Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Τοπογραφικό & βεβαίωση μέσα από το σύστημα ΤΕΕ και το μπάχαλο που ξεκίνησε


Recommended Posts

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ΝΤΕ ΚΑΙ ΚΑΛΑ να βγει "νόμιμη" (δλδ τώρα είναι παράνομη? όπως είπε και ο πρόεδρος του ΤΕΕ-ΤΚΜ) για τις βεβαιώσεις?

Θέλετε δηλαδή να πληρώσετε κρατήσεις... βρε συνάδερφοι, σας περισσεύουν λεφτά?

 

Και γιατί να είναι 1000λ και όχι 500 ή 10000 ?

 

ΑΝ πουν επισήμως το ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΤΕΕ και ΜΟΝΟ για "νόμιμη" αμοιβή, τότε αυτή πρέπει να είναι ανάλογη και με τις ευθύνες που βαρύνουν τη βεβαίωση που δίνουμε. ....διότι πολλοί "συνάδερφοι" νομίζουν ότι δίνουμε κωλόχαρτο!!!!!!!

 

Ναι, στο αδόμητο ας είναι χαμηλή, αλλά σε περίπτωση κτηρίου ας συνδεθεί με την αντικειμενική αξία... όπως και οι ΕΥΘΥΝΕΣ μας !!!!

 

Τέλος πάντων... κουράστηκα να βλέπω "περιφερειακές" ανακοινώσεις και παπαγαλίες...

 

Να πω κι εγώ λοιπόν μία ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ σημερινή από τον πρόεδρο από το ΤΕΕ ΤΚΜ που είχε σεμινάριο για τα αυθαίρετα:

 

1) Η αμοιβή του μηχανικού θα έπρεπε να είναι τουλάχιστον ίση με των δικηγόρων (1% έως 50000€ νομίζω και από κει και πάνω 0.4%) και ο μηχανικός να ΠΑΡΙΣΤΑΤΑΙ στην πράξη.

2) Οι βεβαιώσεις ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΑ κρατήσεις (και το είπε με σιγουριά), έστω και στο ποσό της ΑΠΥ, εάν δε βγει επίσημη νόμιμη.

 

Αυτά...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

<p>

Δε θα ακολουθήσω το ύφος σου και θα σου πω ήρεμα 2-3 πραματάκια...

  • στη μικρή μας τοπική κοινωνία, οι βεβαιώσεις δίνονται σχεδόν "δώρο" από συναδέλφους.. με ποιον τρόπο θα εξασφαλιστεί ότι θα εξαλειφθούν τέτοια φαινόμενα??
  • δεν υποστηρίζω το 1000*λ, ας είναι και 500*μ ή 1500*κ ή ότι άλλο....απλά το αναφέρω επειδή το τοπικό ΤΕΕ αυτήν την οδηγία έδωσε
  • αν συντάξω ένα τοπογραφικό διάγραμμα, δεν κάνω ταυτόχρονα και αυτοψία στο ακίνητο??..για ποιο λόγο να πληρωθώ την ίδια δουλειά 2 φορές??
  • η έκπτωση 40% αναφέρθηκε από επίσημο πρόσωπο γι'αυτό το έγραψα...η δική μου έκπτωση αφορά εμένα και τον εκάστοτε πελάτη και σε καμία περίπτωση και ποτέ δεν επιχείρησα να υποτιμήσω τη δουλειά μου...
  • σε όλο αυτό το μπάχαλο, προσπαθώ όπως και όλοι μας να βγάλω μια άκρη, να μεθοδεύσω τη δουλειά μου, να πληροφορηθώ, να προτείνω και να διαφωνήσω..παραθέτω όσα ακούω και γίνονται ώστε να βοηθήσουμε ο ένας τον άλλο...ούτε νομοθετώ λοιπόν ούτε και λέω ότι έτσι είναι τέλος..

 

Το οτι οι βεβαιωσεις διδονται δωρο στη μικρη κοινωνια που κατοικεις συναδελφε ειναι λαθος και το ξερεις. Το αν θα ακολουθησεις κι εσυ το ρευμα η οχι ειναι στη διακριτικη ευχερεια σου

Στη μεγαλυτερη κοινωνια που κατοικω εγω τα πραγματα δεν ειναι ετσι ακριβως...

Το 1000λ δεν ξερω αν το υποστηριζεις, αν ισχυριζεσαι πως δεν το υποστηριζεις, καλως, δεν εχω λογο να αμφιβαλω, παντως το προηγουμενο σου ποστ αυτο εδειχνε...

Και στην τελικη δε βρισκω λογο να θελεις ορισμο νομιμου αμοιβης για αυτο... Ισως μονο για να εξαλειφθουν τα φαινομενα των "δωρων" που ειπες πιο πανω... Αυτο το δεχομαι...

Αν συνταξεις τοπογραφικο διαγραμμα ενος οικοπεδου, σημαινει πως αυτοματα ελεγχεις και την οριζοντια ιδιοκτησια που θελεις να μεταβιβαστει? Για καμια μονοκατοικια το δεχομαι....

Link to comment
Share on other sites

 

Το οτι οι βεβαιωσεις διδονται δωρο στη μικρη κοινωνια που κατοικεις συναδελφε ειναι λαθος και το ξερεις. Το αν θα ακολουθησεις κι εσυ το ρευμα η οχι ειναι στη διακριτικη ευχερεια σου

Στη μεγαλυτερη κοινωνια που κατοικω εγω τα πραγματα δεν ειναι ετσι ακριβως...

Το 1000λ δεν ξερω αν το υποστηριζεις, αν ισχυριζεσαι πως δεν το υποστηριζεις, καλως, δεν εχω λογο να αμφιβαλω, παντως το προηγουμενο σου ποστ αυτο εδειχνε...

Και στην τελικη δε βρισκω λογο να θελεις ορισμο νομιμου αμοιβης για αυτο... Ισως μονο για να εξαλειφθουν τα φαινομενα των "δωρων" που ειπες πιο πανω... Αυτο το δεχομαι...

Αν συνταξεις τοπογραφικο διαγραμμα ενος οικοπεδου, σημαινει πως αυτοματα ελεγχεις και την οριζοντια ιδιοκτησια που θελεις να μεταβιβαστει? Για καμια μονοκατοικια το δεχομαι....

 

Αυτό που υποστηρίζω είναι ο ορισμός μιας νόμιμης αμοιβής,ώστε να δημιουργηθεί ένα πιο υγιές και αξιοκρατικό ανταγωνιστικό περιβάλλον...το ύψος της φαντάζομαι θα προσδιοριστεί με βάση την πιο απλή περίπτωση βεβαίωσης, δλδ για αδόμητα..για όλες τις άλλες περιπτώσεις ο μηχανικός θα κρίνει αν η Ν.Α. ανταποκρίνεται στη δουλειά που έκανε...αν τώρα κάποιοι συνάδελφοι επιθυμούν να τρέχουν, να μαζεύουν σχέδια, να ελέγχουν και να παίρνουν ευθύνες για 1000*λ ας πούμε, τότε μπράβο τους αλλά στο τέλος πιστεύω που θα καταλάβουν ότι δεν αξίζει....όσο για τα τοπογραφικά, θα σου πω ότι προσωπικά, σε κάθε περίπτωση και πριν τον 4014, ζητούσα από τον πελάτη συμβόλαια, σχέδια αδείας, κτηματολογικά αποσπάσματα κλπ... έλεγχα και φρόντιζα να τον ενημερώνω για οποιαδήποτε παράβαση....συνεπώς την αυτοψία την έκανα και το παραπάνω "τρέξιμο" το συμπεριλάμβανα στην αμοιβή μου....στο προηγούμενο ποστ, αν και όντως δεν το ανέφερα, εννοούσα ότι τα αδόμητα οικόπεδα δεν είναι απαραίτητο να έχουν αμοιβή βεβαίωσης όταν έχει συνταχθεί από το μηχανικό και τοπογραφικό..και είναι λογικό νομίζω..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Διάβαζα διάφορα από αυτά που έχουν γραφτεί και θα ήθελα να κάνω κάποιες διευκρινιστικές ερωτήσεις:

  1. Από αυτά που διάβασα όλα τα Τοπογραφικά πλέον πρέπει να είναι σε ΕΓΣΑ 87. Υποθέτω ότι αν υπάρχει κάποιο σχέδιο στην περιοχή που είναι σε κάποιο άλλο σύστημα ( π.χ. μια Πράξη Εφαρμογής σε ΤΜ3 ) μετράμε σε αυτό;
  2. Θέλω να δώσω βεβαιώσεις ότι δεν υπάρχουν κτίσματα σε κάποια αγροτεμάχια και σε ένα οικόπεδο. Μέχρι τώρα είχα μία πρότυπη και χειρόγραφα συμπλήρωνα κάποια στοιχεία σφράγιζα και την έδινα στην συμβολαιογράφο και όλα καλά δεν έχει αναφερθεί κανένα θέμα. Μία άλλη συμβολαιογράφος μου είπε ότι τις θέλει μέσω ΤΕΕ. Από τα παραπάνω κατάλαβα ότι χρησιμοποιείς την φόρμουλα για τα αυθαίρετα και τα βάζεις όλα μηδενικά anyway και κάτι τέτοια! Μπήκα στο ΤΕΕ να κάνω τη δήλωση και μου βγάζει ένα σφάλμα μάλλον ότι δεν έχω δικαίωμα να τα υπογράψω (είμαι Τοπογράφος Τ.Ε.), ή ότι με διέγραψαν αλλά σήμερα πλήρωσα και μου είπαν ότι μπορώ να το χρησιμοποιήσω. Το κατανοώ αυτό διαβάζοντας το ποιοι υπογράφουν για τα αυθαίρετα. Εγώ όμως δεν έχω αυθαίρετο δεν έχω καν κτίσμα. Εχω κάνει και τα Τοπογραφικά σε αυτά όλα σε ΕΓΣΑ. Τι να κάνω;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικαιωμα ....απλα κατι θα εκανες λαθος ή εφταιγε που δεν ειχες πληρωσει. Ξαναδοκιμασε.

 

Οσο για το μπαχαλο που υπαρχει... απλα να πω οτι συμβολαιογραφος εκανε δεκτο τοπογραφικο σε ανεξαρτητο συστημα με μια συντεταγμενη ΕΓΣΑ 87 απλα στο κεντρο του τεμαχιου. Αυτο το θεωρουσε εξαρτημενο!!!

Edited by koulosb
Link to comment
Share on other sites

Ωραια, σ ευχαριστω...

 

Αυτο πρακτικα σημαινει οτι δεν απαιτουνται πλεον τοπογραφικα εξαρτημενα απο ΕΓΣΑ 87 για εντος σχεδιου μεταβιβασεις?

Η οτι αυτο θα ισχυσει αφου περασει η νομοθετικη ρυθμιση?

Link to comment
Share on other sites

Από τη σκοπιμότητα της διάταξης, καθώς και από τις ρυθμίσεις της παρ. 4, του άρθρου 23 και της παρ. 2β του άρθρου 24, του ν. 4014/2011, όπως ισχύει, προκύπτει κατά συστηματική ερμηνεία ότι η υποχρέωση αυτή δεν αφορά τις περιπτώσεις των εντός σχεδίου ακινήτων, για τα οποία έχει εκδοθεί οικοδομική άδεια, για τον ακριβή προσδιορισμό των οποίων αρκεί το απόσπασμα του ρυμοτομικού σχεδίου

 

νομίζω ότι ισχύει απο τώρα, απλά θα υπαρξει και νομοθετική επιβεβαίωση..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.