Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

ΚΑΝ.ΕΠΕ - προσαρμογή σε Ευρωκώδικες/Δυσκαμψίες


 
gerys.

Recommended Posts

Συνάδελφοι,

 

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα στην εφαρμογή του ΚΑΝ.ΕΠΕ σε ένα υφιστάμενο κτίριο.

Συγκεκριμένα δεν μπορω να ξεκαθαρίσω τις μειωμένες δυσκαμψίες που θα θεωρήσω στο μοντέλο μου.

 

Στην παραγραφο 7.2.3 αναφέρει πως Κ=Μy*Ls/3Θy αλλα για τον υπολογισμό τόσο της ροπής διαρροής όσο και της καμπυλότητας και της στροφής χρειάζομαι το αξονικό φορτίο της διατομής (βλ. παραρτημα 7Α).Αυτό το αξονικό απο που θα προκύψει αν δεν μπορω να κάνω την ανάλυση του φορέα μιας και δεν ξέρω τις μειψμένες δυσκαμψίες?

 

Επίσης, στον πίνακα Σ.4.1. του κεφ 4 δινει ενδεικτικά κάποια ποσοστα μείωσης των δυσκαμψιών,αλλα είναι πολυ γενικά.

 

και τέλος στην 5.5.1.1 αναφέρει πως πρέπει να γινει μια προκαταρκτική ελαστική ανάλυση (με q=1) ώστε να υπολογιστουν οι δείκτες ανεπάρκειας λ για κάθε στοιχείο.Σε αυτη την ανάλυση θα θεωρήσω κανονικές δυσκαμψίες (αρηγμάτωτου) μιας και δεν θα μειώσω το ψευδοστατικο φορτίο ή θα πρέπει κ εδω να τις πάρω μειωμένες?

Edited by terry
Link to comment
Share on other sites

Μα το αξονικό θα προκύψει από το G+0.3Q ή ότι άλλο λέει ο ΚΑΝΕΠΕ. Δεν είμαι σίγουρος για το 0.3. Δεν χρειάζονται ακαμψίες για αυτό...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Θα υπολογίσεις τις δυσκαμψίες για αξονικό G+0.3Q. Στην συνέχεια καθώς επιβάλεται η βηματική φόρτιση της μη γραμμικής θα πρέπει όλα αυτά να μεταβάλλονται ανάλογα με το αξονικό φορτίο στο έκαστο βήμα, αυτό δεν το κάνει κανένα λογισμικό της αγοράς, μόνο το ANSRUOP και το SEISMOFT και πάλι παίζεται η σταθερότητα της ανάλυσης. Για αυτό σου επιτρέπει ο ΚΑΝΕΠΕ να χρησιμοποιήσεις την δυσκαμψία για G+0.3Q.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.