Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Τοπογραφικό & βεβαίωση μέσα από το σύστημα ΤΕΕ και το μπάχαλο που ξεκίνησε


Recommended Posts

Δηλαδή συντάσσοντας και υπογράφοντας ένα τοπογραφικό για συμβόλαιο π.χ αγοραπωλησίας οικοπέδου δομημένου ή αδόμητου δεν το περνάμε από το σύστημα αμοιβών του ΤΕΕ για να υπολογιστεί η νόμιμη αμοιβή για απόδοση κρατήσεων;

Δε θέλω να το πάρεις στραβά καθώς δεν είναι μομφή, αλλά μήπως είσαι πολύ "φρέσκος" στο επάγγελμα ή τουλάχιστον ασχολείσαι για 1η φορά με τοπογραφικά; Την ίδια απορία έχω βέβαια και για άλλους συναδέλφους τον τελευταίο καιρό που τους φαίνεται περίεργο! (ΠΜ όλους και νέα μέλη του φόρουμ από όσο βλέπω). Ουδέποτε εκδιδόταν εντολή πληρωμής από το σύστημα αμοιβών για τοπογραφικά συμβολαίων. Και αυτό ήταν και το άχτι μας ημών των τοπογράφων. Το τοπογραφικό σφραγιζόταν και στην καλύτερη περίπτωση κοβόταν μια απόδειξη. Ούτε κρατήσει υπήρχαν, ούτε ΦΕΜ ούτε τίποτα... Τώρα βέβαια που το σκέφτονται να το κάνουν δώρον άδωρον... Ίσα ίσα τις κρατήσεις τους θα ωφελήσει...
Link to comment
Share on other sites

Δεν εκδίδονταν διότι έβγαζε 5000λ ελάχιστη αμοιβή. Τώρα όμως που αυτό καταργήθηκε δεν υπάρχει λόγος να μην βγαίνει από το σύστημα...

Link to comment
Share on other sites

Δε θέλω να το πάρεις στραβά καθώς δεν είναι μομφή, αλλά μήπως είσαι πολύ "φρέσκος" στο επάγγελμα ή τουλάχιστον ασχολείσαι για 1η φορά με τοπογραφικά; Την ίδια απορία έχω βέβαια και για άλλους συναδέλφους τον τελευταίο καιρό που τους φαίνεται περίεργο! (ΠΜ όλους και νέα μέλη του φόρουμ από όσο βλέπω). Ουδέποτε εκδιδόταν εντολή πληρωμής από το σύστημα αμοιβών για τοπογραφικά συμβολαίων. Και αυτό ήταν και το άχτι μας ημών των τοπογράφων. Το τοπογραφικό σφραγιζόταν και στην καλύτερη περίπτωση κοβόταν μια απόδειξη. Ούτε κρατήσει υπήρχαν, ούτε ΦΕΜ ούτε τίποτα... Τώρα βέβαια που το σκέφτονται να το κάνουν δώρον άδωρον... Ίσα ίσα τις κρατήσεις τους θα ωφελήσει...

 

Το ίδιο έκανα και εγώ καλώς ή κακώς. Απόδειξη έκοβα και έφευγε στο συμβολαιογράφο. Δεν το πέρναγα απο αμοιβές. Απλά ρωτάω μήπως κάτι έχει αλλάξει σε σχέση με την υποβολή βεβαίωσης τοπογραφικο που τη συνοδεύει κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα συνάδελφοι…….(κάλο κουράγιο που είπε και ένας ξένος)

Σε αδόμητο αγροτεμάχιο έκτος σχέδιο, εκτός οικισμού ή οικόπεδο σε οικισμό του 85 (ακτινικό) για να γίνει συμβόλαιο μεταβίβασης χρειάζεται βεβαίωση δασαρχείου?

Το λέω γιατί στην βεβαίωση πρέπει να αναγράφεται πως τον εν λόγο αγροτεμάχιο ή οικόπεδο δεν εμπίπτει στις περιπτώσεις της παραγράφου 3 του άρθρου 23 Ν4014.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

<p>Με βάση αυτό που μου είπε συνάδελφος προ ολίγου (πληροφορία από έγκυρη πηγή), δεν βγάζουμε εντολή πληρωμής για τοπογραφικά βεβαιώσεων. Προς το παρόν τουλάχιστον.

 

Συνάδελφε είσαι σίγουρος γι'αυτό? Άκουσα από συνάδελφο της περιοχής μου πως το ζήτησε ενας συμβολαιογραφος κανονικές αμοιβές και ΦΕΜ!!!

Δεν είμαι σίγουρος, αλλα νομίζω πως από εδω και στο εξής είναι υποχρεωτικό να καταθετουμε κρατήσεις για τ/δ συμβολαίων!

 

Υπάρχει περίπτωση να μας ζητήσουν αναδρομικά αποδείξεις με ελάχιστες όπου δν έχουμε κόψει???

Link to comment
Share on other sites

Δεν εκδίδονταν διότι έβγαζε 5000λ ελάχιστη αμοιβή. Τώρα όμως που αυτό καταργήθηκε δεν υπάρχει λόγος να μην βγαίνει από το σύστημα...

To "11" στπ nickname σου λοιπόν υποθέτω ότι σημαίνει από το 2011 στο επάγγελμα. :grin: Δεν εκδιδόταν γιατί δεν απαιτείτο και δεν ελεγχόταν από κανέναν (εφόσον δεν πήγαινε πολεοδομία). Ούτε οι συμβολαιογράφοι, ούτε τα δασαρχεία που είναι ουσιαστικά οι μόνοι αποδέκτες ΤΔ εκτός των πολεοδομιών είχαν τη δικαιοδοσία ποτέ να ελέγχουν αμοιβές. Για το δε "5000λ" που λες, ενημερωτικά κι εγώ σου λέω ότι η δυνατότητα να εισάγεται ως εργασία μεμονωμένο τοπογραφικό στο σύστημα αμοιβών δεν υπήρχε καν μέχρι το Φλεβάρη του 2009 (αν θυμάμαι καλά)! Κάπου εκεί δόθηκε για πρώτη φορά ως δυνατότητα.@ Megapad: ναι φίλε είμαι σίγουρος. Προς το παρόν τουλάχιστον όπως είπα. Γιατί ακούγεται ότι σύντομα θα αλλάξει με κάποιον τρόπο αυτό. Και θα είναι καλό από μια άποψη, γιατί έτσι θα γλυτώσουμε από κάτι "φρούτα" σαν τον johnX που σε άλλο θέμα πριν λίγο διαφήμιζε τη "μαγκιά" του να χαρίζει στο site του "τα ΕΓΣΑ" που κάνει "πανεύκολα" με το διπλόσυχνό του. Edited by tpanag
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφε, το "11" σημαίνει πότε έκανα εγγραφή στο michanikos.gr :)

Αυτά που λες τα ξέρω (για τις αυτόνομες τοπογραφικές εργασίες), αλλά έγραψα ότι έγραψα για να υπενθυμίσω πως το 5000λ καταργήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, θυμίζω ότι, ο κάθε επαγγελματίας και "σωστός" φορολογούμενος ΠΡΕΠΕΙ να δηλώνει όλες τις αμοιβές που εισπράττει. Να κόβει απόδειξη και να φορολογείται γι' αυτό. Οι καιροί άλλαξαν! Ας αλλάξουμε κι εμείς μαζί τους. Δεν πρέπει να "κυκλοφορεί" δουλειά μας, χωρίς να μπορούμε ν' αποδείξουμε ότι, έχουμε αμειφθεί για αυτή ΠΟΥΘΕΝΑ.

Ζητείστε τέτοια αμοιβή, ούτως ώστε και να πληρώνεται τις "κρατήσεις" στους ΤΕΕτζίδες και τους φόρους σας στη ΔΟΥ και να είστε ευχαριστημένοι για όσα κερδίσατε. Τα επόμενα χρόνια η φοροδιαφυγή θα μας ...κατατρέχει!!!

 

Υ.Γ.1. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος για να κοιμόμαστε ήσυχοι!!!

Υ.Γ.2. Δεν πρέπει ΔΗΜΟΣΙΩΣ να κάνουμε τέτοιες συζητήσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

<p>Με βάση αυτό που μου είπε συνάδελφος προ ολίγου (πληροφορία από έγκυρη πηγή), δεν βγάζουμε εντολή πληρωμής για τοπογραφικά βεβαιώσεων. Προς το παρόν τουλάχιστον.

 

Από ΤΕΕ Δυτικής & Κεντρικής Θεσσαλίας:

Για τον υπολογισμό αμοιβής βεβαίωσης (1000*λ όπως ορίστηκε) + τοπογραφικό (εάν υπάρχει) ακολουθούμε την εξής (άτυπη) διαδικασία:

  • στο πεδίο "Χώροι" επιλέγουμε 1) Ρυθμίσεις Ν.4014 και 2) "Επιφάνεια οικοπέδου ή κτήματος για τοπογραφικές εργασίες ή εργασίες περίφραξης"
  • στο πεδίο "Κύριες Εργασίες" επιλέγουμε ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ Ν. 3843/2010 και τσεκάρουμε την ημερήσια ή ωριαία εργασία μηχανικού....
  • εάν θέλουμε να συμπεριλάβουμε και τοπογραφικό επιλέγουμε τις εργασίες που θέλουμε...
  • στο πεδίο "Επεξεργασία εργασιών" επιλέγουμε Μονάδες 1 Ημέρα για 1-10 έτη, 0,67 Ημέρες για 11-20 έτη, 0,5 Ημέρες για 20+ ....

...με τον παραπάνω τρόπο, το Σύστημα θα εκδώσει ¨πραγματική" αμοιβή τόσο για τη βεβαίωση όσο και για το τοπογραφικό.... η αμοιβή αυτή δεν είναι απαραίτητο να κατατεθεί στην ΕΤΕ, απλά αφού την υποβάλουμε στο ΤΕΕ μπορούμε με το Α/Α να πληρώσουμε τις κρατήσεις υπέρ ΤΕΕ στο τοπικό τμήμα και ΤΣΜΕΔΕ + ΕΜΠ στην ΕΤΕ με το σχετικό έντυπο..κόβουμε ΑΠΥ και (για μένα) πληρώνουμε μόνο ΦΕΜ 4% για το τοπογραφικό (εφόσον αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε οικοδομική άδεια!!)

Βέβαια το θέμα είναι για πόσο καιρό ακόμα θα υπάρχει μέσα στο σύστημα η επιλογή του 3843....οι υπεύθυνοι του τοπικού ΤΕΕ το μόνο που είπαν είναι ότι ζήτησαν από τα κεντρικά να υπάρξει μια μετονομασία του 3843 σε "ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ" ή κάτι παρόμοιο...

Ο εναλλακτικός τρόπος είναι να το πάμε με ημέρες απασχόλησης όπου θα προκύψει αμοιβή 5000*λ, τη στέλνουμε στο ΤΕΕ Λάρισας με Φαξ και μας στέλνουν διορθωτική εντολή πληρωμής με την πραγματική αμοιβή (1000*λ)...ομοίως και για τα τοπογραφικά, εάν βγάλουμε αμοιβή μέσω συστήματος αμοιβών - τοπογραφικές εργασίες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.