Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση νομιμότητας με αλλαγή όψεων παράθυρα


Recommended Posts

   Καταρχήν σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Να πω σχετικά με τη μετακίνηση του κτηρίου , ότι δεν υπάρχει περιστροφή και είναι σε νόμιμη θέση. Που είναι μία λοιπή παράβαση σε περίπτωση τακτοποίησης. Δηλαδή πάλι δεν έχω υπέρβαση πολεοδομικών μεγεθών. Ακόμα σχετικά με το ότι συγκρίνουμε με την οικοδομική άδεια, θα  ήθελα να ρωτήσω. Δηλαδή αν υπάρχει ένα αυθαίρετο άνοιγμα,δηλαδή κάτι που δε φαίνεται στην άδεια, δε δίνετε βεβαίωση; 

  Να πω ότι ο πελάτης θα τακτοποιήσει τις αυθαιρεσίες. Απλά για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα στο μυαλό μας   :mrgreen: !

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δες παραπάνω την απάντηση του Παύλου #16

 

Αν η μόνη αυθαιρεσία που έχεις είναι ένα παράθυρο όπως λές τότε δίνεις βεβαίωση και το περιγράφεις στην τεχνική έκθεση με υποσημείωση ότι δεν προκαλεί αύξηση δόμησης-κάλυψης.

Αν τακτοποιώ ούτως η άλλως αυθαιρεσίες εγώ προσωπικά περιγράφω όλες τις αλλαγές ακόμα και πιο μικρές και τις δείχνω σωστά στα σχέδιά μου.

 

Όταν όμως έχεις αυθαιρεσία που αντιστοιχίζεται σε επιφάνεια (π.χ.πατάρι) ε τότε δεν μπορείς να την αποφύγεις την τακτοποίηση

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα θέλει κάποια συνεννόηση με τον συνβολαιογράφο αναφορικά στο τι περιγράφουμε στην τεχνική έκθεση αναφορικά σε παραβάσεις που δεν επηρεάζουν κάλυψη, δόμηση, ύψος γιατί πολλοί από αυτούς έχουν κάποιο (!!!) θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Τι θέμα μπορεί να έχει ο συμβολαιογράφος αν γράψεις στην τεχνική έκθεση ότι ανοίξανε ένα ακόμα παράθυρο (!!!) ?

Link to comment
Share on other sites

Δίνετε μαζί με τη Βεβαίωση 4178 και Τεχνική Έκθεση στο συμβολαιογράφο;;;;;

Την μνημονεύει στο συμβόλαιο;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Την υποβολή της δήλωσης θέλει ο συμβ/φος και το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι να δει ότι έχει εξοφληθεί όπως προβλέπεται από τον νόμο. 

Link to comment
Share on other sites

Δε δίνεις ξεχωριστη τεχνική έκθεση αλλά φαίνεται στο έντυπο της δήλωσης στα πρόσθετα στοιχεία.

Εννοείς ότι όταν δεν έχεις αυθαίρετα δίνεις στο συμβολαιογράφο μόνο τη βεβαίωση και όχι τη δήλωση?

Ναι, δεν ξέρω να σου πω την αλήθεια εγώ αυτα τα δυο τα έδινα πάντα πακέτο.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο η βεβαίωση.

Ό,τι κι αν γραφεί σε μια τεχνική έκθεση, αν δεν μνημονευτεί στο συμβόλαιο (που δεν μνημονεύεται) δεν έχει απολύτως καμία νομική ισχύ, σε περίπτωση ...."παρατράγουδων".

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.