Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τοπογραφικό & βεβαίωση μέσα από το σύστημα ΤΕΕ και το μπάχαλο που ξεκίνησε


Recommended Posts

Δηλαδη ουτε κρατησεις, ουτε καταθεση στην ετε, τιποτα?

 

Καλυτερα ετσι, αλλα τουλαχιστον να μη βγαινει το καθε τεε να λεει το δικο του τροπο υπολογισμο, διοτι αφενος γινεται μπαχαλο και αφετερου πολλοι πελατες πλησιαζουν εχοντας συγκεκριμενη τιμη στο μυαλο τους. (1000λ)

Link to comment
Share on other sites

Κατά την γνώμη μου εφόσον το σύστημα του ΤΕΕ δεν έχει προσδιορίσει στις εργασίες ΑΜΟΙΒΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΥ και το συστημα των βεβαιωσεων ΔΕΝ δέχεται Α/Α αμοιβών, ΔΕΝ πρόκειται να εκδίδω αμοιβές.

Η επιλογή ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΡΥΘΜΙΣΗ Ν.4014 θεωρώ ότι αφορά τα αυθαίρετα και όχι τις βεβαιώσεις.

Μόνο την συμφωνηθείσα αμοιβή συμπληρώνω και πληρώνω το ανάλογο ΦΠΑ.

 

Αν ορίσουν ποτε εργασία για αυτό, θα εκδίδω Εντολή πληρωμής από το ΤΕΕ θα πληρώνω το ΤΕΕ/ΤΣΜΕΔΕ επί της αμοιβής τουΤΕΕ και το ΦΠΑ επι της συμφωνηθείσης...

Link to comment
Share on other sites

Κακως την εχουν αυτην την ιδεα...

Δε ρυθμιζουμε Ημιυπαιθριο... Δε βαζουμε υπογραφη σε ενα χαρτι διχως νομικες κυρωσεις και ευθυνες...

Οι ευθυνες του 3843 ηταν ελαχιστες συγκρκιτικα με αυτες του 4014...

 

Και οσο δε βγαινει επισημη ανακοινωση απο το κεντρικο ΤΕΕ περι αμοιβων (που δε θα βγει ΠΟΤΕ), αλλο τοσο θα ακολουθησουμε τους νομους της ελευθερης αγορας...

Τοσο κοστολογω τη δουλεια μου... Θες? Για 1000λ δε στο κανω...

Link to comment
Share on other sites

Κακως την εχουν αυτην την ιδεα...

Δε ρυθμιζουμε Ημιυπαιθριο... Δε βαζουμε υπογραφη σε ενα χαρτι διχως νομικες κυρωσεις και ευθυνες...

Οι ευθυνες του 3843 ηταν ελαχιστες συγκρκιτικα με αυτες του 4014...

 

Και οσο δε βγαινει επισημη ανακοινωση απο το κεντρικο ΤΕΕ περι αμοιβων (που δε θα βγει ΠΟΤΕ), αλλο τοσο θα ακολουθησουμε τους νομους της ελευθερης αγορας...

Τοσο κοστολογω τη δουλεια μου... Θες? Για 1000λ δε στο κανω...

 

Μα το 1000*λ ορίστηκε (άτυπα βέβαια, ας ελπίσουμε ότι θα επισημοποιηθεί με κάποια οδηγία, εγκύκλιο ή ότι άλλο...!) προκειμένου να εξαλειφθούν φαινόμενα τύπου 50 ή 100Ε η βεβαίωση λες και είμαστε μπακάλικο....αν τώρα βέβαια υπάρχει και τοπογραφικό που συνοδεύει τη βεβαίωση, ο μηχανικός έχει τη δυνατότητα (έτσι είπαν επίσημες πηγές!) να απαλλαχθεί από αμοιβή για τη βεβαίωση, εισάγοντας την τοπογραφική εργασία στο σύστημα αμοιβών από όπου θα προκύψει η "πραγματική" αμοιβή του τοπογραφικού με αποστολή από το ΤΕΕ διορθωτικής εντολής πληρωμής στην οποία μπορεί επιπλέον να κάνει και έκπτωση κατά μέσο όρο της τάξης του 40% (ανάλογα με το ύψος της αμοιβής του). Στη συνέχεια για την έκδοση της βεβαίωσης θα περιγραφεί στα Σχόλια ότι π.χ. "η παρούσα βεβαίωση συνοδεύεται από τοπογραφικό διάγραμμα με Α/Α Χ του Συστήματος Αμοιβών και συμφωνηθείσα αμοιβή Υ, στην οποία συμπεριλαμβάνεται και η αμοιβή της βεβαίωσης ή η βεβαίωση απαλλάσσεται από οποιαδήποτε άλλη αμοιβή.

Τώρα εάν έχεις μόνο τη βεβαίωση και θες να πάρεις περισσότερα απλά συμπληρώνεις περισσότερες Μονάδες (ημέρες ή ώρες απασχόλησης). Εξάλλου για τη βεβαίωση ΦΕΜ δεν πληρώνεις....τις υπόλοιπες εισφορές σου δε θα τις πληρώσεις με κάποιον τρόπο???

Όσο για τα ιδιωτικά συμφωνητικά, ισχύουν εννοείται για οποιαδήποτε εργασία και το ΤΕΕ είναι υποχρεωμένο να τα δεχτεί, με εφορίες δεν ασχολούμαστε (με επιφύλαξη, κατάθεση στη ΔΟΥ γίνεται για Ι.Σ. > 3000Ε), 2 αντίγραφα - ένα ο μηχανικός ένα ο πελάτης και τέλος!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Μα το 1000*λ ορίστηκε (άτυπα βέβαια, ας ελπίσουμε ότι θα επισημοποιηθεί με κάποια οδηγία, εγκύκλιο ή ότι άλλο...!) προκειμένου να εξαλειφθούν φαινόμενα τύπου 50 ή 100Ε η βεβαίωση λες και είμαστε μπακάλικο....αν τώρα βέβαια υπάρχει και τοπογραφικό που συνοδεύει τη βεβαίωση, ο μηχανικός έχει τη δυνατότητα (έτσι είπαν επίσημες πηγές!) να απαλλαχθεί από αμοιβή για τη βεβαίωση, εισάγοντας την τοπογραφική εργασία στο σύστημα αμοιβών από όπου θα προκύψει η "πραγματική" αμοιβή του τοπογραφικού με αποστολή από το ΤΕΕ διορθωτικής εντολής πληρωμής στην οποία μπορεί επιπλέον να κάνει και έκπτωση κατά μέσο όρο της τάξης του 40% (ανάλογα με το ύψος της αμοιβής του). Στη συνέχεια για την έκδοση της βεβαίωσης θα περιγραφεί στα Σχόλια ότι π.χ. "η παρούσα βεβαίωση συνοδεύεται από τοπογραφικό διάγραμμα με Α/Α Χ του Συστήματος Αμοιβών και συμφωνηθείσα αμοιβή Υ, στην οποία συμπεριλαμβάνεται και η αμοιβή της βεβαίωσης ή η βεβαίωση απαλλάσσεται από οποιαδήποτε άλλη αμοιβή.

Τώρα εάν έχεις μόνο τη βεβαίωση και θες να πάρεις περισσότερα απλά συμπληρώνεις περισσότερες Μονάδες (ημέρες ή ώρες απασχόλησης). Εξάλλου για τη βεβαίωση ΦΕΜ δεν πληρώνεις....τις υπόλοιπες εισφορές σου δε θα τις πληρώσεις με κάποιον τρόπο???

Όσο για τα ιδιωτικά συμφωνητικά, ισχύουν εννοείται για οποιαδήποτε εργασία και το ΤΕΕ είναι υποχρεωμένο να τα δεχτεί, με εφορίες δεν ασχολούμαστε (με επιφύλαξη, κατάθεση στη ΔΟΥ γίνεται για Ι.Σ. > 3000Ε), 2 αντίγραφα - ένα ο μηχανικός ένα ο πελάτης και τέλος!

 

Πλακα κανεις τωρα με αυτο το post ε...?

Δεν μπορω να το εκλαβω ως σοβαρη αποψη Μηχανικου ελευθερου επαγγελματια...

Ελπιζεις να επισημοποιηθει μια αμοιβη 230€+ΦΠΑ ως νομιμη για μια δουλεια που κοστιζει ΠΟΛΥ παραπανω, βασει ευθυνων που αναλαμβανεις...?

Και απαλασσεσαι απο την αμοιβη της βεβαιωσης συντασσοντας τοπογραφικο διαγραμμα και περνωντας το στο συστημα αμοιβων του ΤΕΕ, απο το οποιο θα προκυψει μια αμοιβη επι της οποιας θελεις να κανεις και 40% εκπτωση...?

Και τι θα σου μεινει τοτε?

 

Τι σχεση εχει το τοπογραφικο διαγραμμα του οικοπεδου που θα συνταξεις με την απαλλαγη αμοιβης απο τη βεβαιωση, η οποια νομιμως By the way δεν υφισταται....

 

Και στο τελος για το κερασακι στην τουρτα με ρωτας αν θα πληρωσω εισφορες υπερ ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ.....

Μου εδωσε κανενας καμια τετοια εντολη? Η απο μονος μου, ετσι επειδη εχω και πολλα λεφτα και ειμαι και χουβαντρας ρε αδερφε, ως γνωστος Σαλονικιος, ας παω να τους τα ακουμπησω....

2.000€ το εξαμηνο μου τρωει το ΤΣΜΕΔΕ σε εισφορες απο το 2012 και μου λες να τους δωσω κι αλλα για καθε δουλεια που κανω, χωρις κιολας να μου το εχει ορισει κανενας?

 

Τι θα ακουσω αλλο απογευματιατικα...

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

παιδια οι καταστασεις που ζουμε ως μηχανικοι ειναι για γελια και για κλαματα

 

προτεινω να τα σκεφτομαστε απλα και να μην τα μπερδευουμε στο κεφαλι μας με υποθετικες καταστασεις (αν γινει αυτο τι θα κανω τοτε)

 

 

για να γινει μια μεταβίβαση με συμβόλαιο απο τον μηχανικο χρειάζεται ενα τοπογραφικο και μια βεβαιωση

 

παιρνεις αμοιβη για το τοπογραφικο οπως καναμε τοσο καιρο για συμβολαιο

και παιρνεις μια αμοιβη για την βεβαιωση

 

και στα 2 δεν υπαρχουν κρατησεις

 

και για τα 2 πλεον θες συμφωνητικο

 

αναλογα τι ειναι το μεταβιβαζομενο αξιολογεις την δουλεια σου

αν για παραδειγμα εχεις 4 στρεμματα δυσβατο με πολλα σημεια αλλα αδομητο θα χρεωσεις πολλα για το τοπογραφικο και λιγα για την βεβαιωση

 

αν εχεις μπερδεμενο ακινητο σε τετραγωνο οικοπεδο θα χρεωσεις λιγα για το τοπογραφικο και πολλα για την βεβαιωση

 

αν διαφωνει καποιος το συζηταμε

αλλα το 1000*λ απλα δεν στεκει ως λογικη

Link to comment
Share on other sites

Πλακα κανεις τωρα με αυτο το post ε...?

Δεν μπορω να το εκλαβω ως σοβαρη αποψη Μηχανικου ελευθερου επαγγελματια...

Ελπιζεις να επισημοποιηθει μια αμοιβη 230€+ΦΠΑ ως νομιμη για μια δουλεια που κοστιζει ΠΟΛΥ παραπανω, βασει ευθυνων που αναλαμβανεις...?

Και απαλασσεσαι απο την αμοιβη της βεβαιωσης συντασσοντας τοπογραφικο διαγραμμα και περνωντας το στο συστημα αμοιβων του ΤΕΕ, απο το οποιο θα προκυψει μια αμοιβη επι της οποιας θελεις να κανεις και 40% εκπτωση...?

Και τι θα σου μεινει τοτε?

 

Τι σχεση εχει το τοπογραφικο διαγραμμα του οικοπεδου που θα συνταξεις με την απαλλαγη αμοιβης απο τη βεβαιωση, η οποια νομιμως By the way δεν υφισταται....

 

Και στο τελος για το κερασακι στην τουρτα με ρωτας αν θα πληρωσω εισφορες υπερ ΤΣΜΕΔΕ και ΤΕΕ.....

Μου εδωσε κανενας καμια τετοια εντολη? Η απο μονος μου, ετσι επειδη εχω και πολλα λεφτα και ειμαι και χουβαντρας ρε αδερφε, ως γνωστος Σαλονικιος, ας παω να τους τα ακουμπησω....

2.000€ το εξαμηνο μου τρωει το ΤΣΜΕΔΕ σε εισφορες απο το 2012 και μου λες να τους δωσω κι αλλα για καθε δουλεια που κανω, χωρις κιολας να μου το εχει ορισει κανενας?

 

Τι θα ακουσω αλλο απογευματιατικα...

 

<p>

Δε θα ακολουθήσω το ύφος σου και θα σου πω ήρεμα 2-3 πραματάκια...

  • στη μικρή μας τοπική κοινωνία, οι βεβαιώσεις δίνονται σχεδόν "δώρο" από συναδέλφους.. με ποιον τρόπο θα εξασφαλιστεί ότι θα εξαλειφθούν τέτοια φαινόμενα??
  • δεν υποστηρίζω το 1000*λ, ας είναι και 500*μ ή 1500*κ ή ότι άλλο....απλά το αναφέρω επειδή το τοπικό ΤΕΕ αυτήν την οδηγία έδωσε
  • αν συντάξω ένα τοπογραφικό διάγραμμα, δεν κάνω ταυτόχρονα και αυτοψία στο ακίνητο??..για ποιο λόγο να πληρωθώ την ίδια δουλειά 2 φορές??
  • η έκπτωση 40% αναφέρθηκε από επίσημο πρόσωπο γι'αυτό το έγραψα...η δική μου έκπτωση αφορά εμένα και τον εκάστοτε πελάτη και σε καμία περίπτωση και ποτέ δεν επιχείρησα να υποτιμήσω τη δουλειά μου...
  • σε όλο αυτό το μπάχαλο, προσπαθώ όπως και όλοι μας να βγάλω μια άκρη, να μεθοδεύσω τη δουλειά μου, να πληροφορηθώ, να προτείνω και να διαφωνήσω..παραθέτω όσα ακούω και γίνονται ώστε να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο...ούτε νομοθετώ λοιπόν ούτε και λέω ότι έτσι είναι τέλος..

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, συγκρατηθείτε!!!! Δεν μας διαβάζουν μόνο επαγγελματίες μηχανικοί!!!! Διαβάζουν κι άλλοι!!!

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Τι να πω, ΤΕΕ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ βγάζει οδηγίες (από μόνοι τους όπως φαίνεται!) και μας τις δημοσιοποιεί επίσημα, οργανώνει ημερίδες και σεμινάρια για τα οποία δίνουμε 35 ευρωπουλάκια να τα παρακολουθήσουμε, και στο τέλος βγαίνουμε εμείς εκτεθειμένοι στα forums επειδή απλά παραθέτουμε αυτά που μας λένε και τα οποία εφαρμόζουν οι περισσότεροι πλέον εδώ!!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.