Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Γραμμάτιο εισπράξεως Εθνικής Τράπεζας για αμοιβή Μηχανικού


Recommended Posts

Θα ηθελα να μου πειτε πως συμπληρώνετε το δευτερο εντυπο καταβολης αμοιβης μελετης στην Εθνικη Τραπεζα.Το εντυπο εχει τιτλο "Γραμματειο Εσπραξεως". Υπαρχει μηπως καποιο υποδειγμα.

 

Ευχαριστω

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία και με τόνους.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

 

 

....απο τα downloads βρηκα υποδειγμα του γραμματειου(καιγομαι για να καταθεσω τις αμοιβες και δεν ειχα το χρονο πιο πριν για να ψαξω)

 

 

εχετε κανει πολυ καλη δουλεια.

 

Μια αλλη ερωτηση: Αυτο το γραμματειο το καταθετει καποιος αναγκαστικα με την προκαταβολή, οταν μπαινει ο φακελος στην Πολεοδομια

ή στο τελος με τον ελεγχο των φορολογικων??

 

Ευχαριστω και παλι

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 64
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν γίνεται ο προέλεγχος για την εξέταση των προαπαπαιτούμενων από τον αρμόδιο υπάλληλο, έτσι ώστε να είναι εφικτή η πρωτοκόλληση του φακέλου σου, ο έλεγχος για το αν έχουν κατατεθεί οι αμοιβές μελετών των μηχανικών είναι στα απαραίτητα. Άρα τουλάχιστον για τις μελέτες θα πρέπει να καταθέσεις αποδεικτικό της κατάθεσης. Την αμοιβή επίβλεψης μπορείς να την παρουσιάσεις και αργότερα. Αν συνεχίζεις να έχεις πρόβλημα με τη συμπλήρωση του εντύπου της Εθνικής στείλε μου πμ για να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Για να εχει καποιο πρακτικο νοημα η συζητηση στο φορουμ αλλα και για να αποτελεσει βοηθεια το συγκεκριμενο θεμα για αλλους (οπως αποτελεσε για μενα) σας παραθετω τις πολυ χρησιμες οδηγιες που μου εστειλε ο φιλος ilias.

 

"....Κατ΄αρχήν θα συμπληρώσεις δύο έντυπα, ένα για (αρχιτεκτονικά + παθητική) και ένα δεύτερο ξεχωριστά για το Τοπογραφικό.

Στο σημείο που γράφει «ΠΡΟΣΟΔΟΙ» θα συμπληρώσεις τόσο το 11 όσο και το 12.

Στο 11 θα βάλεις τον προϋπολογισμό του έργου έτσι όπως τον υπολόγισε το πρόγραμμά σου (πρόσεχε όμως να βάλεις τον προϋπολογισμό με τον οποίο υπολογίστηκαν οι κρατήσεις της αδείας (Ε.Τ.Α. 44) και όχι αυτόν με τον οποίο υπολογίστηκαν οι αμοιβές σου (Ε.Τ.Α. 110)………Αν τώρα και τα δύο τα υπολόγισες με Ε.Τ.Α. 110 στο σημείο 11 θα βάλεις αυτόν τον προϋπολογισμό).

Στο 12 θα βάλεις την αμοιβή που εγκρίθηκε για τις μελέτες χωρίς όμως το ΦΠΑ. Δηλαδή στην περίπτωσή σου 21.000/1,19=17.647,06 (κρατάς πάντα 2 δεκαδικά).

Η εισφορά στο ΤΜΕΔΕ προκύπτει:

0,001*(ποσό στο 11) + 0,02* (ποσό στο 12)

Η εισφορά στο ΕΜΠ προκύπτεί:

0,0005*(ποσό στο 11) + 0,01*(ποσό στο 12)

Σαν προμήθεια θα βάλεις 0,01 ευρώ

Από την άθροιση των 3 παραπάνω θα βγάλεις το ΜΕΡΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ.

Το χαρτόσημο θα το υπολογίσεις ως εξής:

2,4%*(ΜΕΡΙΚΟ ΣΥΝΟΛΟ)=……………

Αυτό θα είναι και το σύνολο και φυσικά το ποσό που θα πληρώσεις.

Ιδια διαδικασία και για το Τοπογραφικό. ..."

 

Τον ευχαριστω πολυ για την αμεση και αναλυτικη του βοηθεια και ζητω συγνωμη που δημοσιευω χωρις την εγκριση του το π.μ. που μου εστειλε.

Link to comment
Share on other sites

Επ κάτι δεν με φαίνετε σωστό.

1) γιατί να συμπληρώσεις δύο έντυπα? Δεν υπάρχει (ή μάλλον δεν βλέπω0 κανένας λόγος

2) Κρατήσεις επί της αμοιβής μας είναι, οπότε έχει ένα ποσό μόνο, αυτό που λέει η εντολή πληρωμής. Δηλαδή συμπληρώνεις μόνο το πεδίο 12.

Εκτός αν πληρώνεις εισφορές ΤΣΜΕΔΕ και για τον ιδιοκτήτη ταυτόχρονα, κάτι που δεν το έχω κάνει ποτέ. Αλλά τότε αυτό που λες θα το κάνεις μια φορά όχι κάθε φορά που πληρώνεις ΤΣΜΕΔΕ για την συγκεκριμένη άδεια, αν πληρώσεις σε 2 στάδια πχ ΜΕΛΕΤΗ , ΕΠΙΒΛΕΨΗ.

Επίσης προμήθεια έχω σταματήσει να βάζω από την έλευση του ευρώ και στην ΕΤΕ δεν είπανε τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

1. Επειδή ο/η mare96 δουλεύει σε εταιρεία όπως μου είπε και δεν είναι αμοιβές δικιές της και πληρώνει για τις μελέτες άλλων, γι΄αυτό της είπα δυο, στην περίπτωση που έχουν γίνει οι μελέτες αρχιτεκτονικών και τοπογραφικού από διαφορετικούς Μηχανικούς.

2. Το 11-12 για πληρωμή όλων των εισφορών και του ιδιοκτήτη.

Εμένα μου ζητάνε χαρτόσημο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

(Οκ, εντελώς παιδικό, αλλά πρώτη φορά, οπότε ζητάω κατανόηση....)

 

Στο "Γραμμάτιο Είσπραξης Αμοιβής Μηχανικού" της ΕΤΕ

στον αρ.μητρώου μηχανικού, πέραν του αριθμού που ξέρω,

στο πεδίο "Γρ.(γράμμα)"

είναι πάντα "Δ" για Αμοιβή Μελέτης Πολ.Μηχ.;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν βάζω τίποτα.

Τη μόνη φορά που συμπλήρωσα κάποιο γράμμα ήταν όταν συμπλήρωνα το έντυπο για λογαριασμό εταιρείας και στο Α.Μ.ΤΕΕ όπως μου το είχαν δώσει είχε και γράμμα και νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.