Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πρόβλημα με τζάκι


koser

Recommended Posts

Τζακι της πλακας, δηλαδη πως οριζεται? Αντε πως καθοριζεται να ρωτησω, η οποιον πιο σωστο ορο θετε σκεφτειτε.. καταλαβατε τι λεω παντως ειμαι σιγουρο-τατος. Το μονο ελατωμα που εχει αυτη η εστια ειναι οτι η κεκλιμενη πλατη σταματα στο υψος του μετωπου της, κανενα αλλο λαθος δεν εχει και ειναι θεμα καπνοδοχου- θεση της- κτιριου κ.α. κ οχι εστιας το προβλημα! Γιατι δεν σχεδιαζετε κτιρια ειδικα που να επιδεχονται και τζακι μιας κ ειναι στ μοδα?? Τιποτα. Μηδεν ολα.

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε Στέλιο, μην αρπάζεσαι... αφού βλέπεις ότι είναι τζάκι με χαμηλή πλάτη, χωρίς αξιοπρεπή χοάνη, χωρίς κλαπέ (μολονότι το άγκιστρο για την αλυσσίδα το έχει)...

 

Πως να το ονομάσουμε; το κορυφαίο τζάκι της αγοράς; Μια εργολαβική εστία είναι, με καμινάδα μάλλον Φ200 και όχι Φ250 (όσο μου επιτρέπει η φωτογραφία να καταλάβω)...

 

Με άνοιγμα εστίας 80Χ90cm, με βάθος 45cm και -μάλλον- χτιστό πρέκι, είναι αδύνατον να σταματήσει να καπνίζει.

Edited by AlexisPap
Link to comment
Share on other sites

Τζακι της πλακας, δηλαδη πως οριζεται? Αντε πως καθοριζεται να ρωτησω, η οποιον πιο σωστο ορο θετε σκεφτειτε.. καταλαβατε τι λεω παντως ειμαι σιγουρο-τατος. Το μονο ελατωμα που εχει αυτη η εστια ειναι οτι η κεκλιμενη πλατη σταματα στο υψος του μετωπου της, κανενα αλλο λαθος δεν εχει και ειναι θεμα καπνοδοχου- θεση της- κτιριου κ.α. κ οχι εστιας το προβλημα! Γιατι δεν σχεδιαζετε κτιρια ειδικα που να επιδεχονται και τζακι μιας κ ειναι στ μοδα?? Τιποτα. Μηδεν ολα.

 

Δεν ξέρω φίλε, αλλά ακόμα και μετά την εγκατάσταση που έγινε δηλαδή με τον σωλήνα να έρχεται κάτω από το τζάκι πάλι μυρίζει θεωρώντας ότι είμαι αντικειμενικός και όχι "ψείρας" με την έννοια με το που μυρίσει λίγο θα χαλαστώ, η αλήθεια είναι βέβαια πως δεν είναι όπως ήταν να με γυρνάει δηλαδή τον καπνό πίσω....

 

πολυ απλο προβλημα συναδελφοι , το αναγαγατε σε επιστημονικη διατριβη ........

 

οι φωτογραφιες ηταν κατατοπιστικες συναδελφε.............η καμιναδα ειναι μια χαρα , αλλα το προβλημα ειναι η εστια ...........μην περιμενεις οσες τρυπες και να ανοιξης , οσες μετατροπες και να κανεις, να γινει λειτουργικο.........μονο για αισθητικους λογους μπορεις να το χρησιμοποιησεις και οχι για θερμανση...........σε ιδανικες συνθηκες ,χρησιμοποιωντας μπρικετες ή αποξηραμενα τουλαχιστον ενα χρονο ξυλα , απλως ισως καπνιζει τον χωρο λιγο................

 

αν θελεις να το χρησιμοποιεις εστω περιστασιακα για θερμανση ,πρεπει απλώς να τοποθετησεις ενεργειακη εστια , κλειστου τυπου ..........υπαρχουν ελληνικες φθηνες και ευρωπαικες , λιγο ακριβοτερες............ θερμανση με ανοιχτου τυπου εστια ειναι αντιοικονομικη , μη λειτουργικη και επικινδυνη............

 

Που νομίζεις ότι οφείλεται αυτό συνάδελφε, δηλαδή το ότι δεν είναι λειτουργικό, τί φταίει...;

 

Αυτό με τη ενεργειακή εστία το έχω σκεφτεί, θέλω να το ψάξω λίγο το θέμα όσον αφορά τις τιμές κ.τ.λ...

 

Το ότι έχει απλά μια τρύπα στην βάση δεν λέει κάτι. Πρέπει με έναν σωλήνα (βάλε φ20) να φέρνεις εξωτερικό αέρα στο κάτω μέρος του τζακιού. Είμαι σίγουρος ότι θα λυθεί το πρόβλημά σου σύμφωνα με τον τύπο των τζακάδων π=2αβ+κλ+2*3λκσδκξσαδξδξ/2 κλπ...

Εκεί είναι το πρόβλημα, με 30 λεπτά δουλειά και ανέξοδα θα χρησιμοποιείς το τζάκι σου χωρίς να καπνίζει (μην ξεχάσεις να με καλέσεις για κανά κοψίδι).

 

Φίλε Κοσμά ευχαρίστως να σε καλέσω για κοψίδια (αν και τώρα είναι η νυστεία) αλλά δυστυχώς δεν είδα και μεγάλες διαφορές και την τρύπα μεγάλωσα και τον σωλήνα-σπιραλ έβαλα κάτω από το τζάκι (εννοείται πως άνοιξα τρύπες στο δοχείο στάχτης για να περνάει αέρας) και σιλικόνη για μαντέμια έβαλα για να κλείσω κάτι ανοίγματα που είχε στο πλάι μέσα το τζάκι αλλά πάλι μου μυρίζει. Δεν μπορώ να το πω και κάπνα (σίγουρα δεν είναι όπως πριν) αλλά μυρίζει το σαλόνι και μετά από λίγη ώρα η μύτη μου καίει, τώρα να ξανά πω φταίνε τα ξύλα που είναι χοντροκομμένα και τα πήρα Σεπτέμβριο να φταίει το ότι καίγεται η σιλικόνη, να είναι και τα δύο δεν ξέρω απογοητεύτηκα λίγο πάντως, ίσως μετά από κανα δύο μέρες να στρώσει λίγο, δηλαδή να καούν οι κόλλες ξέρω γω θα δείξει ...

 

Για ένα είμαι σίγουρος όμως, ότι αυτά που ήταν να γίνουν έγιναν σωστά (δηλαδή η τοποθέτηση του σωλήνα κ.τ.λ) και ότι δεν θα έπρεπε να μυρίζει έτσι, σπάσανε τα νεύρα μου φίλε. Εάν το τζάκι δεν γίνει σωστά εξ αρχής είναι μεγάλος μπελάς μετά....

Edited by koser
Link to comment
Share on other sites

...

Συγκεκριμένα το πρόβλημα που παρουσιάζεται είναι στροβιλισμός του καπνού μέσα στο τζάκι με αποτέλεσμα να βγαίνει έξω από αυτό, σαν να μπουκώνει χωρίς βέβαια να βάζω πολλά ξύλα.

 

Ας δούμε πρώτα εάν το πρόβλημα προκαλείται από μειωμένη θερμοκρασία καυσερίων.

Εάν έχει σχηματιστεί καλή φλόγα με 2-3 κούτσουρα για τουλάχιστον 10-15 λεπτά (δηλαδή εάν φτάσει η θερμοκρασία των τοιχωμάτων της εστίας και της καμινάδας σε ισορροπία), φεύγει ο καπνός στην καμινάδα, ή πάλι βγαίνει (έστω και λίγο) στο δωμάτιο;

Εάν μυρίζει καπνός, και αυτός ο καπνός προέρχεται από τον καπνό που είχε πριν το τέλος του 15λεπτού εισέλθει στο δωμάτιο, αυτό δεν μετρά ως πρόβλημα.

Αναψε έναν αναπτήρα και φέρτον μπροστά από το τζάκι. Σε όποιο ύψος, μπροστά από την εστία και αν έχεις τον αναπτήρα, η φλόγα του πρέπει να τραβιέται προς την καμινάδα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικα εχω μπερδευτει, ειλικρινα τ λεω.. Μια διευκρινηση θελω μονο. Ο αερας που δινεις στ τζακι σου (χαμηλα-ψηλα-εδω εκει παρα διπλα δε ξερω που) προερχεται απο 210 εκ υψος και κατεβαινει εκει κατω?? Εμ δεν ειναι χαζος να κατεβει αν ειναι ετσι..

Η συμπληρωση- αναπληρωση αερα στ χωροι δεν αφορα τ τζακι, απλα εκει φαινεται τ προβλημα το οποιο ουσιαστικα ειναι προβλημα τ κτιριου, επικρατει η λυση να δινεται ο αερας αυτος στ εστια (με διαφορους τροπους) αλλα ειναι παραλογο να δινεις αερα στ χωρο σου απ το ταβανι με φυσικο τροπο. Δεν θα μπει! Ειναι αυτο στην περιπτωση που συζηταμε αυτη? η προχειρος εγω τωρα τα αντιληφθηκα ετσι?

Αφηστε στην ακρια το σημειο εισοδου στ εστια, απο που προερχεται διευκρινησε μας φιλε μου, αν ειναι απο ψηλα ειναι λαθος.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Το ύψος του ανοίγματος (φάτσας) είναι μεγάλο 78 cm, και πρέπει να το μικρύνης, το βάθος είναι πολύ μικρό και δεν μεγαλώνει, η καπνοδόχος έχει μικρή διατομή και δεν μεγαλώνει (δεν κάνουμε στα τζάκια καπνοδόχους μικρότερες απο φ25 για 8 μ ύψος ή μικρότερες απο φ30 για 4-5 μέτρα ύψος).

Κατόπιν αυτών, μην παιδεύεσαι άδικα. Βάλε έναν εξαεριστήρα οροφής, ειδικό για τζάκια, κυκλοφορούν στο εμπόριο, αντί για καπέλο και θα ησυχάσεις, και μην ακούς κανέναν.

Ο στροβιλισμός συμβαίνει γιατί το τζάκι σου στερείται "θόλου" ικανού όγκου και γιατί (και το σπουδαιότερο) έχει καπνοδόχο μικρής διατομής και τα καυσαέρια "χτυπούν" επάνω και γυρίζουν προς τα κάτω στροβιλιζόμενα.

Edited by SPYPAP
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

περσυνο το θέμα λογικά θα το έχει λύση

 

αλλά πολλοί την πατάνε απο τον απορροφητήρα τις κουζίνας...ακομα και αν είναι ξεχωριστό δωμάτιο η κουζινα αλλά ανοιχτή η πόρτα....

Edited by streetas
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημέρα. Εχω το τζάκι - καμινάδα που επισυνάπτω στις φωτο. Το πρόβλημα είναι οτι στις δοκιμές

που έκανα με 2 είδη ξύλων (το 2ο ήταν οξεια, το 1ο μια παραλλαγή δεν θυμάμε πως λέγεται αλλα μου παν καιγεται πιο δύσκολα αλλα διαρκεί περισσότερο) είχε δυσκολία στο να ανάψουν τα ξύλα, παρόλο που χρησιμοποιήσα αρκετά προσανάματα. Συχνά τα ξύλα έσβηναν και ξαναέβαζα προσάναμα. Τα ξύλα σε γενικές γραμμές δεν μου φάνηκαν χλωρά. Επίσης ανα διαστήματα 1-2 λεπτών έβγαινε καπνός απο το πάνω μέρος της εστίας καύσης. Δηλαδη ήταν σαν ο καπνός να γύριζε πίσω απο την καμινάδα, και να έβγαινε απο το πάνω μέρος της εστίας καύσης.

Στο κάτω μέρος το τζάκι, στην εστία καύσης, έχει όπως βλέπετε στις φώτο 2 μηχανισμούς για τον αέρα καύσης. Εχει 2 μεταλλικές καλύπτρες-στηρίγματα για τα ξύλα, απο τα πλαινά των οποίων βγαίνει ο αέρας καύσης και παράλληλα δεν αφήνουν να μπουν καρβουνα και σταχτες μεσα στα ανοίγματα του αέρα καύσης. Αυτα τα 2 ανοίγματα

επικοινωνούν με ένα άνοιγμα εξω στο μπαλκόνι στο κατω μέρος Φ100 με περσίδα.

Η καμινάδα από οτι υπολόγισα πρεπει απο τις 3 που φαινονται στην φωτο, να ειναι αυτή με την μεγαλύτερη διάμετρο επειδή είμαι στον τελευταίο όροφο και παράλληλα η κοντύτερη απο τις 3. Απο οτι μπορεσα να την μετρήσω μέσα απο το τζάκι ειναι μάλλον Φ250, και το ύψος της το υπολογίζω 3 μετρα μέγιστο.

Το καπέλο είναι απο αυτά τα απλά. Να σημειώσω εδώ ότι το τζάκι είναι καινούργιο και δεν έχει ξαναανάψει. Επίσης η περιοχή έχει σχεδόν πάντα δυνατό αέρα. Θα ήθελα την άποψή σας και τι μπορεί να φταίει? Το ύψος τις καμινάδας, το απλό καπέλο ή δεν επαρκεί ο αέρας καύσης απο τα ανοίγματα?

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

post-5338-0-30105000-1346830605_thumb.jpg

post-5338-0-30084000-1346830612_thumb.jpg

post-5338-0-56865500-1346830618_thumb.jpg

post-5338-0-80292200-1346830625_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Βασικά:

Τρίγωνο της φωτιάς = οξυγόνο (αέρας) + καύσιμο (ξύλα) + θερμότητα.

Αν λείπει κάτι από τα τρία, υπάρχει πρόβλημα.

 

Καπνίζει το τζάκι => Ατελής καύση ή ο καπνός δεν φεύγει από εκεί που πρέπει, δηλαδή την καμινάδα.

 

Καμινάδα: Το σύνηθες πρόβλημα! "Κακή" καπνοδόχος. Π.χ. μη κυκλική διατομή, μικρότερη ή μεγαλύτερη από το απαιτούμενο διατομή, μικρό ύψος πάνω από το ψηλότερο σημείο της στέγης, μη θερμομονωμένη.

Link to comment
Share on other sites

θεωρώ ότι χρειάζεται ακόμα 1m τουλάχιστον καπνοδόχο με περιστρεφόμενο καπέλο..... (δοκιμασμένο σε δικό μου τζάκι με το ίδιο πρόβλημα και ίδια θέση)

 

επίσης για μερικά λεπτά μέχρι να θερμανθεί η εστία καλό είναι να υπάρχει παράθυρο ανοιχτό....

τέλος για προσάναμα "δαδί"... οικολογικό και αποτελεσματικότατο....

 

Υ.Γ. αν τα ξύλα αγοράστηκαν το τελευταίο διάστημα σίγουρα είναι χλωρά... οπότε εξ' αρχής αρκετό δαδί... ώστε να "πιάσει" γρήγορα θερμοκρασία καύσης....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.