Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

αρμοδιότητες πραγματογνώμονα


Recommended Posts

......"Το τι μπορει ή οχι και τελικα αν η πραγματογνωμοσυνη ειναι ορθη θα κριθει απο το δικαστηριο"....

 

Συμφωνώ απολύτως με τον KF, το δικαστήριο θα κρίνει καλύτερα...

Το να κάνουμε εικασίες και γενικολογίες ανοίγοντας χίλια μέτωπα μάλλον δεν βοηθάει.

Καλύτερα κάνε συγκεκριμένες ερωτήσεις.

Ας πούμε στην αρχική σου ερώτηση:

"αν μπορεί μετά το πέρας μιας κατασκευής (ξενοδοχείο συγκεκριμένα) να ζητηθεί πραγματογνόμονας για να εκτιμήσει το κόστος τον αποπαιρατομένων εργασιών"

ναι φυσικά το δικαστήριο μπορεί να ορίσει τον αρμόδιο που θα διεξάγει πραγματογνώμοσύνη

 

(ΜΗΝ στοχοποιούμε συναδέλφους)

Link to comment
Share on other sites


...
αν έχει γράψει βέβαια τέτοια παράξενα βλέπω να την αναφαίρω στο ΤΕΕ. μηχανικοί είμαστε και εμείς και τέτοια κουφά δεν κάνουμε.......



  • Ειδικότητα ακουστικός μηχανικός

τι ειδικότητα είναι αυτό στο προφίλ σου? Υπάρχει? ή χιούμορ?

είμαι μηχανολόγος μηχανικός με ειδίκευση σε θέματα ακουστικής και καθηγητής ακουστικής από το 2003!!!!!!!! και το ακουστικός μηχανικός είναι πο΄λυ σοβαρή και δύσκολη ειδικότητα και δεν θα το αποκαλούσα εύκολα χιούμορ!!!!!!!! μπου κάνει βέβαια εντύποση που δεν το γνωρίζεις.... ίσως η ποίρα σου σε εξειδικευμένα έργα να είναι πολύ περιορισμένη γι αυτό

Link to comment
Share on other sites

......"Το τι μπορει ή οχι και τελικα αν η πραγματογνωμοσυνη ειναι ορθη θα κριθει απο το δικαστηριο"....

 

Συμφωνώ απολύτως με τον KF, το δικαστήριο θα κρίνει καλύτερα...

Το να κάνουμε εικασίες και γενικολογίες ανοίγοντας χίλια μέτωπα μάλλον δεν βοηθάει.

Καλύτερα κάνε συγκεκριμένες ερωτήσεις.

Ας πούμε στην αρχική σου ερώτηση:

"αν μπορεί μετά το πέρας μιας κατασκευής (ξενοδοχείο συγκεκριμένα) να ζητηθεί πραγματογνόμονας για να εκτιμήσει το κόστος τον αποπαιρατομένων εργασιών"

ναι φυσικά το δικαστήριο μπορεί να ορίσει τον αρμόδιο που θα διεξάγει πραγματογνώμοσύνη

 

(ΜΗΝ στοχοποιούμε συναδέλφους)

μπορεί όμως να ζητηθεί εκ των ιστέρων αφού ήδη έχουν περατωθεί εργασίες βάση συμφωνημένης τιμής για να πετύχει μείωση κόστους του έργου?

Link to comment
Share on other sites

είμαι μηχανολόγος μηχανικός με ειδίκευση σε θέματα ακουστικής και καθηγητής ακουστικής από το 2003!!!!!!!! και το ακουστικός μηχανικός είναι πο΄λυ σοβαρή και δύσκολη ειδικότητα και δεν θα το αποκαλούσα εύκολα χιούμορ!!!!!!!! μπου κάνει βέβαια εντύποση που δεν το γνωρίζεις.... ίσως η ποίρα σου σε εξειδικευμένα έργα να είναι πολύ περιορισμένη γι αυτό

Ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Πράγματι δεν το γνώριζα ότι το ΤΕΕ έχει ειδικότητα «ακουστικός μηχανικός».

Σίγουρα ως αντικείμενο έχει την σοβαρότητα του και την δυσκολία του όπως πολλές άλλες ειδικότητες φυσικά. Και πράγματι η πείρα μου συγκριτικά με εσένα θα πρέπει να είναι πολύ περιορισμένη.

Ένα στούντιο ηχογραφήσεων έχω φτιάξει όλο κι όλο πέραν από αυτό που είχαμε φτιάξει στα φοιτητικά μας χρόνια για να τζαμαρουμε με τα όργανα μας.

Edited by Didonis
Link to comment
Share on other sites

μπορεί όμως να ζητηθεί εκ των ιστέρων αφού ήδη έχουν περατωθεί εργασίες βάση συμφωνημένης τιμής για να πετύχει μείωση κόστους του έργου?

 

Το δικαστηριο θα κρινει αν εχει παραγραφει η υποθεση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα! Είμαι ιδιοκτήτης ενός αγροτεμαχίου και το δικαστήριο όρισε καποιον τοπογράφο πραγματογνώμονα για να προτείνει την δημιουργεία δουλείας οδού μέσω ενός γειτονικού , από το δικό μου, αγροτεμάχιο έτσι ώστε να μπορέσω να μπω στην ιδιοκτησία μου. Από την ημέρα που έκανε επιτόπια αυτοψία πέρασαν περίπου εννέα μήνες για να καταθέσει την πρότασή του στο δικαστήριο και ουσιαστικά δεν προτείνει τίποτα παρά ασχολείται με πράγματα που δεν έχουν σχέση με το ερώτημα του δικαστηρίου. Ο δικηγόρος μου αλλά και ο συνεργάτης μηχανικός μου, θεώρησαν την σχετική πραγματογνωμοσύνη τουλαχιστο ελλιπής, άσχετη και πολύ ασχημα συνταγμένη.

1. Υπάρχει κάποια υπηρεσία / επιτροπή για να παραπέμψω τον συγκεκριμένο πραγματογνωμονα με την πρότασή του για να ελεγχθεί εάν έχει κάνει σωστά και "τίμια" την δουλειά του?

2. Το δικαστήριο δεν είχε ορίσει χρονικό διαστημα για την καταθεση της πραγματογνωμοσύνης. Ποιος είναι ο συνήθης χρόνος για τέτοιες περιπτώσεις ?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

θα πρέπει να ορίσετε τεχνικό σύμβουλο που μπορεί να οριστεί πραγματογνωμονας, ώστε να έχετε δικαίωμα ερωτήσεων και σχολιασμού της πραγματογνωμοσύνης που θα κατατεθεί. Χρόνος πάντα ορίζεται απο το δικαστήριο, αλλά δεν είναι δεσμευτικός. Μήπως δεν τον πληρώνει η άλλη πλευρά και γιαυτό δεν καταθετει ?

Πως γνωρίζετε το περιεχόμενο της πραγματογνωμοσύνη αφού δεν έχει κατατεθεί ?

Συνήθης χρόνος είναι 3-4 μήνες.

Υπάρχει και το πειθαρχικό του ΤΕΕ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.