρωθούν.Σωστα?Πως το χειρίζεστε?

Link to comment
Share on other sites

@surveyor84

Χτες εκανα συμβολαιο και η συμβολαιογραφος μαζι με το δικηγορο (αντρογυνο ειναι) μου ειπαν χαρακτηριστικα οτι ναι μεν η ανακοινωση το λεει αλλα επισης αναφερει οτι θα υπαρξει και νομοθετικη ρυθμιση. Οποτε μεχρι τη νομοθετικη ρυθμιση, συνεχιζουν να το ζητανε.

 

@christopografow

Οσες οι ιδιοκτησιες, τοσες και οι βεβαιωσεις, τοσα και τα τοπογραφικα.

Για καθε βεβαιωση θα κανεις εκ νεου μετρησεις, θα πληρωθεις ξεχωριστα

Ενα τοπογραφικο ομως δε θα συνταξεις?

Θα ζητησεις να πληρωθεις ξεχωριστα για καθε αντιγραφο που θα δωσεις?

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi αυτό που τελικά θα κάνω είναι στο τοπογραφικό να αναγραψω στο υπόμνημα τις ιδιοκτησίες που αναφέρεται .Οπότε όχι δε θα χρεώσω αντίγραφα.

 

Περι ΦΕΜ ΤΣΜΕΔΕ για το τοπογραφικό καμία άποψη?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.