Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Μηχανικός και Ιδιοκτήτης το ίδιο πρόσωπο!


Recommended Posts

η απαλλαγη απο το φεμ ειναι ειδικη διαδικασία από την εφορία. γινεται μόνο μία φορά.

αν δεν θες να κανεις χρηση του δικαιώματος αυτού. πληρωνεις κανονικα φεμ στην νόμιμη και κοβεις μια απόδειξη-στοιχειο αυτοπαράδοσης

 

Για πολλοστή φορά: η απαλλαγή από ΦΕΜ δίνεται όσες φορές υπάρχει απαλλαγή αμοιβής από το ΤΕΕ. Ούτε "ειδική διαδικασία" είναι, ούτε κρατάει αρχείο καμιά εφορία ...πόσες φορές ζήτησε απαλλαγή ένας μηχανικός. Τους πάμε τα δικαιολογητικά, σφραγίζουν την απαλλαγή πάνω στη δήλωση και τέλος. Μια, δυο, σαρανταδύο, εκατόν δυο φορές. Το ειδικό στοιχείοα αυτοπαράδοσης, πρέπει να εκδίδεται ούτως ή άλλως και στην περίπτωση απαλλαγής από την αμοιβή και τον ΦΕΜ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Καλησπέρα σας. Είμαι κι εγώ στην ίδια περίπτωση.Βλέπω ότι είναι ένα παλίο θέμα και έχω καταλάβει τα περισσότερα που πρέπει να ακολουθήσω αλλά έχω ακόμη μία απορία, αν κάποιος ξέρει να μου πει!

Τι κάνουμε στην περίπτωση της ΥΔ που μου ζητάει το σύστημα "Ανάθεση του ιδιοκτήτη στο μηχανικό για την Υπαγωγή";

Ευχαριστώ!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, προφανώς αναρωτιέσαι πως και γιατί να εξουσιοδοτήσεις εσύ η ίδια τον εαυτό σου για να κάνει κάτι ... λες και θα κινηθείς σε καμία στραβή ...κατά του μηχανικού !!!!!

Είναι θεωρώ καθαρά τυπικό θέμα... 
εσύ από την μία πλευρά με την ιδιότητά σου ως ιδιοκτήτης
εξουσιοδοτείς
από την άλλη πλευρά τον μηχανικό ... δηλαδή πάλι εσένα αλλά όμως που έχεις την ιδιότητα του μηχανικού .... 
να προχωρήσει ο μηχανικός (απλά τυγχάνει να είσαι εσύ η ίδια) την διαδικασία ... κλπ κλπ 

Απλά εσύ με την ιδιότητα του μηχανικού δρας/αναλαμβάνεις να ολοκληρώσεις την διαδικασία για εσένα που έχεις (και) την ιδιότητα του ιδιοκτήτη.

Αυτή είναι η γνώμη ... αλλά αν θες περιμένεις να δεις και κάτι άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.