Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Αναβάθμιση του συστήματος χορήγησης βεβαιώσεων του Τ.Ε.Ε.


Recommended Posts

Thief, πέρνα μια τελείως καινουργια βεβαιωση στο πρόγραμμα του ΤΕΕ και δώστην στη συμβολαιογράφο. Σιγουρεψου ομως ότι θα εξαφανιστει η βεβαιωση που είχες δώσει προ ημερών

Link to comment
Share on other sites

thief7710 και εγω το ιδιο προβλημα

 

αν πας να δεις η υπαγωγη που ειχες κανει εχει ενημερωθει και σου δινει μοναδικό αριθμο

 

αλλα

 

τουλαχιστον σε μενα εξακολουθει να εχει ως κειμενο το κειμενο για κτισμα και όχι για αδομητο

μπορει αυριο να ενημερωθει και αυτο

 

να βγαλεις νεα και να πεταξεις την παλια το φοβαμαι λιγο

 

εγω θα περιμενω λιγο ακομα

 

και μαλλον θα φτιαξω σε word μια βεβαιωση ιδια με του ΤΕΕ για αδομητα :confused:

Link to comment
Share on other sites

Inzaghi δυστυχώς ερμηνεύουμε διαφορετικά τους Νόμους.

Εδώ το κάνουν οι δικηγόροι και οι συνταγματολόγοι...

 

Απαντείστε παρακαλώ κάποιος στην ερώτηση του mpouzaki... Πώς βγαίνει,τα βάζεις όλα μηδέν;

Link to comment
Share on other sites

Οι μελέτες και τα λοιπά στοιχεία που θα πρέπει να έχουμε στην κατοχή μας και θα μας ζητηθούν να τα υποβάλλουμε ηλεκτρονικά ποια είναι? Η υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη? Το στέλεχος, το εξαρτημένο τοπογραφικό?

Edited by Ιάμβλιχος
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να εξοφληθεί το συνολικό ποσό του προστίμου!

Μην βιάζεσαι όμως ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ τόσο γρήγορα να μπορέσεις να εκδώσεις την βεβαίωση οριστικής υπαγωγής.

Πρέπει ν' ανοίξει το σύστημα του ΤΕΕ, να δέχεται τα σχέδια κ.λπ., να μπορείς να τυπώσεις τη βεβαίωση αυτή και να δούμε και το αν θα πρέπει να πάμε στην οικεία πολεοδομία για να τη σφραγίσει (και ίσως να ελέγξει και το φάκελο).

"Φέξε μου και γλύστρησα"

Καλό Μάρτιο με Απρίλιο του 2012 το βλέπω!!!!

 

Με την πληρωμή του συνολικού ποσού του προστίμου, (αρκετοί πληρώνουν εφάπαξ για να επωφεληθούν την έκπτωση του 20%) εκδίδεται κανονικά η Βεβαίωση Οριστικής Υπαγωγής, με όλα τα στοιχεία, κωδικούς, κλειδιά κ.λ.π. Συμβόλαιο γίνεται κανονικά.

'Οσο για τα σχέδια , υπάρχει κελί στο οποίο δηλώνει ο μηχανικός ότι έχει στην κατοχή του όλα τα απαραίτητα έγγραφα του ακινήτου.

Edited by TiDo
Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε συνάδελφοι ότι, το πρόστιμο που τώρα υπολογίζουμε μέσω της εφαρμογής του ΤΕΕ είναι ΠΡΟΣΩΡΙΝΟ. Κάποιος πρέπει να "οριστικοποιήσει" το ΤΕΛΙΚΟ, κι αν αυτό το τελικό διαφέρει από το προσωρινό, κάπως πρέπει να πληρωθεί η διαφορά...

Εγώ πάντως ΔΕΝ ..."βάζω το χέρι μου στη φωτιά"!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Εχω την εξής περίπτωση και θα ήθελα τη γνώμη σας:

 

σε νεοανεγερθείσα πολυκατοικία με 4 διαμερίσματα που ανήκουν στον ίδιο ιδιοκτήτη, πρέπει για κάποιους λόγους να γίνει τροποποίηση της σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας. Το ένα διαμέρισμα είχε κλεισμένο ημιυπαίθριο χώρο κι έτσι έγινε περαιώθηκε η τακτοποίση αυτού με τον 4014 κι εκδόθηκε και η σχετική βεβαίωση για το διαμέρισμα αυτό.

 

Για την τροποποίηση της σύστασης ο συμβολαιογράφος μου έχει ζητήσει μία βεβαίωση για ολόκληρο το κτίριο. Αν υποβάλλω τα στοιχεία στο σύστημα χορήγησης βεβαιώσεων χωρίς να συμπληρώσω φύλλα καταγραφής και πάω να βγάλω τη βεβαίωση, το σύστημα θα θεωρήσει πως στο κτίριο δεν υπάρχει καμμία αυθαίρετη κατασκευή και θα εκδώσει βεβαίωση με το σχετικό λεκτικό που μπαίνει για "καθαρές" ιδιοκτησίες ή μπορώ με κάποιο τρόπο να διαλέξω το λεκτικό της βεβαίωσης, ώστε να φαίνεται πως περιλαμβάνει τακτοποιημένες ιδιοκτησίες;

 

Προσπαθώ να καταλάβω στην περίπτωση που δε συμπληρώσω φύλλο καταγραφής αν θα φαίνεται στο κείμενο της βεβαίωσης ότι στο ακίνητο όλες οι αυθαίρετες κατασκευές έχουν τακτοποιηθεί ή αν θα αναφέρεται πως δεν υφίστανται αυθαίρετες κατασκευές, πράγμα που είναι λάθος στην περίπτωσή μου.

 

Επίσης, διαπιστώνω πως η βεβαίωση αναφέρεται πάντα σε μεταβιβαζόμενο ακίνητο. Σε περίπτωση που δεν αφορά μεταβίβαση αλλά σύσταση εμπράγματου δικαιώματος σε ακίνητο, το κείμενο της βεβαίωσης δε μας καλύπτει.

Edited by andyk
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.