Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Βεβαίωση νομιμότητας με αλλαγή όψεων παράθυρα


Recommended Posts

Γενικότερα θέλει κάποια συνεννόηση με τον συνβολαιογράφο αναφορικά στο τι περιγράφουμε στην τεχνική έκθεση αναφορικά σε παραβάσεις που δεν επηρεάζουν κάλυψη, δόμηση, ύψος γιατί πολλοί από αυτούς έχουν κάποιο (!!!) θέμα.

 

Συμβολαιογράφοι...Καμένα ρούχα

Στο εν προκειμένω χωρίς να θέλω να ανοίξω διαμάχη με τους συναδέλφους όταν δίνω μία βεβαίωση μέσο του πληροφοριακού συστήματος βεβαιώνω τι;

ΔΟΜΗΣΗ 

ΚΑΛΥΨΗ

ΟΓΚΟ

 

Δεν πάει να έχει αλλάξει όλες τις όψεις. Δεν πάει να έχει βάλει μόνο τζαμαρία. 

ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΟΡΑ.

Βεβαιώνω όγκο

 

Το να το γράψω στην τεχνική έκθεση ότι βρήκα αυτή την αλλαγή οκ. Εμπίπτει στο φιλότιμο του συναδέλφου.

Αλλά το να μπω και σε διαπραγμάτευση με τον συμβ/γραφο για κάτι που δεν απαιτείται στο πλαίσιο της νόμιμης διαδικασίας (βεβαίωση-συμβόλαιο) δεν το καταλαβαίνω.

Κύριε συμβ/γράφε μου αυτά είδα εγώ εκεί, την θες την βεβαίωση?

ΟΧΙ?

Γειά ςας

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει μια άλλη σημασία η αναγραφή στα σχόλια της βεβαίωσης (χωρίς φυσικά να είναι υποχρεωτική εκ του νόμου) ότι εντοπίσθηκε αυθαίρετη αλλαγή όψεων, παράβαση η οποία δεν επηρεάζει τη βεβαίωση μεταβίβασης. Γνωστοποιείς με έμμεσο τρόπο στους εμπλεκόμενους και ειδικά στον αγοραστή, ότι αυτό που αγοράζει έχει αυθαιρεσίες, (οι οποίες παραμένουν ασχέτως αν το διαμέρισμα μεταβιβάζεται), ώστε να αποκλειστεί το ενδεχόμενο να στραφεί εναντίον σου διεκδικώντας κάποια αποζημίωση.

Θα μπορούσε φυσικά αυτό να γίνει και με έγγραφη γνωστοποίηση με υπογραφή του.

Link to comment
Share on other sites

ωραια συζητηση και με πρακτικα ερωτήματα

 

Αν και κατα ποσο, μη  υποχρεωτικα τακτοποιητεες  "αυθαιρεσιες"  [πχ. μεγαλωμα παραθυρων]  πρεπει να αναγραφονται στη βεβαιωση και να αναφερονται μεσα στο συμβολαιο αναλυτικα ή αν η επισυναψη της βεβαιωσης,  η οποία  επισυναπτεται στο συμβολαιο και τις περιγραφει αναλυτικα,  ενεχει την εννοια  οτι ο αγοραστης  "ελαβε γνωση και αποδεχεται το περιεχομενο της" και να γραφεί ξεκαθαρα οτι "αυριο"/στο μελλον/όποτε απαιτηθει/κατα την κριση του,  αναλαμβανει  αυτος την τακτοποιηση με δικα του εξοδα.

 

Ολα αυτα εχουν σχεση με το υψος της αποκαταστασης αυτων των αυθαιρεσιων, το οποιο, αφου υποσχεται να πληρωσει ο αγοραστης, προφανως πρεπει να το γνωριζει-για να το αφαιρεσει εκεινη την στιγμη του συμβολαιου απο το τιμημα...

Και -το σπουδαιοτερο- οτι

Επειδη αποτελούν αυθαιρεσιες αλλαγης σε κοινοχρηστα, θα πρεπει να εχει την συναινεση της οικοδομης, αφου εχει αλλαξει η οψη της οικοδομης...[ας μην ψαχνουμε εδω ποσοστα συναινεσης....]...ωστε να εχει αποδεχθει το "ρισκο" οτι πιθανον οι συνιδιοκτητες να αρνηθουν να συναινεσουν.

 

Σε αυτη την "ενδιαμεση"  κατασταση ο μηχανικος

- ορθως τακτοποιει οσα ο νομος απαιτει να τακτοποιηθουν και δινει βεβαιωση

- ερευνητεον ειναι εάν - στηριζομενος στο οτι οφειλει να τακτοποιησει "συγκεκριμενες" αυθαιρεσιες,

  δικαιουται  να "αποφυγει" την περιγραφη των υπολοιπων που δεν πρεπει να τακτοποιηθουν τωρα

ή εάν οφειλει απλα να τις αναφερει.

 

- Η μια σχολη λεει "τακτοποιω οσα μου οριζει ο νομος, τα υπολοιπα δεν με αφορουν"

 

- η αλλη σχολη λεει "τακτοποιω οσα μου οριζει ο νομος και περιγραφω τα υπολοιπα"  που καποια στιγμη θα πρεπει να τακτοποιηθουν για να μην θεωρηθω οτι "απεκρυψα" απο τον αγοραστη "μελλοντικα αλλά βέβαια εξοδα",

τα οποια  δεν εγνωριζε και εγω ως μηχανικος επρεπε να επισημανω...για την ασφαλεια των συναλλαγων.

 

[οταν θα εκδοθουν οι σχετικες  δικαστικες αποφασεις, εδω θα ειμαστε...

 

Αλλα, μεχρι τοτε...ψηφιζω το  "Β"]

 

 

εδιτ

αλλα υπαρχει και ο -  κατα παυλο-  "τριτος δρομος"

 

τακτοποιω τα παντα

 

 

 

 

 

 

 

.

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραία ανάλυση Δημήτρη με τη μόνη διαφορά ότι στο προηγούμενο ποστ αναφερόμουν σε περίπτωση χορήγησης βεβαίωσης χωρίς τακτοποίηση. Αν είχαμε αυθαιρεσίες που επηρέαζαν δόμηση κάλυψη κλπ μαζί με κάποιες που δεν επηρέαζαν τη χορήγηση, η δική μου θέση είναι ότι απαιτείται η συνολική τακτοποίηση όλων των αυθαιρεσιών.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει, κατά την προσωπική μου άποψη, καμία απολύτως νομική ισχύ τέτοιου είδους αναφορά σε οποιαδήποτε τεχνική έκθεση του μηχανικού, ή στα οποιαδήποτε σχόλια της δήλωσης (αν έχει προηγηθεί τέτοια).

Αυτά δεν φτάνουν ποτέ στον αγοραστή.....

Τη συνείδησή του εξασφαλίζει ο ...μηχανικός.

Αν φτάσουν, δεν αγοράζει!

Αν προσπαθήσει να κάνει κάτι τέτοιο ο μηχανικός εν αγνοία του πελάτη του (πωλητή)  ούτε ζωγραφιστό θα τον ξαναδεί, αν δε τον ρωτήσει προηγουμένως, απλώς θα χάσει τη δουλειά.

Από την άλλη, γνώμη μου είναι ότι, αυτές τις βεβαιώσεις 4178 τις εκδίδουν μηχανικοί των αγοραστών και ουχί των πωλητών, για ευνόητους λόγους! Οπότε.....

 

Από την άλλη δεν έχει καμία απολύτως "ουσία", διότι φανταστείτε απλώς σε πόσες βεβαιώσεις 4178 για μεταβιβαζόμενες ΟΙ ενημερώνουμε (και γραπτώς χαχαχαχαχα κ.ο.κ) για υπάρχουσες αυθαιρεσίες στους κοινόχρηστους χώρους του ακινήτου!!!!

 

Από την άλλη, ό,τι δεν αναφέρεται στο τελικό "συμβόλαιο" είναι σαν να μην έγινε ποτέ....

Edited by ΙΑΣΟΝΑΣ
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά είναι ότι για τους κοινόχρηστους χώρους δεν λάβαμε εντολή να ελέγξουμε, όταν το κτίριο έχει σύσταση ο.ι. Εντολή λάβαμε για την μεταβιβαζόμενη Ο.Ι.

Η χορηγηθείσα βεβαίωση στο λεκτικό της εξαιρεί τους κοινόχρηστους χώρους.

Το αν σκαλώσει η δουλειά αυτό είναι άλλο θέμα και ορθά αναφέρεις ότι ο μηχ/κος του αγοραστή συνήθως τσεκάρει την κατάσταση.

Όσο αφορά για την απώλεια της δουλειάς, αν έχει γίνει πρωτίστως συμφωνητικό με προεξόφληση της αμοιβής ( προσωπικά το συνιστώ σε βεβαιώσεις), ας πάει όπου θέλει μετά. 

Link to comment
Share on other sites

σωστη η παρατηρηση του παυλου

 

ηδη συμπληρωσα τον..."τριτο δρομο"

 

δλδ." τακτοποιω τα παντα."

 

δεν θα διαφωνησω με τον ιασονα

 

απλα, η συζητηση μας εχει σχεση   με τις  - τυχον-  "ευθυνες" του μηχανικου...

 

Και μια και το θεμα δεν εχει κριθει απο καμμια αποφαση, καλο ειναι -να  λεμε οτι πρεπει  -  να   αυτοπροστατευτουμε...

Το εάν και πόσες δικαιοπραξιες θα γινονταν με αυτα πορτοπαραθυρα  που αυξομειωθηκαν ή μετακινηθηκαν

 

ας μην λεμε... :smile:

 

τις καλησπερες μου

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Τι θέμα μπορεί να έχει ο συμβολαιογράφος αν γράψεις στην τεχνική έκθεση ότι ανοίξανε ένα ακόμα παράθυρο (!!!) ?

 

Υπάρχουν συμβολαιογράφοι που δεν προχωρούν αν δουν ότι στην τεχνική έκθεση έχει γραμμένο κάτι που αφορά σε παράβαση (γενικότερα) .(!!!) :| οπότε κάνω κάτι ανάλογο με αυτό που έγραψε λίγο παραπάνω ο Παύλος.... δεν είναι εποχές να χάνουμε πελάτες εξαιτίας ανόητων κολλύματων που δημιουργούν.

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα σας,

 

Σε κτίσμα (κατάστημα) με οικ. άδεια και τακτοποιημένες αυθαιρεσίες, θέλω να κάνω αλλαγή όψεων.

Από την πολεοδομία ισχυρίζονται ότι δεν μπορεί να εκδοθεί οικ. άδεια. Συμφωνείτε?

 

Σημειωση: το κτίσμα έχει υπέρβαση πλαγίων αποστάσεων Δ, καθώς έχει γίνει αλλαγή θέσης του.

 

*Κατά λάθος το έγραψα σε αυτό το θέμα. Το μεταφέρω στο σωστό.

Edited by eleni_civil
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερά. Θα ηθελα και εγω με τη σειρα μου να θεσω ενα ερωτημα . Πελατης μου κατασκευασε εντος του χρονου ισχυος της ΟΑ 2οροφη οικοδομη (Φ.Ο και καποια απο τα τουβλα). Η αδεια ειχε εκδοθει το 2001 με ισχυ μεχρι το 2005. Ωστοσο ο πελατης δεν ελαβε τοτε θεωρηση στο στελεχος για επ αοριστον παραταση λογω περατωσης ΦΟ. Σημερα λοιπον θελει να μεταβιβασει αυτη την ημιτελη οικοδομη και μου ζητα βεβαιωση νομιμοτητας. Σε αυτοψια που εκανα διαπιστωσα πως η οικοδομη εχει και ενα αυθαιρετο κλεισιμο ενος εξωστη. Το ερωτημα μου λοιπον ειναι:

Ρυθμιζω την αυθαιρετη προσθηκη και δινω βεβαιωση νομιμοτητας; και αν ναι τι γινεται με την αδεια του 2001 που δεν φερει θεωρηση για παρατασης ισχυος;

Παρακαλω την βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.