Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση νομιμότητας με αλλαγή όψεων παράθυρα


Recommended Posts

Ήθελα να σας ρωτήσω για μία περίπτωση που μου έτυιχε. Σε ένα διαμέρισμα θέλω να δώσω βεβαίωση νομιμότητας για μεταβίβαση αλλά υπάρχουν κάποιες διαφορές εσωτερικά σε διαρύθμιση μεταξύ δύο δωματίων και ενώ αρχικά στην άδεια δείχνουν παράθυρο έχει γίνει μπαλκονόπορτα. Τη βεβαίωση μπορούμε να τη δώσουμε ή πρέπει να γίνει νομιμοποίηση για τις διαρυθμίσεις και για την μπαλκονόπορτα? Τί άποψη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλη μου καλησπέρα,

οι αυθαιρεσίες που γράφεις τι παραβιάζουν;

Επιφάνεια; Οχι

Κάλυψη; Οχι

Δόμηση; Οχι

Υψος; Οχι

Εγώ θα την έδινα.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Εγω εκανα ανακαινιση σε ολοκληρο οροφο και διαπλατυνα ,αλλαξα θεση,καταργησα κουφωματα ..Νομιζω ομως οτι μετρανε στις λοιπες παραβασεις ..Το θεμα ειναι αν μπορω να τροποποιησω την αδεια ωστε να φαινεται η νεα υπαρχουσα κατασταση νομιμη δια παντος και οχι ρυθμισμενη για 30 χρονια...Με ΕΜΕΚ γινεται αυτο?Δεν ειμαι μηχανικος και δεν γνωριζω.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γινεται να περασει με ΕΕΜΚ οτιδηποτε επηρεαζει την οψη...

Εισαι σιγουρος οτι θελεις να πας για νομιμοποιηση μαζευοντας παραλληλα συναινεσεις απο ολους τους ιδιοκτητες των διαμερισματων?

Παντως μεταβιβαζεις αφοβα...

 

Αλοιμονο αν πληρωνουμε τα κερατιατικα μας για καθε ελαχιστη παρατυπια που διαπιστωνουμε στο διαμερισμα μας... Χρυσο θα το πληρωσουμε...

Link to comment
Share on other sites

για τη βεβαίωση δε νομίζω ότι χρειάζεται αφού δεν επηρεάζει όρους δόμησης,

αλλά σε περίπτωση ρύθμισης με 4014 εφόσον υπάρχουν διάφορες υπερβάσεις δόμησης κάλυψης κλπ αλλά και αλλαγές όψεων,

τι κάνουμε?

τις βάζουμε αναλυτικό?ή δεν χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα ρυθμίζεις (τις αυθαιρεσίες που θα σου πει ο πελάτης και δεν θα δημιουργούν πρόβλημα στην έκδοση βεβαίωσης).

μετά περαιώνεις (όχι πονηρές σκέψεις!!!!) και μετά δίνεις βεβαίωση.

 

Βέβαια είναι κατ το θέμα των φωτογραφιών (!!! ?????)

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά λες στον πελάτη ότι για μεταβίβαση πρέπει να τακτοποιήσεις αυτά!Για να είσαι όμως παντελώς νόμιμος πρέπει να βάλουμε και αυτά στο νόμο και μετά μια άδεια νομιμόποιησης (όψεις, εσωτερικές διαρρυθμίσεις, ΒΒq, πλακοστρώσεις κλπ) ώστε να είσαι και από την μεριά της πολεοδομίας σωστός! Αυτός αποφασίζει!

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά λες στον πελάτη ότι για μεταβίβαση πρέπει να τακτοποιήσεις αυτά!Για να είσαι όμως παντελώς νόμιμος πρέπει να βάλουμε και αυτά στο νόμο και μετά μια άδεια νομιμόποιησης (όψεις, εσωτερικές διαρρυθμίσεις, ΒΒq, πλακοστρώσεις κλπ) ώστε να είσαι και από την μεριά της πολεοδομίας σωστός! Αυτός αποφασίζει!

 

ΣΥΜΦΩΝΩ 100%

Link to comment
Share on other sites

Εννοειται.... Και αφου γινει η μεταβιβαση αν τον ξαναδεις γραψε με :mrgreen:

 

Είπα ότι συμφωνώ, όχι ότι έτσι θα κάνω :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.