Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Θέρμανση με κλιματιστικά


Scrooge

Recommended Posts

Τι θα πει έντονα διαφορετικές ανάγκες? Σε κάθε περίπτωση, όπως λέω και πιο πάνω, πρεπει να ληφθούν υπόψη πολλά δεδομένα και να γίνει μαι μελέτη για το τι πραγματικά χρειάζεσαι. Το αν θα πρέπει να μπεί και τι μέγεθος θα 'χει το Δοχ. αδρανείας, έρχεται μετά...

 

Έχεις δίκιο δεν το έγραψα και πολύ καθαρά, αναφέρομαι στο παράδειγμα με την μεγάλη πολυκατοικία και τις διαφορετικές ανάγκες των διαμερισμάτων (αν κατάλαβα και εγώ σωστά).

 

Το δοχείο αδρανείας φαντάζομαι λειτουργεί σαν μαξιλάρι και αποδεσμεύει την αντλία από τις στιγμιάιες ανάγκες των διαμερισμάτων. Δεν έχω κάποια εμπειρία πέρα από τις σπουδές στο θέμα, αλλά μου ήρθε σαν ιδέα .

Link to comment
Share on other sites

Ναι, θα μπορούσε να παίξει αυτό το ρόλο, αλλά θέλει καλό σχεδιασμό. Μελέτη που λέγαμε...

Link to comment
Share on other sites

μιλάτε για κεντρική θέρμανση με ΑΘ, υπάρχει κάποιο μηχάνημα στην ελληνική αγορά που μπορεί να αντικαταστήσει λέβητα μιας πολυκατοικίας (πχ 150kW) και να μπορεί να τροφοδοτεί τα υπάρχοντα σώματα; γιατί εγώ δεν γνωρίζω κάποιο. Τα προβλήματα έλλειψης παροχής-χώρου τοποθέτησης και κόστους ας τα ξεχάσουμε προς το παρόν

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν μηχανήματα (Α/Θ) ως και 100kw μόνο θέρμανση, με έξοδο νερού ως 65oC. Χωρίς αντιστάσεις. Με EVI compressor.

Λόγω υπερδιαστασιολόγησης (σωμάτων και λέβητα) συνήθως αυτά μπορούν να καλύψουν τετοιες εφαρμογές

Link to comment
Share on other sites

-----------------------------------------------------------------------------------------

Τα προβλήματα έλλειψης παροχής-χώρου τοποθέτησης και κόστους ας τα ξεχάσουμε προς το παρόν

-----------------------------------------------------------------------------------------

καταρχήν εσύ είπες να τα ξεχάσουμε προς το παρόν... :mrgreen:

Αλλά αν θες να παμε στη τιμή πες μας πόσες ώρες καίνε τον λέβητα και τι ποσότητα πετρελαίου καταναλώνουν.

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω κάποια ανάγκη αντικατάστασης λέβητα σε συγκεκριμένη εγκατάσταση για να γνωρίζω στοιχεία κατανάλωσης, απλώς ρώτησα σε ποιες εγκαταστάσεις μπορεί να αντικατασταθεί ο λέβητας, το όριο των 100kW είναι κάπως περιοριστικό αλλά φαντάζομαι ότι μπορεί να υπάρξει ένας sequencer πολλών μηχανημάτων για το πρόβλημα των μερικών φορτίων αλλά και ταυτόχρονη λειτουργία με λέβητα μέσω εναλλάκτη για αιχμές ζήτησης ή λειτουργία με χαμηλό cop.

Για την τιμή, η διαφορά σε σχέση με αντίστοιχο λέβητα είναι καύσιμο αρκετών χρόνων βέβαια κάποια στιγμή το tco της αντλίας θα πέσει κάτω του λέβητα, αρκεί να έχεις το κεφάλαιο να αγοράσεις την αντλία

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα σε όλους του συναδέλφους και μη,

Μετρώντας σε διάφορα κλιματιστικά την θερμοκρασία που βγάζουν στην φτερωτή μετά από κάποια ώρα έχω καταλήξει ότι η ιδανικότερη πρέπει να είναι 55 βαθμούς Κελσίου, ισχύει κάτι τέτοιο θεωρητικά και αν ναι σε όλα τα κλιματιστικά (On-Off, inverter)?

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους!!

Link to comment
Share on other sites

Όχι! Ειδικά στα Inverter μπορεί να μετρήσεις και 35. Η λογική λειτουργίας τους στηρίζεται στο ότι

"όσο χαμηλότερη η θερμοκρασία προσαγωγής, τόσο υψηλότερη η απόδοση και ταυτόχρονα τόσο χαμηλότερη η κατανάλωση"

Κοινώς, όσο χαμηλότερη η θερμοκρασία προσαγωγής τόσο καλύτερος ο COP (βαθμός απόδοσης).

Για αυτό (ένας από τους πολλούς λόγους) και τα ON/OFF που δεν κάνουν προσαρμογή θερμοκρασίας προσαγωγής καταναλώνουν περισσότερο

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

θα ηθελα να αγορασω κλιματιστικο το οποιο να μπορει να ανταποκριθει εως ενα σημειο σε χαμηλες θερμοκρασιες

 

δλδ να μπορει να ζεστανει εναν χωρο 25τμ οταν η εξωτερικη θερμοκρασια ειναι στους -5.

 

ξερω οτι οταν πεφτει πολυ χαμηλα η θερμοκρασια δεν εχουν αποδοση, πχ στους -10.

 

θα ηθελα να μου προτεινεται συγκεκριμενα μοντελα..για παραδειγμα σε ενα σπιτι εχω δει να δουλευει μιτσουμπισι 18αρι και ηταν πολυ καλο..

 

φτανει το 18αρι για τα 25 τμ για θερμανση; και εαν ναι τι μαρκα μου συστηνεται; μιτσουμπισι και τογιοτομι εχω ακουσει για καλες αποδοσεις..

 

αναμεσα σ αυτα τα 2 καποια προταση;

 

http://www.skroutz.gr/comparelists/407?compare=3124570%2C2958582

Edited by mkara
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.